Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията

Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията

от 08 дек 2016г., обновено на 19 окт 2021г.
Редактор: Величка Мартинова
Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1909г. до 1974г.

В медицинските среди често се казва, че всяко бебе, родено някъде по света в модерна болница, най-напред гледа през очите на доктор Вирджиния Апгар и това съвсем не е само метафорa. Простият и бърз метод за оценка на новородените, разработен от американката и наречен заслужено на нейно име – метод на Апгар, отдавна се е превърнал в стандартизирана и наложена практика в родилните институции в световен мащаб. Разработен в началото на 50-те години на миналия век и бързо адаптиран в акушерските екипи, методът и неговото въвеждане рязко понижили нивата на детска смъртност и поставили основите на неонатологията. Въпреки че се прочула най-вече с разработката му, през 40-те години Апгар се отличила и като водещ специалист в набиращата скорост по това време анестезиология, а през шейсетте спомогнала много за утвърждаването и развитието на т. нар. тератология /наука за вродените дефекти/.  

За д-р Вирджиния Апгар

Американската лекарка била родена в Уестфийлд, Ню Джърси, на седми юни 1909-та, в семейство, както го описвала самата тя, което "никого не се установило на едно място". Тя била най-малката от трите деца на Чарлз и Хелън Апгар. Всички членове на задругата имали музикални заложби, а самата Вирджиния свирила на виола като дете – занимание, което практикувала до края на живота си. Ранният й интерес към науката и медицината били вдъхновени от баща й, който бил изобретател и астроном-аматьор. До приключване на гимназиалното си обучение през 1925-та девойката вече сериозно била решила да следва медицинска кариера, но преди това, през същата година, била приета в колежа "Mount Holyoke ". Там тя специализирала зоология и се издържала сама, работейки почасово на няколко места. Младата жена изненадвала хората от обкръжението си с безкрайната си енергичност. Тя спортувала, пишела за колежанския вестник, изявявала се в пиеси и свирела на виола в оркестъра на учебното звено. След дипломирането си през 1929-та, Апгар стартирала медицинското си обучение в колежа за лекари и хирурзи в Колумбийския университет.

В действие

Доктор Вирджиния АпгарПрез 1933-та американката получила медицинската си диплома и постъпила на стаж по хирургия в Презвитерианската болница (към настоящия момент – нюйоркската Презвитерианската болница към медицинския център на Колумбийския университет). Въпреки обещаващото си представяне в областта, след първата година менторът й  Алън Уипъл, притеснявайки се, че икономическите перспективи пред жените-хирурзи щели да бъдат твърде оскъдни по време на икономическата криза в САЩ, предложил на Вирджиния да се посвети на друга, по-обещаваща, сфера, а именно – на анестезиологията. По същото време последната тепърва започвала да се оформя като медицинска специалност.

Апгар се доверила на препоръката на Уипъл и след втората си година на обучение преминала през тренинг за медицинска сестра-анестезиолог. По-късно пък се озовала в небезизвестната болница "Белвю" в Ню Йорк, отново по програма за обучение по анестезиология. През 1938-ма докторката се завърнала в Презвитерианската болница, в ролята на директор на новосформираното анестезиологично отделение. Апгар била първата дама, оглавила отделение в съответното лечебно заведение. През следващите 11 години лекарката работила усърдно, за да превърне институцията в престижен център с висококвалифициран персонал от перфектно обучени в областта на анестезиологията лекари и медицински сестри. През 1949-та, след структурното разрастване на отделението, заеманата длъжност от американката била предоставена на колегата й – Емануел Пейпър. Апгар пък била назначена за професор по анестезиология в колежа за медици и хирурзи към Колумбийския университет, пост, който за пръв път бил заеман от представителка на нежния пол. Освободена от административни задължения, Вирджиния продължила да обучава млади специалисти и посветила повече време за проучване на акушерската анестезия. Д-р Апгар била особено заинтересована от ефектите на упойките върху родилките и новородените, както и от понижаването на процента на неонатална смъртност.

До 1952-ра Апгар вече развила и своя оценъчна система за установяване здравословния статус на новородените, базирана на техния сърдечен ритъм, скорост на дишане, мускулен тонус, рефлекси и цвят. Новороденото се оценявало по отделните признаци с 0, 1 или 2, като оценката се извършвала 2 пъти – една минута след раждането, а след това повторно - след 5 минути.

17 000 раждания

Доктор Апгар преглеждаДо края на петдесетте години Вирджиния Апгар имала честта да присъства на близо 17,000 раждания. В хода на усъвършенстването на гореспоменатия метод, тя се сблъскала с хиляди случаи на вродени дефекти, които постепенно започнала да съотнася един с друг, както и спрямо оценъчните категории в разработената от нея система. Основната й мисия била да намери начини тези дефекти, ако не предотвратени, то поне да бъдат облекчавани с различни методи.

Когато през 1959-та от американската фондация "March of Dimes" (NF) я помолили да оглави новата й дивизия за вродени малформации, тя приела без да се замисля, защото тази възможност щяла да й позволи да се развихри в споменатата проблематика и да постигне нови високи цели. В новото си амплоа Апгар разгърнала енергичната си природа и дала всичко от себе си, за да бъде отново полезна. Тя пътувала с километри всяка година, за да изнася лекции за важността на ранното установяване на вродените дефекти и не се уморявала да напомня за необходимостта по този проблем да се правят повече проучвания.   

По време на професионалната си кариера д-р Апгар публикувала повече от шейсет научни статии и безброй кратки есета за различни вестници и списания, както и прочутата си книга "Is My Baby All Right?" /"Добре ли е бебето ми?"/. Апгар била награждавана многократно за своите постижения, тя така и не се пенсионирала и останала активна в изявите си почти до края на живота си. Лекарката починала на седми август 1974-та от прогресиращо заболяване на черния дроб. Тя оставя знаков принос в за развитието на неонатологията.

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРЕ-НАН 400 г НЕСТЛЕ
35.20лв.

ПРЕ-НАН 400 г НЕСТЛЕ

АПТАМИЛ ПРО ЕКСПЕРТ ЗА НЕДОНОСЕНИ ДЕЦА 400 г
35.20лв.

АПТАМИЛ ПРО ЕКСПЕРТ ЗА НЕДОНОСЕНИ ДЕЦА 400 г

УИ БЕЙБИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО МОМЧЕ (ГЕРОЙ)
17.50лв.

УИ БЕЙБИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО МОМЧЕ (ГЕРОЙ)

УИ БЕЙБИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО МОМЧЕ (ДИНОЗАВЪР)
25.90лв.

УИ БЕЙБИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО МОМЧЕ (ДИНОЗАВЪР)

УИ БЕЙБИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО EVIL EYE BEAD
25.00лв.

УИ БЕЙБИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО EVIL EYE BEAD

БИОДЕРМА АТОДЕРМ ПРЕВЕНТИВ ПОДХРАНВАЩ И ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КРЕМ ЗА СУХА И АТОПИЧНА КОЖА 200 мл
34.29лв.

БИОДЕРМА АТОДЕРМ ПРЕВЕНТИВ ПОДХРАНВАЩ И ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КРЕМ ЗА СУХА И АТОПИЧНА КОЖА 200 мл

Библиография

https://profiles.nlm.nih.gov/ps/retrieve/Narrative/CP/p-nid/178

Коментари към Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 06 April 2020 в 12:33

    Дорина Янева

    Моля да коригирате годината, в която е починала.

    Здравейте! Благодарим Ви за сигнала! Информацията е коригирана.

  2. Дорина Янева 
    на 05 April 2020 в 20:06

    Моля да коригирате годината, в която е починала.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома
  • Процедура по регистрация на новородени
  • Процедура, документи и условия за припознаване на дете
  • КП № 15.2 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С МНОГОКРАТНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА СЪРФАКТАНТ
  • Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото
  • Доц. д-р Христо Николов Мумджиев, д.м.
  • д-р Румяна Манева
  • Д-р Радка Цокова Масларска
  • Изследване за фенилкетонурия
  • Скринингови тестове при новородени
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да спра развитието на ечемик на окото?

преди 2860 дни, 18 часа и 51 мин.

Как да се държа в ролята на мащеха?

преди 3265 дни, 16 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 51 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 51 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 8 часа и 3 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 8 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival