Американският град Лайм дава името на кърлежова инфекция

От 1973г.
Лаймската болест е една от кърлежовите зоонози (предавани от животни на хора болести), която съществува от хилядолетия. При проучвания на египетска мумия отпреди 5300 години, учените откриват бактерията, която причинява това заболяване. Преди повече от 130 години, симптомите (като хроничен кожен обрив) на лаймската болест са описани от Алфред Бъчвелд. По-късно лекари в други страни също споделят подобни клинични състояния, но без да могат научно да обяснят причината за тях.
За първи път този здравословен проблем е признат за болест в САЩ през 70-те години на ХХ век.
В началото на 70-те години в град Лайм, Кънектикътq и околните му райони са установени десетки случаи на необясними здравословни проблеми при деца и възрастни. Те се оплакват от подути колене, парализа, кожни обриви, главоболие и силна умора. Посещенията при лекарите и приемът в болниците се увеличава. Най-разтревожени са майките, чиито деца развиват артритни проблеми.
Това предизвиква намесата на учените, които установяват, че хората, които страдат от споменатите проблеми живеят предимно в селски или крайградски райони. Постепенно се установява, че повечето от тях са били ухапани от кърлежи, които са причинител на заразата. Това, в случая е еленовият кърлеж, силно разпространен в района на града и неговите околности.
Още от 70-те години на ХХ век екипи на Йелския университет откриват два основни клинични симптома, по които се диагностицира заболяването. Медиците от университета доказват, че това е бактериална инфекция.
Изминават още години, когато роденият в Швейцария учен Уили (Вили) Бургдорфер, специалист по зоология, паразитология и бактериолог, установява бактериалния патоген, който причинява Лаймската болест. Спирохетата, виновник за болестта, е наречена на него Borrelia burgfreri. По това време той работи в американска лаборатория в Скалистите планини.
След задълбочени изследвания на болни от Лаймска болест, лечението в ранния стадий с антибиотици се обявява за успешно. През 90-те години на ХХ век в САЩ се създава ваксина срещу заболяването, но компанията производител спира производството й, след като излизат публикации, че тя предизвиква нежелани странични ефекти. По-късно се доказва, че това не е вярно, но производството не се възстановява.
Лаймската болест е типична зооноза и засяга предимно страните в Северното полукълбо. За ограничаването й се предприемат различни мерки, включително третиране на тревните площи в селищата с препарати срещу кърлежите (те са основни разпространители на заразата, особено в периода от средата на май, до есента), препоръчва се ползването на репеленти при посещение в рискови зони и своевременно да се търси медицинска помощ, в случай, че се установи ухапване от кърлеж.
Тази практика се прилага в много страни в света, включително и в България (първият случай у нас е описан през 1987-а и е серологично доказан в швейцарска лаборатория). Въпреки това, стотици хиляди души в цял свят се заразяват годишно от Лаймска болест.
При своевременно поставена диагноза няма риск за засегнатите. При неправилно лечение или липсата на такова, могат да бъдат тежко засегнати много органи - черен дроб, далак, лимфни възли, сърдечно-съдовата и нервната системи и очите. За хората, които са засегнати от инфекцията и тя се развие в последните й фази, все още няма открита достатъчно ефективна терапия.
снимка: https://pixabay.com/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://www.bayarealyme.org/about-lyme/history-lyme-disease/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3117402/
СТАТИЯТА е свързана към
- Мистериозното заболяване моргелоза – реалност или психоза
- Лекарства след ухапване от кърлеж - нужна ли е терапия?
- Отстраняване на кърлеж
- A69.2 Лаймска болест
- Лечение при лаймска болест (борелиоза)
- Хранене при Лаймска болест (борелиоза)
- 10 известни личности, преборили Лаймската болест
- Заразен ли е плоският лишей и какви изследвания е необходимо да се направят
- Изследване за лаймска болест
- Масла от 10 билки унищожават бактерия, причиняваща лаймска болест
Коментари към Американският град Лайм дава името на кърлежова инфекция