Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало История на медицината Иля Иванов и неговият ужасяващ опит да създаде хибрид между човек и шимпанзе

Иля Иванов и неговият ужасяващ опит да създаде хибрид между човек и шимпанзе

от 12 март 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Иля Иванов и неговият ужасяващ опит да създаде хибрид между човек и шимпанзе - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

От 1910г. до 1926г.

Иля Иванович Иванов е сред хората, които може би никога не е трябвало да чуват колко важно е да преследваме мечтите си. Също както и Хитлер.

В началото всичко изглежда съвсем нормално – руснакът пораства и започва да се занимава с наука. До момента, в който не решава да създаде хибрид, наречен човекомаймуна (humanzee).

Основоположник на изкуственото осеменяване

За съжаление, никой през младежките му години не го възпира да реализира безумната си идея. Иля Иванов е руски биолог, роден през 1870 г., който постига сериозни научни успехи в младите си години. Един от тях се оказва основата на познатото днес изкуствено осеменяване. Разбира се, всяко постижение има своето начало. Ученият е този, който извлича и след това инжектира семенна течност от кон. Смята се, че е можел да заплоди 500 кобили със семенна течност само от един кон.

Неизбежно е, след като човек пожъне голям успех, да започне да копнее за още и още. Да търси поле за изява, да иска да постигне нещо нечувано. На биолога му хрумва идеята да използва сперма от едно животно и да я инжектира в други видове животни, за да провери какво би станало.

Първите му стъпки са плахи. Създава кръстоски от зебра и магаре, плъх и мишка, морско свинче и мишка, а след това плашещ хибрид от антилопа и крава.

През 1910 г. по време на среща със свои колеги Иванов споделя, че обмисля дали е възможно създаването на същество кръстоска между човек и шимпанзе, наричано още „човекомаймуна.“ Тогава подобно твърдение е звучало като хипотеза, така както хората днес се чудят как ли изглеждат извънземните.

Всъщност той не е първият, дръзвал да си помисли нещо подобно. Вероятно няма да е и последният. Преди него друг учен твърди, че е успял да създаде хибрид – шимпанзето Оливър, което ходи изправено като човек. По-късно се оказва, че всичко е измама.

След Руската революция през 1917 г. идва неговият миг. Тогава биологът работи в института „Pasteur.“ 7 години по-късно му се отдава възможност да създаде мечтания от него хибрид. Той има свободата да избира и използва шимпанзета от място, разположено в тогавашна френска Гвинея.

Подкрепа от съветските учени

Изненадващо, но той все пак успява да убеди Съветската финансова комисия да му отпусне 10 000 долара за реализация на проекта. По-късно получава одобрение от Съветската академия на науките и е подкрепен от някои членове на правителството.

В обосновката си Иванов акцентира върху това, че научният му експеримент би доказал теорията на Дарвин за близостта на човека и човекоподобната маймуна. Успехът му би означавал и атака срещу религията.

Възможно е болшевиките да са търсили начин да докажат необятните възможности пред науката генетика, което съвпада с тяхната идея за „позитивна евгеника.“

Неуспешна трансплантация на човешка яйцеклетка в шимпанзе

Ученият отива на място, за да направи онова, което умее най-добре – да осемени животно със сперма от друго. През 1926 г. той и Серж Вороноф трансплантират човешка яйцеклетка на шимпанзе, след което я заплождат с човешка сперма. Екипът прави два неуспешни опита.

Сперма от шимпанзе в африкански жени

Вероятно всеки друг човек на този етап би се отказал. Вместо това Иванов се спира на много по-ужасяваща алтернатива. Дръзкият мъж взема сперма от шимпанзе и я инжектира в африкански жени, без тяхното знание и съгласие. Той успява да ги убеди, като ги подлъгва, че става въпрос за стандартен медицински преглед.

За щастие, френският губернатор забранява по-нататъшни опити, което кара Иванов да замине за Абхазия, заедно с 20 човекоподобни маймуни.

Иванов набира доброволки от Съветския съюз

Биологът не спира дотук. Той не се отказва от идеята да се сдобие със силно окосмена човекомаймуна и започва да набира доброволки от Съветския съюз, които дават своето съгласие за провеждането на експеримента. Отново буди изненада как ученият успява да убеди хората да участват в неговия безумен проект.

Поне 5 жени се включват в опитите на Иля Иванов. Нито едно от родените човекоподобни, или маймуноподобни, бебета не оцелява дълго след раждането. И макар да има достатъчно желаещи жени доброволки, в един момент семенната течност свършва.

Преди да дочака следващата доставка по море, Съветската академия на науките научава за осеменяването на африкански жени, което светкавично води до оттеглянето на подкрепата за проекта. Експертите обосновават решението си с думите: „Експериментите могат да подкопаят доверието на африканското население в европейските учени и да възпрепятстват бъдещи научни опити на съветски специалисти в Африка.“

Преди да намери нов начин да преследва младежката си мечта, той е изпратен на заточение от правителството и не след дълго умира.

Какви са мотивите на Иля Иванов да иска да създаде хибрид между маймуна и човек?

Мотив №1

Както стана ясно по-горе, първоначално биологът изтъква пред Академията на науките, че целта му е да докаже произхода на човека от маймуната. Той не пропуска да подчертае, че доказателство в подкрепа на теорията на Дарвин би разклатило сериозно устоите на религиозните вярвания, към което се стремят и самите болшевики. Успехът на научния му експеримент е форма на пропаганда срещу религията в страната.

Мотив №2

Според други учени застаряващите болшевишки лидери са имали нещо не толкова възвишено наум, когато решават да подкрепят Иля Иванов. Предполага се, че биологът е изпратен в Африка, за да донесе от там маймуни, чиито жлези да бъдат използвани за подмладяване на възрастните политици. Съмненията обаче остават, защото, ако някой иска да прикрие толкова заплетена схема в полза на управляващите, тогава Съветският съюз едва ли би избрал подобен скандален проект, който привлича вниманието на обществото.

Мотив №3

Третият предполагаем мотив зад действията му е, че иска да трансформира обществото. Високопоставените болшевики, които подкрепят труда на биолога, виждат в науката инструмент за осъществяване на своята социалистическа утопия. Експертът по руска история Александър Еткайнд пояснява: „Политиците са можели да променят политическия пейзаж и да национализират индустрии, но не са можели да променят хората. Учените са били нагърбени с тази задача. Те е трябвало да променят хората така, че да се впишат в социалистическото съветско общество.“

Един от начините да бъде постигнато е чрез „позитивна евгеника“, където с помощта на изкуствен интелект може да се внуши желание за съвместна работа и съжителство с останалите и да се изкорени състезателният дух, алчността и стремежът към лична собственост. Ако експериментът на Иванов се бе увенчал с успех, това би доказало, че хората могат да бъдат променени по най-различни начини и да бъдат превърнати в каквото си пожелаем.

Източник:

iflscience.com/plants-and-animals/the-russian-scientist-who-tried-to-create-a-humanchimp-hybrid-in-the-worst-way-possible, newscientist.com/article/mg19926701-000-blasts-from-the-past-the-soviet-ape-man-scandal
Снимка: flickr.com

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА
23.00лв.

ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА

АНЕТО. ТОШКО АФРИКАНСКИ /ЗЛАТНО  ПЕРО/ - АНГЕЛ КАРАЛИЙЧЕВ - ХЕРМЕС
4.50лв.

АНЕТО. ТОШКО АФРИКАНСКИ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - АНГЕЛ КАРАЛИЙЧЕВ - ХЕРМЕС

ИСТОРИЯТА НА ДОКТОР ДУЛИТЪЛ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ХЮ ЛОФТИНГ - ХЕРМЕС
4.95лв.

ИСТОРИЯТА НА ДОКТОР ДУЛИТЪЛ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ХЮ ЛОФТИНГ - ХЕРМЕС

БИГДЖИГС ДЕТСКИ ДЪРВЕН СТОЛ - МАЙМУНА T0204
75.00лв.

БИГДЖИГС ДЕТСКИ ДЪРВЕН СТОЛ - МАЙМУНА T0204

Нов

Коментари към Иля Иванов и неговият ужасяващ опит да създаде хибрид между човек и шимпанзе

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Иля Иванов и неговият ужасяващ опит да създаде хибрид между човек и шимпанзе
    www.framar.bg 
    на 13 April 2021 в 16:04
    Коментирайте "Иля Иванов и неговият ужасяващ опит да създаде хибрид между човек и шимпанзе"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Етапи от историята на човешката еволюция
  • Съревнование между неандерталците и Хомо сапиенс
  • Болшевиките и сексуалната революция
  • Хомо сапиенс като част от еволюцията на хората
  • 25 хибрида между котки и други животни, които ще ви развеселят
  • История на неандерталеца
  • Текбол
  • Любопитни теории за произхода на живота
  • История на човешките раси
  • 30 екзотични хибридни животни, които биха били любопитни в реалния живот

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Изпълнимо ли е предложението на Българския зъболекарски съюз за протезиране на пенсионерите?

преди 2254 дни, 23 часа и 7 мин.

Електромобил или хибрид – кое е по-изгодно?

преди 2636 дни, 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Covid-19 и здравните приложения - анкета

преди 5 дни, 23 часа и 26 мин.

Ваксина против COVID и комбинираната срещу хепатит А и Б

преди 6 дни, 19 часа и 52 мин.

КЕТАМИН без рецепта в София?

преди 7 дни, 13 часа и 54 мин.

Какво мислите за ваксинирането ?

преди 9 дни, 12 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Съветска еротична азбука на Меркуров, или от А до Я на тоталитарната Кама Сутра

Съветска еротична азбука на Меркуров, или от А до Я на тоталитарната Кама Сутра

от 18 авг 2020г. Прочети повече
15 хибридни животни, които изглеждат необичайно красиво

15 хибридни животни, които изглеждат необичайно красиво

от 19 юни 2020г. Прочети повече
Новогодишни сладки Огнена маймуна

Новогодишни сладки Огнена маймуна

от 27 дек 2019г. Прочети повече
Япония разреши експериментите с хибридни ембриони между хора и животни

Япония разреши експериментите с хибридни ембриони между хора и животни

от 01 авг 2019г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах