Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването

Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването

от 09 юни 2020г., обновено на 24 авг 2023г.
Автор: Димитър Бахчеванов
Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

От 2005г.

Развитието на технологиите променя облика на всички сфери от обществения живот, включително и в здравеопазването. В първото десетилетие на 21-ви век започва въвеждането на електронните рецепти на лекарствата в някои от най-развитите страни, които са неразривна част от модернизирането на техните здравни услуги. Първоначално към новоизградените информационни системи са присъединени само част от болниците, но по-късно към тях се включват и лекари-клиницисти, по-малки медицински центрове и т.н., като в някои държави новите технологични решения обхващат цялото им население.

Лидери в дигиталните здравни услуги

В Европа най-напреднали в това отношение са Скандинавските страни, Естония, Хърватия, Великобритания, а по света електронните рецепти са разпространени в различна степен в Канада, САЩ, Индия, Австралия, Русия, Бангладеш... От началото на 2019 г. Финландия и Естония са първите две европейски страни, на които гражданите могат да си купят лекарство с е-рецепта (т. нар. ePredcriptions) не само в своята страна, например естонски гражданин да я използва във Финландия и обратното.

Интересен е опитът на Естония, постсъветска република, която интегрира към личната карта на всеки свой гражданин електронен подпис, който му дава възможност да ползва стотина електронни услуги: проверка на осигурителните си вноски, откриване на фирма, плащане на данъци, гласуване и т.н., включително и ефективното ползване на електронна рецепта.

Политиката на ЕС поощрява интегрирането на вече съществуващите системи за електронно здравеопазване, тъй като иска да улесни лечението и използването на лекарства за всички жители на съюза, независимо от тяхното гражданство. Това напълно синхронизира с един от основополагащите европейски принципи за свободното движение на хора.

Създадената европейска инфраструктура за електронно здравеопазване за цифрови услуги (eHDSI) предвижда обмен на електронни рецепти, така че да не е необходимо на потребителите да имат писмено предписание за необходимите им фармацевтични продукти, когато отидат в друга страна.

В България също се работи в тази посока още от 2005-а, т.е. тогава, когато процесът е в началото си и в голяма част от споменатите държави, но системата остава незавършена, запазвайки практиката на традиционните лекарски предписания, изписани на хартиен носител.

Предимствата на е-рецептата

За разлика от лекарствените предписания на хартиен носител, новите технологии предлагат много предимства. Така няма риск аптекарят да не разчете правилно изписаните лекарства, дозировка и начин на прием. При влизането в системата лекуващият лекар получава пълен достъп до здравното досие на пациента си, с което рискът от включването на медикаменти, към които болният има противопоказания, е сведен до минимум. Информацията за провежданите терапии, използваните фармацевтични продукти и тяхната замяна, са също в полза при съставянето на ефективна диагноза и адекватно лечение. Чрез системата на трансфер предписанието пристига бързо при аптекаря, който може да бъде готов с поръчката, още преди клиентът му да е пристигнал при него. Базата данни дава възможност за бързото пресичане на злоупотреби с определени лекарствени средства. Например лесно става видимо честото предписване и употреба на психотропни вещества или такива, съдържащи наркотични средства. Ефективна и бърза е и проверката на здравноосигурителния статус на болния.

Въвеждане на е-рецепта (ePredcriptions) в Европа и други развити страни се бави по няколко причини. В ЕС въпреки общите регламенти на съюза има доста разлики в законодателството, което касае лекарствената търговия в различните държави. Различия има и в тълкуването на законодателствата за защита на личните данни – за тяхната ефективна защита и поверителност. Отделно изграждането на електронната здравна система, част от която е е-рецептата, ангажира значителен финансов ресурс. Това обяснява не само неравномерното въвеждане на електронното предписание на лекарства, но и трудностите с интегрирането на всяка от страните-членки в общоевропейската електронна система за здравеопазване.

Електронното предписание на лекарства по света

Всяка година във Великобритания се генерират над 400 милиона рецепти. Пациентски организации констатират, че в значителен процент от издадените рецепти са допуснати грешки. Въвеждането на е-рецепта започва през 2005 година. Поради слаба информационна кампания процесът върви бавно.

След успешно протичане на пилотни проекти в Лондон и Източен Мидланд чрез NHS (Националната здравна служба) се постига споразумение за въвеждането на електронни предписания за всички посещения при центровете за спешна помощ, както и при прегледите извън работно време, попадащи в неотложната медицинска помощ. Това стана през 2018 г., като правителството подкрепи въвеждането на системата със 78 милиона паунда.

В САЩ стандартите за предаване, запис и описване на рецепти са разработени от Националния съвет за програми за лекарства с рецепта. SCRIPT описва форматите на данните. Целта е поне половината от предписаните лекарства да става по електронен път. Най-голямата в страната мрежа за здравна информация в страната включва 317 000 лекари. Тъй като отделните щати имат голяма самостоятелност, интегрирането на медицинското съсловие в системата е между 40 и 70%.

През 2016 г. в Канада отпускат средства за Canada Health Infoway за разработване на услуга за електронно предписване. Създадена е платформа PrescribeIT, като са направени и редица промени в законодателството, с което се осигурява възможност за обхващане на населението на всички провинции и територии в страната.

В Индия някои частни болници първи започват да употребяват е-рецепти. Следващата стъпка е направена в щата Бенгалия през 2014-а, когато тази практика обхваща най-големите и реномирани държавни болници. Редица индийски компании са ангажирани със създаването на софтуер за поддръжката на електронно предписание. ERXPAD.COM е сред първите, предлагащи електронен рецептен софтуер (erx) в Индия.

В руската система на здравеопазването електронната рецепта стана част от проекта, наречен EMIAS. Целта му е да повиши качеството и достъпа на медицинската помощ в общественото здравно заведение. Той е част от програмата "Дигитален град" от 2014 г. Порталът Emias.Info предоставя редица услуги за пациентите, включително електронна рецепта. Правителствената социална програма позволява получаването на фармацевтични продукти безплатно или с отстъпка, в зависимост от категорията на гражданите.

Дигитална здравна система в България

Пръв за електронна здравна карта се заговаря през 2005 г. от здравния министър Славчо Богоев. Тя трябва да осигури здравно досие, обединяващо прегледи, лечения, хоспитализации, здравноосигурителни справки, да служи за покупка на лекарства от аптеките. Планирано бе до 2010-а чрез нея да се извършват 90 на сто от всички здравни услуги. Поръчките за изграждането на информационната система са многократно насрочвани и отлагани, но това не се случи.

През 2015-а въвеждат пръстовите отпечатъци при хоспитализация в болниците, което е обявено за част от усилието за изграждането на единна електронна система, която ще позволи и въвеждането на е-рецептите. Две години по-късно съдът отмени дактилоскопските регистрации.

Макар и да започна с първите, България изостана със създаването на своя дигитална здравна система, включително и с електронните рецепти, които липсват и в края на второто десетилетие на 21-ви век.

Източник:

снимка: Pixabay

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://dsv-europa.de/en/news/2019/
https://www.investor.bg/evropa/334/a/elektronnoto-zdraveopazvane-v-es-nabira-skorost-169271/
https://www.mediapool.bg/14-godini-prikazki-za-elektronno-zdraveopazvane-news289756.html
https://ec.europa.eu/health/ehealth/electronic_crossborder_healthservices_en

Коментари към Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 12:27
    Коментирайте "Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Антибиотици и лекарства за диабет ще бъдат изписвани само с електронна рецепта
  • От 1 октомври 2023 г. започва издаването на електронна медицинска бележка
  • Здравеопазване 2020 – пределната точка, след която настъпва хаосът
  • С решение на МС става възможно издаването на електронни направления и рецепти
  • Приключи втора фаза от изграждането на Националната здравноинформационна система
  • Получаваме съобщения на телефона си за профилактичните прегледи
  • Доц. Стоян Михов и екипът му създадоха диктофон, който преобразува автоматично гласа на лекаря в текст
  • МС одобри допълнителни разходи от 2 000 000 лв. за е-здравеопазването
  • Електронното здравеопазване ще струва 55 милиона лева
  • Здравното министерство обяви поредния търг за електронната здравна система
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да си купуват лекарствата диабетици без здравни осигуровки и електронна рецепта?

преди 56 дни, 16 часа и 49 мин.

Дубайски шоколад - Луксозният десерт, който превзе интернет! - рецепта

преди 222 дни, 2 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 32 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 15 часа и 32 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 15 часа и 44 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 15 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival