По пътя към великите открития ... Иля Мечников
От 1866г.
Пристигайки в Гьотинген, Иля Мечников е отправил молба към проф. Кеферщайн за съвместна работа с него за изучаване на гръбначаните животни. За да го изпита професорът му е възложил да направи дисекция и да препарира гущер.
Тъй като Иля бил доста нервен и манипулациите не му се отдавали много, той правил доста технически грешки, с което Кеферщайн е бил изумен имайки предвид хубавите отзиви, които е чувал за него дотогава.
С това съвместната им работа е приключила и без много да мисли Иля се е насочил към проф. Хенле, станал известен със своите открития в областта на отделителната система и по-точно - бъбреците. Съвместната им работа върху хистологичното проучване на жаби не продължава дълго след като Мечников се отказва и от тази си работа.
Значително развитие в работата му настъпва в Мюнхен, когато немският зоолог Карл Зимболд му дава възможност за самостоятелно изследване ембриологията на насекомите.
***
Завръщайки се в Неапол е изучавал главоногите мекотели – цефалоподи и установил, че зарадошните им слоеве са много близки до тези на гръбначните. С това той отново е затвърдил своята теория, че съществува тясна връзка между гръбначните и безгръбначните, следователно – животните имат непрекъснат еволюционен процес.
В своите проучвания върху различни насекоми и скорпиони е успял да установи, че всички те притежават зародишни слоеве. Неговият извод: Съществува тясна и непрекъсната връзка между низшите и висшите животни.
***
Изучавайки различни морски гъби е установил, че имат 3 зародишни слоя, идентични с тези при другите животни. Впечатление му е направил фактът, че при някои от низшите гъби средният слой, мезодерма, се развива преди вътрешният слой – ендодерма и клетките на мезодермата изпълняват добре храносмилателните си функции, както тези на ендодермата.
Тези си наблюдения прибавя към изводите, до които е достигнал с изследването на червеят Геодемус билинеатус, при който въпреки липсата на храносмилателна кухина има клетки, в чиято вътрешност се осъществява храносмилането.
***
Когато случайно попада на посеви, нападнати от вредните житни бръмбари, Иля дори не се замисля и веднага се заема с разгадаване на проблема. Наблюденията му го водят до извода, че бръмбарите умират в резултат на гъбно заболяване. Съмненията му се затвърждават, когато един ден е видял, че загиналите бръмбари са увити от гъбовидно растение, което според него е довело до заболяването и смъртта на бръмбарите.
Решен да докаже своята хипотеза, той умишлено предизвиква епидемия сред житните бръмбари, заразявайки ги с гъбичката Мускардин. Резултатите били налице – гъбичката заразявала бръмбарите в резултат, на което те се разболявали и умирали.
С този свой експеримент, Иля Мечников в приложил за първи път микологичният принцип в борбата срещу вредителите в селското стопанство.
***
С изучаването на различни медузи пък е успял да направи заключението, че средният мезодермален слой е основен при първичното храносмилане.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧВА В СЪБОТА - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
ЛУНАТИЗМИ - САФИ БАХКАЛ - ХЕРМЕС
МАЛКА КНИГА ЗА ГОЛЯМАТА ИСТОРИЯ - ИЪН КРОФТЪН, ДЖЕРЕМИ БЛЕК - СИЕЛА
Библиография
Вера Китова, "Иля Мечников"
Коментари към По пътя към великите открития ... Иля Мечников