Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Военна употреба на етера и хлороформа през 19 век

Военна употреба на етера и хлороформа през 19 век

от 28 окт 2017г., обновено на 31 окт 2017г.
Военна употреба на етера и хлороформа през 19 век - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1861г.

По времето, когато американската гражданска война избухва през далечната 1861 г. и етерът, и хлороформът вече няколко години активно се използват в хирургичната практика. Въпреки, че и двата вида анестетични агенти са създадени и развити около един и същ период  (1840 г.), хлороформът скоростно си изгражда имидж на по-бързодействащ, по-широко използван и най-вече - незапалим. По време на Гражданската война тази упойка става незаменим "инструмент" в арсенала на военните лекари, извършващи хиляди ампутации и други хирургични процедури, прилагани на ранените съюзници и войници на Конфедерацията.

Обстоятелства около създаването на етера

Преди да бъде развит като отделен тип хирургична анестезия, етерът се използва като средство за лечение на заболявания като скорбут и белодробни възпалителни процеси. При все приятната миризма, течната упойка е безцветна и много силно запалима. През 1842 г. лекарят д-р Крофорд Уилямсън Лонг, който практикува в щата Джорджия, прилага новаторска (за времето си манипулация) и си извоюва реномето на първия медик, който използва етер като средство за пълна анестезия. Той оперира пациент на име Джеймс М. Венебъл, страдащ от тумор на врата.

През 1846 г., след като става пряк свидетел на известната етерова демонстрация на д-р Мортън в град Бостън, медикът Оливър Вендъл Холмс предлага на вниманието на обществеността термина "анестезия". Според него той описва процеса на привеждане на пациента в безсъзнание. Думата е пряк наследник на гръцката лексема "anaisthesis", която означава нечувствителност или загуба на усещане.

Нека споменем и за заслугата на бостънският зъболекар д-р Уилям T. Г. Мортън. Стоматологът съумява да си извоюва заслужената слава, извършвайки първата успешна и доказана научно демонстрация на действието на етера като ефективна хирургична упойка. След като наблюдава колегата си Хорас Уелс, който безуспешно се опитва да внедри азотния оксид като анестетик, д-р Мортън се фокусира върху това да докаже ползите на етера. На 30 март 1842 г. той третира с упойката пациент на болница "Massachusetts General Hospital", преди хирурзите да премахнат опасен тумор на долната му челюст.

Обстоятелства около създаването на хлороформа

Наричан с химичното си наименование трихлорметан, хлороформът се получава чрез хлорирането на въглеводорода метан. За пръв път е синтезиран по химичен път през 1831 г. от американския химик д-р Самуел Гътри, който смесва уиски с хлорна вар, неуспешно изпитвайки нов опит, да създаде евтин, но ефективен пестицид. През 1847 г. шотландският лекар сър Джеймс Янг Симпсън използва за пръв път като анестетик сладко-миришещата, безцветна и незапалима течност. За целта той напоява с хлороформ гъба или парче плат, така че пациентът да може добре да вдишва анестетичните изпарения, които оказват наркотичен ефект върху централната нервна система сравнително бързо.

От друга страна, рисковете за живота и здравето, свързани употребата на хлороформа, са много по-високи в сравнение с етера и неговото приложение. Немалко са ранните съобщения за смъртни случаи, дължащи се на употребата на хлороформ. Първата му жертва е 15-годишно момиче, загинало през 1848 г.

По отношение на употребата на хлорофома – едно е сигурно. Нужни са умения и съвестна грижа, за да се диференцира разликата между ефективната (за да се направи пациента нечувствителен на болка по време на операция) и смъртоносната анестетична доза. Съобщенията за фаталния край на някои пациенти се разпространяват бързо. Болните хора, изправени пред необходимостта да се оперират, много внимателно обмислят възможността дали да се възползват от безболезнената забрава на упойката (която може да е непредвидима), или не. И действително, някои смели болни се подлагат на оперативни процедури без каквато и да е анестезия. Въпреки всичко, употребата на хлороформа се разпространява бързо, а през 1853 г. упойката е приложена дори на британската кралица Виктория по време на раждането на осмото й дете - принц Леополд.

Военна употреба на етера и хлороформа

Американските военни лекари започват да разчитат на етеровата анестезия, ползвана често пъти директно на бойното поле по време на Мексиканско-американската война (1846-1848), а през 1849 г. етерът изцяло се утвърждава в американската армия. Въпреки, че много от военните лекари и сестри в САЩ използват етера през гражданската война, хлороформът става още по-популярен по време на този конфликт, поради по-бързото си действие и по-големия брой положителни отзиви за употребата му по време на Кримската война през 1850 година. При гражданската война хлороформът се използва за редуциране на болката и травмата при ампутациите и другите хирургически манипулации.

Употребата на етер и хлороформ по-късно намалява. Разработват се далеч по-безопасни и ефективни инхалационни анестетици, някой от които и днес, се ползват в анестезиологията. Нещо повече, употребата на хлороформ е подложена на критики, защото през 20-ти век става ясно, че веществото е канцерогенно, когато се приема от тестваните лабораторни мишки.

Понастоящем той се ползва главно при производството на флуоровъглеводороди, експлоатирани като аерозоли. Сега те се прилагат основно за приготвянето на флуоровъглероди, намиращи приложение в аерозолните пропеланти и хладилните агенти. Флуоровъглеводородите се срещат и в някои лекарства срещу кашлица и простуда, както и в продуктите за дентална хигиена (пасти за зъби и води за уста), лосиони за локално приложение и други продукти.

По статията работи: Виктория Милова

Статията е част от историята на:

  • История на упойките в медицинската наука
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВАМИНТОЛ С ПОДСЛАДИТЕЛ таблетки * 20
8.70лв.

ВАМИНТОЛ С ПОДСЛАДИТЕЛ таблетки * 20

Библиография

Източник: www.history.com/topics/ether-and-chloroform

Снимки: Wikimedia Commons; Van Winkle's; costumecocktail.com; Pinterest;

Коментари към Военна употреба на етера и хлороформа през 19 век

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Военна употреба на етера и хлороформа през 19 век
    www.framar.bg 
    на 27 July 2025 в 19:58
    Коментирайте "Военна употреба на етера и хлороформа през 19 век"

СТАТИЯТА е свързана към

  • д-р Николай Чергиланов
  • Интубация
  • Анестезията: Възможно ли е да не се събудим
  • Седативни лекарства
  • Инжектиране на местна упойка
  • Смърт на дете след упойка: Прокуратурата обвини анестезиолога
  • Барбитурати
  • Д-р Петър Стефанов Москов
  • Д-р Ивайло Серкеджиев, дм
  • Д-р Виктор Стефанов
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Подготовка за анестезия - мнения и въпроси

преди 2347 дни, 9 часа и 3 мин.

Предлагам петролев етер лабораторен /медицински бензин/.

преди 4536 дни, 3 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 11 дни, 6 часа и 40 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 16 дни, 10 часа и 2 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 18 дни, 9 часа и 39 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 23 дни, 7 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Смърт на дете след упойка: Прокуратурата обвини анестезиолога Смърт на дете след упойка: Прокуратурата обвини анестезиолога

Смърт на дете след упойка: Прокуратурата обвини анестезиолога

от 04 юни 2025г. Прочети повече
Анестезията: Възможно ли е да не се събудим Анестезията: Възможно ли е да не се събудим

Анестезията: Възможно ли е да не се събудим

от 28 авг 2024г. Прочети повече
Барбитурати Барбитурати

Барбитурати

от 08 дек 2022г. Прочети повече
История на анестезиологията в медицинската наука История на анестезиологията в медицинската наука

История на анестезиологията в медицинската наука

от 10 фев 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИФАС ДВУФАЗЕН СПРЕЙ - БАЛСАМ ЗА БОЯДИСАНА КОСА 400 мл

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК МЕДИКА 80 г

ФЛОРАНС НЕЙЧЪР МАСАЖЕН ГЕЛ ЗА УМОРЕНИ КРАКА 150 мл

ВЕГАВЕРО ЕКСТРАКТ ОТ БИО КОПРИВА капсули * 120

КАВИЦЕТИН таблетки 10 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:41:53

ДУЛОКСИ капсули 30 мг * 28 ФАРМАКОНС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:40:42

ПАНЦЕФ гранули за перорална суспензия 100 мг / 5 мл 60 мл АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:39:24

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:38:17

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: Lubo Tonev от 25 юли 2025г. в 19:23:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival