История на Световната здравна организация
От 1948г.

Световната здравна организация, наричана накратко с абревиатурата си СЗО, е една от най-мащабните медицински институции, нареждаща се по значимост до Червения кръст и Световната лекарска асоциация. Тя е създадена, с цел да се ограничат всички болести, които могат да станат повод за епидемия, както и подобряването на общото здраве. Благодарение на усилията на членуващите вътре медици болестта едра шарка на практика изчезва от света.
Създаване
СЗО е основана през 1948-ма година в Женева, Швейцария като част от работата на Обединените нации. Още след края на Втората световна война членовете не ОН обсъждат нуждата от здравен съюз, който да съгласува усилията на отделните страни в борбата с най-опасните болести. За това през 1946-та година всичките 51 държави членки ратифицират конвенция за интернационална взаимопомощ.
За по-малко от 2 години членовете на ОН сформират всички органи, съставящи структурата на Световната Здравна Организация. Конституцията на институцията е подписана на 7-ми април, 1948 г. Първият президент на СЗО става Андрия Щампар - хърватски академик, изявяващ се в сферата на медицината. Целите, които организацията си поставя като приоритетни, са ликвидирането на епидемиите от едра шарка, малария и туберкулоза, както и подобряването на световната хигиена и здравеопазването.
Дейности на СЗО
През първите няколко години от основаването си, СЗО работи основно като координатор на действията на медиците от държавите членки на Обединените нации. Причината за това е липсата на опит на институцията, както и сравнително ниският бюджет, с който разполагат заседателите.
Борба с едрата шарка
Първата голяма кампания на Световната здравна организация започва през 1958-ма година. Тогава се взима решение да се работи с всички възможни ресурси срещу разпространението на едрата шарка. Целта е не просто да се ограничат случаите на заразени от болестта, а пълното изличаване на заболяването от лицето на Земята.
В продължение на близо 20 години членовете на общността разпространяват ваксини срещу вируса на болестта. След дългогодишните усилия на медиците от СЗО епидемиите първо намалява, а през 60-те години изчезват напълно. Имунизациите се оказват невероятно успешни, тъй като последният случай на човек, разболял се от заразата, е през 1977-ма година в Сомалия. От 1980-та година насам едрата шарка се счита за унищожена.
СЗО в Европа
Най-активните действия на СЗО в Европа, свързани с едрата шарка, са през 1972-ра година в Югославия. Тогава нашата западна съседка страда от епидемия, която се оказва последното огнище на заразата на континента. За да предотвратят евентуално разпространение, лекарите от организацията даряват множество ваксини, както и изпращат медици в засегнатите райони.
Други дейности
Други по-значителни кампании на институцията, състояли се през 70-те години, са Борбата с болестта онхоцеркоза, както и обявяването на Програма за достъпност на имунизациите (англ. - Expanded Program on Immunization). Тя има за цел да направи ваксинациите възможно най-достъпни, включително за държавите от Третия Свят.
През 1986-та година Световната здравна организация си поставя нов приоритет - борбата със заболяването СПИН и вирусът ХИВ. СЗО се опитва не само да ограничи разпространението на опасния синдром, но и да се бори с предразсъдъците срещу хората, страдащи от него. До началото на 21-ви век на носителите на ХИВ се гледа като на потенциално опасни лица, които могат волно или неволно да станат причинители на епидемия, поради което страдат от социална дискриминация.
СЗО в съвременната история
До края на 20-ти век СЗО поема и други инициативи. Най-мащабната е приемането на план за борба с тропическите болести, между които малария, ебола и др. В Европа организацията допринася за ограничаването на детския паралич и маларията, както и за значителното намаляване на смъртността при раждане.
Целите на СЗО за 21-ви век са както подобряването на здравеопазването в развиващите се страни, така и ограничаването на заразните болести, върлуващи в по-топлите региони на планетата. В наши дни институцията работи главно чрез свои представители, които имат директен контакт с правителствата на държавите членки на ООН.
Редактор: Георги Динев
Библиография
Източник: www.who.int
Снимки: news.bnt.bg / www.who.int /www.croatia.org
СТАТИЯТА е свързана към
- 8 изумително евтини начина, чрез които да организираме кухнята си
- 7 страхотни идеи за освобождаване на място у дома и за организиране на вещите
- Нормативни актове, национални и международни организации по безопасност на труда
- Организация и структура на Националния осигурителен институт
- Фондация "Искам бебе"
- НАРЕДБА за изменение и допълнение на Наредба № 28 от 2008 г. за устройството, реда и организацията на работата на аптеките и номенклатурата на лекарствените продукти (обн., ДВ, бр. 109 от 2008 г.; изм., бр. 67 от 2010 г.)
- Как да съхранявате и организирате обувките си у дома?
- 5 съвета, които ще ви помогнат да се чувствате по-добре на работа
- 27 идеи, с които да спестите място в кухнята
- Приложете 6 практични идеи за съхранение на играчки
Коментари към История на Световната здравна организация