Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало История на медицината История на Световната здравна организация

История на Световната здравна организация

От 1948г.

История на Световната здравна организация - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Световната здравна организация, наричана накратко с абревиатурата си СЗО, е една от най-мащабните медицински институции, нареждаща се по значимост до Червения кръст и Световната лекарска асоциация. Тя е създадена, с цел да се ограничат всички болести, които могат да станат повод за епидемия, както и подобряването на общото здраве. Благодарение на усилията на членуващите вътре медици болестта едра шарка на практика изчезва от света.

Създаване

СЗО е основана през 1948-ма година в Женева, Швейцария като част от работата на Обединените нации. Още след края на Втората световна война членовете не ОН обсъждат нуждата от здравен съюз, който да съгласува усилията на отделните страни в борбата с най-опасните болести. За това през 1946-та година всичките 51 държави членки ратифицират конвенция за интернационална взаимопомощ.

Андрия Щампар на съвет на СЗО

За по-малко от 2 години членовете на ОН сформират всички органи, съставящи структурата на Световната Здравна Организация. Конституцията на институцията е подписана на 7-ми април, 1948 г. Първият президент на СЗО става Андрия Щампар - хърватски академик, изявяващ се в сферата на медицината. Целите, които организацията си поставя като приоритетни, са ликвидирането на епидемиите от едра шарка, малария и туберкулоза, както и подобряването на световната хигиена и здравеопазването.

Дейности на СЗО

През първите няколко години от основаването си, СЗО работи основно като координатор на действията на медиците от държавите членки на Обединените нации. Причината за това е липсата на опит на институцията, както и сравнително ниският бюджет, с който разполагат заседателите.

Борба с едрата шарка

Първата голяма кампания на Световната здравна организация започва през 1958-ма година. Тогава се взима решение да се работи с всички възможни ресурси срещу разпространението на едрата шарка. Целта е не просто да се ограничат случаите на заразени от болестта, а пълното изличаване на заболяването от лицето на Земята.

В продължение на близо 20 години членовете на общността разпространяват ваксини срещу вируса на болестта. След дългогодишните усилия на медиците от СЗО епидемиите първо намалява, а през 60-те години изчезват напълно. Имунизациите се оказват невероятно успешни, тъй като последният случай на човек, разболял се от заразата, е през 1977-ма година в Сомалия. От 1980-та година насам едрата шарка се счита за унищожена.

международното лого на Световната здравна организация

СЗО в Европа

Най-активните действия на СЗО в Европа, свързани с едрата шарка, са през 1972-ра година в Югославия. Тогава нашата западна съседка страда от епидемия, която се оказва последното огнище на заразата на континента. За да предотвратят евентуално разпространение, лекарите от организацията даряват множество ваксини, както и изпращат медици в засегнатите райони.

Други дейности

Други по-значителни кампании на институцията, състояли се през 70-те години, са Борбата с болестта онхоцеркоза, както и обявяването на Програма за достъпност на имунизациите (англ. - Expanded Program on Immunization). Тя има за цел да направи ваксинациите възможно най-достъпни, включително за държавите от Третия Свят.

Главната сграда на СЗОПрез 1986-та година Световната здравна организация си поставя нов приоритет - борбата със заболяването СПИН и вирусът ХИВ. СЗО се опитва не само да ограничи разпространението на опасния синдром, но и да се бори с предразсъдъците срещу хората, страдащи от него. До началото на 21-ви век на носителите на ХИВ се гледа като на потенциално опасни лица, които могат волно или неволно да станат причинители на епидемия, поради което страдат от социална дискриминация.

СЗО в съвременната история

До края на 20-ти век СЗО поема и други инициативи. Най-мащабната е приемането на план за борба с тропическите болести, между които малария, ебола и др. В Европа организацията допринася за ограничаването на детския паралич и маларията, както и за значителното намаляване на смъртността при раждане.

Целите на СЗО за 21-ви век са както подобряването на здравеопазването в развиващите се страни, така и ограничаването на заразните болести, върлуващи в по-топлите региони на планетата. В наши дни институцията работи главно чрез свои представители, които имат директен контакт с правителствата на държавите членки на ООН.

Редактор: Георги Динев

5.0/5 2 оценки

Библиография

Източник: www.who.int

Снимки: news.bnt.bg / www.who.int /www.croatia.org

Коментари към История на Световната здравна организация

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 12 December 2019 в 00:10
    Коментирайте "История на Световната здравна организация"

СТАТИЯТА е свързана към

  • 8 изумително евтини начина, чрез които да организираме кухнята си
  • 7 страхотни идеи за освобождаване на място у дома и за организиране на вещите
  • Нормативни актове, национални и международни организации по безопасност на труда
  • Организация и структура на Националния осигурителен институт
  • Фондация "Искам бебе"
  • НАРЕДБА за изменение и допълнение на Наредба № 28 от 2008 г. за устройството, реда и организацията на работата на аптеките и номенклатурата на лекарствените продукти (обн., ДВ, бр. 109 от 2008 г.; изм., бр. 67 от 2010 г.)
  • Как да съхранявате и организирате обувките си у дома?
  • 5 съвета, които ще ви помогнат да се чувствате по-добре на работа
  • 27 идеи, с които да спестите място в кухнята
  • Приложете 6 практични идеи за съхранение на играчки

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мислите ли, че в България би била успешна организация като Хацала?

преди 1869 дни, 12 часа и 26 мин.

Сватбата-планиране, организация и провеждане

преди 2947 дни, 14 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Забранено ли е да се хранят бездомни кучета и котки?

преди 3 часа и 32 мин.

Защо и ние мъжете трябва да носим бодита?

преди 9 часа и 8 мин.

Купувате ли домашни мезета по интернет?

преди 11 часа и 45 мин.

Можете ли да ми препоръчате добър Ендокринолог в Бургас/областта?

преди 12 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Успяхте ли да се ваксинирате през есента на 2019 година?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Иво Прокопиев отстъпи мястото си на Огнян Донев

Иво Прокопиев отстъпи мястото си на Огнян Донев

от 31 авг 2019г. Прочети повече
27 идеи, с които да спестите място в кухнята

27 идеи, с които да спестите място в кухнята

от 09 юли 2019г. Прочети повече
Признаха още сдружения за национално представителни организации на хора с увреждания

Признаха още сдружения за национално представителни организации на хора с увреждания

от 10 май 2018г. Прочети повече
Приложете 6 практични идеи за съхранение на играчки

Приложете 6 практични идеи за съхранение на играчки

от 07 ное 2017г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах