Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Връчване на Нобелова награда за физиология и медицина на д-р Робърт Едуардс за разработването на ин-витро оплождането

Връчване на Нобелова награда за физиология и медицина на д-р Робърт Едуардс за разработването на ин-витро оплождането

от 27 юли 2017г., обновено на 26 апр 2018г.
Връчване на Нобелова награда за физиология и медицина на д-р Робърт Едуардс за разработването на ин-витро оплождането - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

От 2010г.

През 2010 година 85-годишният британски учен д-р Робърт Г. Едуардс, който е пионер в областта на репродуктивната терапия, е удостоен заслужено с Нобеловата награда за физиология и медицина.

Днес близо 4 милиона деца се раждат благодарение на ин-витро оплождане, което се осъществява, когато сперматозоид се „инжектира” в яйцеклетка извън тялото на бъдещата майка, а след това полученият ембрион се имплантира обратно в утробата.
Робърт Дж. Едуардс демонстрира техниката за извършването на медицинската манипулация през 50-те години на 20 век. Той продължава да я развива през следващите 20 години.

Ученият постига първия си значим успех на 25 юли 1978 г., когато Луис Браун, първото в света „бебе в епруветка”, се ражда в Обединеното кралство. "Това е чудесно постижение и значително свидетелство за пионерната работа на Едуардс в областта на репродуктивната медицина", твърди Ричард Кенеди, експерт по репродуктивна медицина в университетската болница в Ковънтри, Великобритания. Той е генерален секретар на организацията „International Federation of Fertility Societies”. Изследователят допълва: "Развитието на ин-витро процедурите е позволило на милиони двойки да имат деца, което при други обстоятелства нямаше как да се случи".

Нобеловата асамблея на шведския институт „Каролинска”, която връчва наградата от 10 млн. Шведски крони (1,5 млн. долара), описва въвеждането в медицинската практика по ин-витро оплождането като: "крайъгълен камък на съвременната медицина, която носи радост на хората с репродуктивни проблеми по целия свят".

Веднага след награждаването си Робърт Едуардс е: „Твърде болен, за да разговаря с медиите за наградата си”, заявява по време на пресконференция в Стокхолм членът на Нобеловия комитет Горан Хансон. Той допълва: ”Говорих със съпругата му, а тя каза, че и изследователят, и цялото му семейство са поласкани от интереса и медийното внимание”.

Раждане на медицинската техника, достойна за Нобелова награда

Повече от 10% от двойките в света имат репродуктивни проблеми. В миналото медицинската помощ е ограничена, но към днешна дата оплождането в ин-витро условия води до успешни раждания на здрави деца.

Първоначалното вдъхновение на Едуардс, което му помага да създаде техниката, е резултат от съвместната му работа с други учени. Резултатите от нея показват, че е възможно яйцеклетките от зайци да бъдат оплождани в епруветки, когато към тях бъдат добавени чрез инжектиране сперматозоиди.

Учените осъзнават, че този метод би могъл да се окаже потенциално ново и успешно лечение на безплодието при човека. Така изследователят започва да експериментира и с човешки яйцеклетки. Заедно с колегите си д-р Едуардс изясняват как яйцеклетки узряват, колко различни хормони регулират този процес и в точно какъв момент женските гамети са готови за оплождане.

През 1969 г., когато в университета в „Кеймбридж”, д-р Едуардс и неговият екип успяват да оплодят първата яйцеклетка в епруветка, процедурата е успешна. Въпреки успеха, оплодената гамета се развива само до първите няколко клетъчни деления. Едуардс подозира, че трябва да използва яйцеклетки, които са узрели в яйчниците, преди да бъдат взети за ин-витро оплождането.

Работейки с гинеколога д-р Патрик Стептоу, той безопасно извлича зрели яйцеклетки, използвайки лапароскопска процедура – това е медицинска манипулация, при която се прилага оптична техника, разработена от Стептоу, за да се наблюдават женските гамети в яйчниците.

Този път екипът успява да оплоди една яйцеклетка, която се дели няколко пъти, въпреки че ембрионът спира да се развива в етап, когато е съставен само от осем клетки.

Ин витро оплождането -  "Нека спрем дотук"

Малко сред първите успехи започват да се проявяват няои противоречия. Естествено, налице са и първите противници на техниката, които са най-вече представителите на различни религиозни групи. Медицинският изследователски съвет на Великобритания решава да спре да финансира проекта. За щастие, частните дарения позволява на учените да продължат с изследването си, което, в крайна сметка, довежда до първия им пълен успех - раждането на бебто Луиз Браун.

От 1978 г. насам техниката се усъвършенства,а този факт, логично, води до по-лесни и по-удобни методи за вземане на яйцеклетката. Въпреки това, ин-витро оплождането има някои странични ефекти – често води до многоплодна бременност, представляваща риск и за бебетата, и за майката. „Многоплодната бременност увеличава вероятността за преждевременно раждане, а децата често са с доста ниско тегло при раждането си” – е официалното становище на медицинския център към „Университета в Мериленд”.

Въпреки това: "Ин-витро е тук, за да остане"- казва президентът Кенеди, поканен в университетския медицински център. "Очаквам, че в бъдеще процедурата ще започне да участва в генетичен скрининг, за да се намали вероятността от наследствени заболявания и рискова бременност. Процедурата ще се усъвършенства, за да се повиши успеваемостта й ще се намалят шансовете за раждане на близнаци."

По статията работи: Виктория  Милова

Статията е част от историята на:

  • История на ин-витро оплождането
5.0/5 1 оценка

Библиография

Източник и снимка: http://news.nationalgeographic.com/news/2010/10/101004-nobel-prize-medicine-ivf-science-health/

Коментари към Връчване на Нобелова награда за физиология и медицина на д-р Робърт Едуардс за разработването на ин-витро оплождането

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Връчване на Нобелова награда за физиология и медицина на д-р Робърт Едуардс за разработването на ин-витро оплождането
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 10:57
    Коментирайте "Връчване на Нобелова награда за физиология и медицина на д-р Робърт Едуардс за разработването на ин-витро оплождането"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Безплодие
  • Медицински център Свети Иван Рилски ООД - гр. Тутракан
  • Кога е късно да станеш майка
  • Откритие на капацитацията
  • Z31.2 Оплождане
  • Бременността след инвитро със замразен ембрион крие по-голям риск от високо кръвно налягане
  • Факти за ин-витро оплождането
  • УСБАЛАГ "Селена" ООД, гр. Пловдив
  • Медицински център КИРМ "Света Елисавета", гр. Плевен
  • Оплождане ин-витро на яйцеклетки след откриването на капацитацията
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Факултета за дентална медицина търси деца за стоматологично лечение - безплатно

преди 2264 дни, 23 часа и 39 мин.

Кандидатстване медицина в Германия или България ?

преди 2421 дни, 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 23 часа и 2 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 14 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 14 часа и 14 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 14 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПРОПОЛИСОВА ТИНКТУРА ВОДЕН РАЗТВОР 30 мл ЗДРАВНИЦА

ПРОКЪЛНАТИТЕ-ХАРПЪР Л.УУДС

ЗАЩОТО В ТВОИТЕ ОЧИ-БОРИСЛАВ ВЪЛОВ

СЕМЕЙНОПРАВНОТО ПОЛОЖЕНИЕ НА МАЛОЛЕТНИ И НЕПЪЛНОЛЕТНИ РОДИТЕЛИ

ХУЛИГАН-ПЕНЕЛЪПИ ДЪГЛАС

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 10:57:57

ХИТОЗАН ЗЕЛЕНО КАФЕ капсули * 60 ФОРТЕКС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 10:55:11

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 10:50:07

ЕНТЕРОЛ прах за перорална суспензия 250 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 10:45:20

ХИТОЗАН ЗЕЛЕНО КАФЕ капсули * 60 ФОРТЕКС

Коментар на: Яна от 18 май 2025г. в 09:58:04
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival