Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Хирургия в Древен Египет

Хирургия в Древен Египет

от 14 ное 2013г., обновено на 28 фев 2020г.
Автор: Виктория Милова
Хирургия в Древен Египет - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 27.3.-1600г.

Нуждите от намесата на хора с познания, свързани с хирургията в Древен Египет са често срещано явление. Поради тази причина египетските медици са добре специализирани в извършването на доста сложни за времето си хирургически интервенции.

Широката употреба на операциите се обосновава доста често с религиозните вярвания и практики, свързани с мумифицирането, което до голяма част включва аутопсия на починалия. Древните лекари имат огромни познания за морфологията на човешкото тялото и доста задълбочени разбирания за функционирането на органите.

Функцията на големите органи са разбрани правилно от египтяните. Те са се ориентирали правилно, че чрез движението си в тялото и органите, кръвта е "пренасяла живота" в хората.

В Саккара е съхранена в добро състояние гробницата на Анкх-Махор, известна като "Гробницата на лекаря". Нейните стенописи показват как двама пациенти получават грижи, които мога да бъдат възприети като масаж, педикюр или операция. В придружаващия текст към изображенията пациент умолява своя лекар: "Нека да не бъде болезнено". Ироничният отговор на Анкх-Махор е: "Правя го така, че да ти се иска да ме наричаш, о Царю!"

Във всеки случай, голяма част древните египтяни преживявали хирургичните интервенции. Тела на хора, живели по времето на Старото и Средното царство с ампутирани крайници, с признаци, показващи заздравяване, са били откривани в немалко случаи. Протези, които са доста износени също са били откривани нееднократно.

Причините за тези ампутации не са известни и не фигурират в никой от известните ни до момента египетски медицински текстове, но се предполага, че са се предприемали като терапевтично лечение.

Обрязването в Древен Египет

обрязване

Стенописът, който е единствен по рода си, илюстрира ритуал на обрязване сред подрастващите младежи. На стената са изрисувани йероглифи, твърдящи, че се е използвал мехлем, който се нанасял, за да направи процедурата поносима. Вероятно той е представлявал вид местна упойка. Трудно е да се прецени колко широко е била разпространена практиката на обрязване. Останките от мумиите не са надеждно доказателство за този вид хирургична намеса.

По време на Новото царство Мернептах и Рамзес III са кастрирали и колекционирали гениталиите на убитите им врагове. Липсата на обрязване сред либийците и техните съюзници е многократно споменавано сред египтяните: " ... убитите либийци, чиито необрязани фалоси били взимани".
Фактът, че египтяните събирали необрязани гениталии като трофеи може да се тълкува като необичайна практика за третиране на египетските врагове.

Младежите, които били решени да се посветят на свещеничеството също били обрязани като част от ритуал на пречистване, включващ и бръснене на цялото тяло. Практиката на обрязването става по-универсална през късния период.

Древните предпочитали каменните скалпели

обсидиан

 В древноегипетската хирургична практика се използвали ножове с каменни остриета. Тези, които са изработвани от флинт (утаечен кварц) или обсидиан (естествено вулканично стъкло) често били по-остри и от съвременната хирургическа стомана. За древните египтяни остротата им се равнявала на малко чудо.

Древните лекарите доста биха се поколебали да заменят каменните остриета със сравнително бързо изтъпяващите се метални, изработвани първоначално от бронз, а по-късно на желязо.

Когато се налагала специфична процедура, употребата на металните остриета често била съпроводена с каутиризация (обгаряне на тъканите). Металът се нагрявал до червено, за да може веднага след като се направи разрез, околните тъкани, капилярите и по-големите кръвоносни съдове да бъдат „запечатани“ и да се избегне обилното кървене.

Лечителите в Древен Египет често извършвали операции и лекували рани. Папирусът на Едуин Смит, датиран около 1600 г. пр. Хр. съхранява съвети за зашиване на рани с игла и конец. В първите дни мястото се налагало със сурово месо, защото се вярвало, че има кръвоспиращ ефект, а след това се прилагали растителни марли, попиващи отделяните секрети.

Вместо бинт се използвали чисти ленени превръзки. Ако хирургичната рана не заздравявала добре като лекарство се прилагал пчелен мед, смесен с билки. Това средство има абсорбиращи, бактерицидни и подсушаващи раната свойства.

Друг вид медикамент срещу големи изгаряния се правил от кърма, клей от акация и овча козина. Антибиотиците не били познати на египетските лекари, но прилагали каша от плесенясал хляб, а като антисептици прилагали смеси от тамян, вино от фурми, терпентин и клей от акация.

Анестезията за хирургичните процедури се правила от опиум и билката, наречена черен блян. Местна упойка се приготвяла от вода и винен оцет. Смесвали се върху мемфисов камък (мрамор). Инициирала се химична реакция, при която се отделял въглероден диоксид, имащ изстудяващи свойства.

Древните хирурзи от Египет ползвали заострени или обли скалпели, ножици, медни игли, форцепси, лъжици, куки, сонди и щипци. С тръстикови стебла се премахвали сраствания, абсцеси и кисти на пикочния канал. Били наясно, че кистите следва да бъдат отстранени, за да не се появят отново.

Трепанациите се практикували в немалко ранни култури, сред които и египетската, но за съжаление не са открити медицински папируси, описващи процедурата. Извършвали са се с чук и длето. Открити са само 14 черепа, свидетелстващи за инвазивната хирургическа интервенция. Някои от тях били изцяло или частично заздравели, което показва сравнително високия процент преживяемост.

5.0/5 1 оценка

Коментари към Хирургия в Древен Египет

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хирургия в Древен Египет
    www.framar.bg 
    на 07 July 2025 в 18:36
    Коментирайте "Хирургия в Древен Египет"

СТАТИЯТА е свързана към

  • От кога датира първият случай на рак в историята и какво знаем за него
  • Символизъм на египетските амулети
  • Растения, използващи се в римската медицина
  • Теория за произхода на заболяванията според традиционната китайска медицина
  • Модел на тялото според традиционната китайска медицина
  • Лекари в Древна Гърция
  • Източници, разказващи за историята на традиционната китайска медицина
  • Китайска медицинска теория за шестте излишъка
  • Хипократови понятия, запазени в съвремието
  • Основи и развитие на историята на медицината в Древна Елада
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Факултета за дентална медицина търси деца за стоматологично лечение - безплатно

преди 2314 дни, 7 часа и 18 мин.

Кандидатстване медицина в Германия или България ?

преди 2470 дни, 7 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 3 дни, 6 часа и 37 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 10 дни, 2 часа и 47 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 11 дни, 19 часа и 28 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 24 дни, 2 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БАХ КАПКИ ЗА СЪН 20мл

АГИВА BODY FRUIT SALAD ХИДРАТИРАЩ ГЕЛ ЛОСИОН ЗА ТЯЛО С РОЗОВА ВОДА И КАКАОВО МАСЛО 200 мл

АЛКАДЖИН ИЗМИВАЩ И УСПОКОЯВАЩ ИНТИМЕН ЛОСИОН 250 мл

КАНАДЕРМ ХЕМОКС ГЕЛ 40 г

КОЛОИД СРЕБЪРНА ВОДА 30 ppm 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 17:26:13

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: Ваня Тодорова от 07 юли 2025г. в 17:20:43

КЛИОН - D вагинални таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:30:58

ПИОКТАНИН солуцио 1 % 20 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:29:15

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:26:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival