Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Особености на доминирането в биологията

Особености на доминирането в биологията

от 21 авг 2014г., обновено на 26 апр 2018г.
Особености на доминирането в биологията - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1880г.

Доминантността не е абсолютно, а относително свойство на даден алел. Самото понятие "доминантен" ("доминус" - господин) говори, че доминантен генът може да бъде само по отношение на друг ген. По отношение на трети ген той може да се окаже рецесивен.

Степента на доминантност може да бъде различна, понякога доминирането е непълно - в проявяването на признака участват понякога и двата гена (тогава те се наричат кодоминантни).

Например добре известното градинско растение "нощна красавица" има две форми - с червени и с бели цветове. Цветовете на хибридите са розови, но във второто поколение отново става разцепване на бяла и червена форма. Един и същ признак може да се унаследява както доминантно, така и рецесивно.

Така например гънката във вътрешния ъгъл на окото (епикантус) в монголската раса е доминантен признак, а при южноафриканските бушмени и хотентоти - рецесивен. Вероятно това свидетелства, че и в единия, и в другия случай епикантусът възниква независимо. Но възможно е и друго обяснение - еволюцията на доминирането и в единия, и в другия случай е ставала по различен начин.

Еволюция на доминирането ...

В миналото И. В. Мичурин кръстосал владимирската вишна (даваща розови плодове) с бяла череша от сорта Винклер бяла. Хибридният вишнап дал бели плодове "с едва забележим розов оттенък" - т.е., белият цвят на плодовете доминирал. Трудно е да се каже какво би станало по-нататък, ако хибридът е останал на собствените си корени.

Голяма част от малките деца са със светли коси, а след това потъмняват значително. Дървото на хибрида, наречено Красота на Севера, замръзнало през суровата зима, но пъпки от него били присадени върху обикновената червена вишна. В резултат на това се появявили хибриди с розови плодове.

Това все още е първото поколение хибриди, но в резултат на присаждането признаците за розови и бели плодове си обменят доминантни свойства. Така възникнал мичурниският метод на ментора (Ментор - това е наставникът на сина на Одисей), управлявал доминантността.

В такива случаи обикновено хибридите от първото поколение се присаждали на растението-ментор. Подбирането на ментора зависело до голяма степен от интуицията на изследователя; ако менторът е удачен, пластичните вещества от подложката, постъпващи в присадката, потискали изявата на нежеланите доминантни гени и във фенотипа се проявяват рецесивните. След като всички качества на присадката се проявят и сортът се окаже приложим, той се размножавал вегетативно.

Методът на ментора няма нищо общо с т. нар. "вегетативна хибридизация" - тук няма предаване на признаци от подложката на присадката, а само управление на доминирането на гените на присадката. Менторът не е единствен и съвсем не основен метод, с помощта на който Мичурин управлявал доминирането на хибридите от първото поколение.

Основно въздействие са оказвали външните условия - температурата и влажността, светлината и почвата. Мичурин разбрал, че възникването на доминантността е дълъг и сложен исторически процес, първостепенна роля, в който играят изкуственият и естественият отбор. Не случайно посочил, че в хибридите доминират преди всичко признаците на дивите видове, след това на старите, устойчиви културни сортове и накрая на младите.

Еволюцията на доминантността е преоткрита от английския генетик Р. Фишер и други учени на други обекти. Издигнати са едновременно няколко хипотези, обясняващи механизма на това явление. Нито една от тях, взета поотделно, не обяснява еволюцията на доминирането докрай.

Най-вероятно в природата съществуват няколко механизма, които управляват проявяването на гена в признак. Отборът, както предполага и Мичурин, играе важна роля, което показват и опитите на английския генетик Е. Форд с пеперудата педомерка. Тази пеперуда нормално има крила с петна на бял фон. Известна е обаче мутация с жълт фон на крилата.

При хетерозиготите (хибридни форми с двата алела в генома) цветът на фона на крилата е междинен. Форд разделя експериментално популацията на две части: в едната се отбирали най-светло оцветените хетерознготи, а в другата - най-жълтите. След няколко поколения в първата част генът на "жълтия фон" станал напълно рецесивен, а във втората - напълно доминантен.

Значението на подобни опити ще стане ясно, ако се припомни, че възникващите наново алели обикновено са рецесивни (признаците на "дивите" видове доминират над културните). Строгият отбор на признака "преживяемост" на рецесивите би трябвало да e това, че става доминантен.

С течение на времето започнал да се изяснява въпросът за това що за вещества "включват" или "изключват" един или друг алел. А. Кюн и неговите сътрудници успели да работят с гъсениците на миниатюрната оранжева хамбарна пеперуда, а Г. Бидъл и Б. Eфруси - с личинки на дрозофила. Те осъществили присаждане на животински материал, присаждайки от гъсеница на друга група клетки - имагиални дискове, от които се развиват телесните части на възрастното насекомо.

Успели са да изолират вещество наречено "генохормон", което предизвиква ясни изменения в цвета на очите. По-късно генохормони - производни на каротиноидите са получени и за много други насекоми. Действието им е сравнително немного строго специфично. Например и при мухата-дрозофила, и при оранжевата хамбарна пеперуда цветът на очите се управлява от един генохормон.

И така генетиката, развивала се с много бързи темпове от началото на XX в., послужила като стабилна основа за изучаването на единия от трите "кита" на еволюцията според Дарвин - наследствеността. Успоредно с това интензивно се изучаваше и антитезата на наследствеността - изменчивостта.

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
23.00лв.

НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА

1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
30.00лв.

1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА

НЕВЕРОЯТНИЯТ СВЯТ С ЕКСПЕРИМЕНТИ НА ПЕТЬО ФИЛИЯТА - СТАНИСЛАВ КОЙЧЕВ - СТАН - ЕГМОНТ
19.90лв.

НЕВЕРОЯТНИЯТ СВЯТ С ЕКСПЕРИМЕНТИ НА ПЕТЬО ФИЛИЯТА - СТАНИСЛАВ КОЙЧЕВ - СТАН - ЕГМОНТ

СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИ - КАРЛ СЕЙГЪН - СИЕЛА
30.00лв.

СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИ - КАРЛ СЕЙГЪН - СИЕЛА

КОСМОС: ВЪЗМОЖНИ СВЕТОВЕ - АН ДРУЯН - ЕГМОНТ
35.00лв.

КОСМОС: ВЪЗМОЖНИ СВЕТОВЕ - АН ДРУЯН - ЕГМОНТ

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА
25.00лв.

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА

Библиография

"Еволюцията днес", Б.Медников

Коментари към Особености на доминирането в биологията

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Особености на доминирането в биологията
    www.framar.bg 
    на 08 July 2025 в 19:17
    Коментирайте "Особености на доминирането в биологията"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Перорално приложение на медикаментите
  • Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
  • Основи на Китайската медицина
  • Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
  • История на човешките раси
  • Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
  • Спрете гъдела си с един прост трик
  • Лекарства от миналото с наркотични вещества. Част 1
  • Полезност на метода на кръвопускане в историята на медицината
  • История на китайската медицина
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нашата история с Bibiotic - натурален помощник за цялото семейство

преди 239 дни, 1 час и 22 мин.

Има ли проблем в учебниците по история, по темата за исляма?

преди 2805 дни, 7 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 4 дни, 7 часа и 19 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 11 дни, 3 часа и 28 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 12 дни, 20 часа и 10 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 25 дни, 3 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
История на американската медицина История на американската медицина

История на американската медицина

от 07 юли 2025г. Прочети повече
Акупунктурата и науката – взаимосвързани Акупунктурата и науката – взаимосвързани

Акупунктурата и науката – взаимосвързани

от 12 дек 2022г. Прочети повече
История на човешката сексуалност История на човешката сексуалност

История на човешката сексуалност

от 24 авг 2020г. Прочети повече
Зарешк, шафран и бадемово мляко - вкусове, познати от 1662 година до днес Зарешк, шафран и бадемово мляко - вкусове, познати от 1662 година до днес

Зарешк, шафран и бадемово мляко - вкусове, познати от 1662 година до днес

от 16 май 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УЕЙТ УЪРЛД КУРКУМА С ДЖИНДЖИФИЛ И ЧЕРЕН ПИПЕР капсули * 180

ОКЛИС гранули за перорален разтвор в саше 400 мг * 20

ЛИПОКАНТЕ таблетки 4 мг * 30

АЛЕРТЕСИН филмирани таблетки 10 мг * 7

ТРИГРИМ таблетки 10 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНЕРОТ таблетки 500 мг * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 юли 2025г. в 17:08:21

ДИАПРЕЛ MR таблетки 60 мг * 56

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 юли 2025г. в 17:06:16

ВОДА ЗА УСТА ЕЛУДРИЛ КЛАСИК 200 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 юли 2025г. в 17:03:36

МАГНЕРОТ таблетки 500 мг * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: Венци от 08 юли 2025г. в 16:31:06

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 юли 2025г. в 16:10:21
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival