Владимир Филатов и приносът му за офталмологията и пластичната хирургия
От 1875г. до 1956г.
Д-р Владимир Филатов е един от пионерите в трансплантацията на роговица. Той е и един от първите, които използват консервирани тъкани от мъртви донори и проправя пътя на съвременната кератопластика. Като новатор в хирургичните техники, забележителен учител и отдаден учен, д-р Филатов определено заслужава място в Залата на медицинската слава.
Владимир Петрович Филатов е роден на 27 февруари 1875 г. в с. Михайловка, Сарански окръг, Одеса в границите на Руската империя, в семейството на провинциален лекар. Баща му Петър Филатов е много способен лекар, който практикува в областта на хирургията и офталмологията в болницата в Симбирск.
Владимир учи в гимназията в Симбирск, а по-късно постъпва в медицинския факултет на Московския университет. През ваканциите се връща в родния град и помага на баща си в болницата.
През 1897 г. Филатов завършва университета и по предложение на проф. А. А. Крюков е оставен като стажант в очната клиника на Московския университет. Още като студент в четвърти курс той започва да работи в клиниката на Кюрков и проявява жив интерес към възстановяването на зрението на хора, които са го загубили в следствие на левкома. Тогава за първи път му хрумва идеята за присаждане на роговица.
Мечтата му се сбъдва през 1912 г., когато извършва първата пълна трансплантация на роговица. Въпреки че операцията е успешна, роговицата по-късно потъмнява. Впоследствие простата техника, разработена от Филатов, става достъпна за всеки офталмолог.
През 1921 г. Филатов става професор в Одеския медицински институт.
Д-р Владимир Филатов има принос не само в областта на очната хирургия, но и в пластичната и реконструктивна хирургия и цялостната грижа за очите. Той започва да изучава кератопластика през 1922 г. със своя ментор Артур Елшних от Прага и през следващите 23 години извършва повече от 800 трансплантации на роговица. Благодарение на своя опит той описва много от главните технически препятствия и усложнения, свързани с трансплантацията на роговица. В хода на своята иновативна медицинска практика той създава няколко инструмента и прокарва нововъведения, които допринасят много за развитието на кератопластиката. Той е първия, който популяризира употребата на консервирани роговици от мъртви донори за трансплантации и през май 1931 г. е пионерът, който извършва корнеална трансплантации на цяла роговица успешно.
Д-р Филатов е лекар и изследовател, който не се ограничава само в областта на корнеалните трансплантации и прави и други значителни офталмологични проучвания. Той пише книги за педиатрични наранявания и е първия, който използва метода на Гонин за залепяне на отлепена ретина в Съветския съюз и извършва изследвания на сухия кератоконюнктивит.
През 1933 г. разработва систематичната теория на "биогенните стимулатори" (тъканна терапия) при възпалителни и дегенеративни процеси. Той развива теорията, че консервирането на тъканите при специални условия като ниска температура при живите тъкани и липса на светлина при растителните, в присадката се натрупват специфични вещества, които стимулират жизнените процеси. Филатов нарича тези субстанции биогенни стимулатори. При влагането им в болния организъм, те активират физиологичните реакции и водят до оздравяване. Неговият метод за присаждане на кожа за коригиране на дефекти по носа, устните, хранопровода и други органи получава широко разпространение по света. При т. нар. пластика с филатово стъбло (по името на украинския лекар), единият край на присадката остава прикрепен за мястото, от където се взима кожата, а другият й край се зашива за мястото, където ще се присажда.
През 1946 г. става редактор на Офталмологичния журнал и остава на този пост до смъртта си през 1956 г. През 1950 г. е номиниран за Нобелова награда за физиология или медицина заради метода си за присаждане на очна роговица. Филатов основава украинския Експериментален Институт за очни заболявания и тъканна терапия, който по-късно е прекръстен просто Филатов, в негова чест. Той предлага широк спектър от медицински грижи, притежава огромна офталмологична библиотека и е място, където се извършват мащабни офталмологични проучвания.
Д-р Филатов е велик пионер в усъвършенстването на изкуството и науката за трансплантиране на роговица и до смъртта си успява да извърши над 3 500 трансплантации. Той е един от лекарите новатори, които полагат основите на съвременната широкопопулярна пластична хирургия.
по статията работи: Величка Мартинова
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛИПОЕЛАСТИК СТЯГАЩ ФИКСИРАЩ СУТИЕН PI UNIQUE COMFORT
Безплатна доставка за България!ЛИПОЕЛАСТИК КОМПРЕСИВНА СЛЕДОПЕРАТИВНА ЛЕНТА ЗА УШИ PU VELCRO FASTENER
ОФТАЛМОЛОГИЯ - УЧЕБНИК ЗА СТУДЕНТИ ОТ МЕДИЦИНСКИТЕ ФАКУЛТЕТИ
ОЧНИ БОЛЕСТИ - РЪКОВОДСТВО ЗА СТУДЕНТИ ОТ МЕДИЦИНСКИТЕ КОЛЕЖИ
ТАПТИКОМ капки за очи, разтвор в еднодозова опаковка * 30
ТермолабилниТРИО ВИЖЪН капки за очи, суспезия 5 мл
Библиография
източници: 1. http://www.ascrs.org/honorees/vladimir-p-filatov-md
2. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B2,_%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87
3. http://intranet.tdmu.edu.ua/data/kafedra/internal/stomat_hir/lectures_stud/en/stomat/ptn/Dental%20surgery/5/03.%20Filatov%20stem.htm
снимки: freeweibo.com; professiya-vrach.ru; trassae95.com
Коментари към Владимир Филатов и приносът му за офталмологията и пластичната хирургия