Развитие на презервативите от Първата световна война до 1920 година
От 1900г.
Германската армия е сред първите, насърчили развитието и употребата на презервативите сред своите войници, като този процес продължил до втората половина на 19 век. В началото на 20 век, при експерименти от страна на американските военни станало ясно, че предоставянето на презервативи за войниците значително понижавало нивото на полово предавани болести. По време на Първата световна война Съединените щати и Великобритания (само в началото на войната) били единствените страни, имащи разположени войници в Европа, които не получавали презервативи, а тяхната употреба не се насърчавала. До края на войната при американските военни били диагностицирани почти 400 000 случаи на сифилис и гонорея.
Преди 1900 г. до началото на Първата световна война почти всички презервативи, използвани в Европа били внесени от Германия, която ги изнасяла не само за другите европейски страни, но и било основен доставчик за Австралия, Нова Зеландия и Канада. По време на войната, американските компании „Schmid“ и „Youngs” станали основни доставчици на презервативи за европейските съюзници.
През 1918 г., когато войната почти приключила американският съд отменил присъдата на Маргарет Сангър (търгуваща и рекламираща кондоми). В този случай, съдията постановил, че презервативите могат да бъдат законно рекламирани и продавани, за да се подобри превенцията на венерическите заболявания. Въпреки всичко в отделни щати продължавали да действат държавните закони срещу купуването и продажбата на контрацептиви, както и рекламните материали на средствата за контрол на раждаемостта, които продължили да бъдат незаконни за повече от тридесет щата.
Презервативите започнали да бъдат публично и законно продавани на американските граждани в началото на 1920 година. Закачливите имена и изобретателните и находчиви опаковки се превърнали във все по-важна техника за маркетинг много на потребителски стоки, включително на презервативите и цигарите. Тестването на добрите производствени практики и качество станали по-чести и включвали методи, предназначени за откриване малки и незабележими дупки в кондомите. Въпреки това все още можели да се срещнат и няколко американски компании, които продавали своите бракувани и по-евтини марки.
Все пак, видните опоненти на презервативите през този времеви период не били малко. Основателят на психоанализата Зигмунд Фройд се противопоставял на всички методи за контрол на раждаемостта. Той твърдял, че чрез тях се намалява сексуалното удоволствие. Някои феминистки организации също се противопоставяли срещу методите на контрацепция, които зависят и се контролират от мъжете. Много моралисти и медицински специалисти се противопоставяли на цялостната идея, касаеща контрацепцията. През 1920 г. Англиканската църква започнала да осъжда всички "неестествени средства за избягване на зачеването." Лондонският проповедник Артър Уинингтън-Инграм се оплакал от огромния брой презервативи, изхвърлени в алеи и паркове, особено след почивните и празничните дни.
В САЩ рекламата на презервативите като средства, осигуряващи превенция срещу заболявания била забранена. Те можели да се продават свободно като средства, контролиращи раждаемостта във Великобритания, но закупуването на презерватив в САЩ било социално неудобно. Впоследствие се появили разпространени евфемизми, които се ползвали в аптеките. Появила се вълната „нещо малко за уикенда“. „Boots”, която е най-голямата верига аптеки във Великобритания спряла напълно продажбата на презервативи през 1920 година, а разпространението е възстановено едва през 1960 година. В следвоенна Франция правителството започнало да бъде все по-загрижено относно падането на раждаемостта в страната. В отговор на тази тенденция се забранила продажбата на контрацептивите, включително и презервативите. Контрацепцията станала незаконна и в Испания. Европейските военни продължили да предоставят презервативи на своите членове, за да осигурят защита от заболявания. Разпространението процъфтявало дори и за страни, където употребата на контрацептиви била забранена.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЛЪСТ * 8
НовПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ПРО НЕЙЧЪР LOVE STORIES КУТИЯ * 42
Безплатна доставка за България!ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЕКСТРА ТИН * 3
НовПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС RETRO CONDOM MACHINE * 40
НовПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЕКСТРА ЛАРДЖ XXL * 3
НовПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС INTENSE * 16
Библиография
1. http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_condoms
СТАТИЯТА е свързана към
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- Перорално приложение на медикаментите
- Контрацепция
- 9 начина за предпазване от нежелана бременност, използвани в древността
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- История на вътрематочните контрацептиви (спирали)
- Пубертет при момичета
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
Коментари към Развитие на презервативите от Първата световна война до 1920 година