Биологични проучвания на Павел Бaранов върху орхидеите и дивите лози
От 1920г.
Павел Баранов е успял да проучи доста подробно част от представителите от семейството на орхидеите, като изследвал систематично не само строежа, но и начините за образуване на женския гаметофит при различни във филогенетично отношение представители.
Предположил, че при орхидеите има няколко типа строеж на зародишните торбички и че за това семейство е характерна редукцията на женския гаметофит.
След време, Баранов успял да завърши и обобщи по-рано започнатите си ембриологични изследвания при орхидеите и доказал, че при тях реално има редукция иа женския гаметофит - намаляват както макроспорите (от 4 до 1), така и броят на ядрата в зародишната торбичка (от 8 до 4). Тази редукция не била обаче свързана с филогенетичиото развитие иа орхидеите. Ембриологичните изследвания ученият допълнил с данни за биологията, морфологията и цитологията на растенията.
За този комплексен подход Баранов е вдъхновен ембриолога и цитогенетик С. Г. Навашин, с когото се срещнал през 1925 г. и станал негов последовател. В резултат на това са изследванията за поведението на ядърцата, за двуядрените форми растения, за миграцията на ядрата и др.
***
Успял да проведе изследвания и върху дивата лоза, при която установил, че може да служи като изходен материал за селекция. Това разнообразие според учения показвало наличие на хетерозиготност, присъща на културните растения, а несвойствена за дивите.
Често срещащите се двуполови или функционални женски цветове при високозахарните форми в райони, където живеели хора, давало основание на учения да предположи, че дивата лоза някога е била в култура. Подлепването е ставало главно чрез разнасяне на семената от птици или по друг начин.
В природата при лозата вегетативното размножаване се сменя с размножаване чрез семена, поради което става непрекъснато разпадане на признаците в поколенията. По този начин се създава възможност за поява на нови форми лози.
След задълбочено и обстойно морфолого-ембриологично проучване изяснил и характеристиките на цвета на лозата и установил, че наред с различните типове двуполови цветове съществуват и функционално мъжки и функционално женски такива. Всички изследвания при лозата по-късно събрал и представил в монография.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
МОН ПЛАТИН ПОДХРАНВАЩО МЛЯКО ЗА ТЯЛО С ЧЕРЕН ХАЙВЕР, ОРХИДЕЯ И ВИТАМИННИ КАПСУЛИ 250 мл
МОКРИ КЪРПИ ПАПИЛИОН С ОРХИДЕЯ * 120
МОН ПЛАТИН ДУШ ГЕЛ С ЧЕРЕН ХАЙВЕР И ОРХИДЕЯ 500 мл
КИНЕТИКС ЛОСИОН ЗА РЪЦЕ И ТЯЛО ОРХИДЕЯ 250 мл
Библиография
Олга Дряновска, "Видни съветски биолози"
Коментари към Биологични проучвания на Павел Бaранов върху орхидеите и дивите лози