Въвеждане на пазара на инсулина на фармацевтичната компания "Ели Лили"
От 1922г.

Почти веднага след откриването на инсулина в университета на Торонто (в началото на 1920-та година) стартирало търговското производство на продукта. Така диабетът спрял да бъде приеман като смъртна присъда за хората. Разбира се, инсулинът не бил лек за социалнозначимото заболяване, но когато се ползвал правилно и в съчетание с наблюдение и диета, диабетиците можели да водят дълъг и активен начин на живот.
През 1922 г. фармацевтичната компания "Eli Lilly" станала първата фирма, произвела за търговски цели инсулин. Учените съумели да извлекат и пречистят хормона на задстомашната жлеза на свине и говеда. Суровините за производството на лекарството се доставяли от кланиците. Първите инсулини са варирали значително от гледна точка на чистотата и силата на продукта. Производителите постепенно започнали да подобряват техниките за пречистване, а в резултат на това били разработени и новите дългодействащи инсулини. Въпреки че от структурна гледна точка лекарството не било идентично с човешкия инсулин, инсулинът, добит от животни, се оказал също толкова високо ефективен метод на лечение.
Развитието на новоутвърдената терапия трансформирало третирането на диабета, който се превърнал от фатална болест в хронично състояние, което изисквало от пациентите да се придържат към определен стил на живот. Едно от последствията от тази промяна било създаването на население, зависимо от инсулина.
Освен това по определени причини, които не са съвсем изяснени, промените в начина на живот и хранителните навици също до голяма степен с времето са допринасяли за броя на американците, заболели от диабет. Взети заедно, тези фактори са довели до все впечатляващо разширяване в търсенето и употребата на животоподдържащия хормон.
След 1980 г. започнали да се прокрадват притеснения, че търсенето на инсулина би затруднило доставките на животинските задстомашни жлези като суровина за извиличането на лекарството. Новите достижения в областта на биотехнологиите са предоставили алтернативен източник за направата на инсулин. Така били разработени в началото на 1970 г. първите генетично модифицирани бактерии за производство на човешки инсулин. Този "рекомбинантен инсулин" за пръв път попаднал на пазара в средата на 1980 година (под търговското наименование марката "Humulin").
След въвеждането си на пазара лекарството "Humulin" бързо заменило традиционните източници на инсулин. Днес, почти цялото количество от медикамента, което се използва в САЩ, е произведено чрез рекомбинантната техника. За повечето потребители на инсулина, тази промяна се оказала фактор, променящ качеството им на живот.
Статията е част от историята на:
БИБЛИОГРАФИЯ
http://americanhistory.si.edu/collections/object-groups/insulin-and-diabetes-management?ogmt_page=insulin&edan_start=20
ПРОДУКТИ СВЪРЗАНИ СЪС СТАТИЯТА
СТАТИЯТА Е СВЪРЗАНA КЪМ
ИсторияСнимки- Производство на инсулин у нас през 80-те години на 20-ти век
- Опаковка с лекарството „Prozac” от 80-те години на 20 век
- Манипулиране на хормоните за постигане на релефна мускулатура
- Автомобилизъм и диабет = мисия невъзможна, но не и според Раян Рийд
- Международния ден на диабета отбелязваме на 27 юни
- Аптеките вече изпълняват първите рецепти за медицински изделия за инсулинови помпи
- За лечение на лека форма на диабет използвайте жаблек
- Пресмятайте енергийните единици на храната, за да контролирате кръвната захар
- Перорални медикаменти за лечение на захарен диабет
- BIDS (Инсулин преди лягане, Сулфонилурея през деня)
- Учените смятат, че Алцхаймерът всъщност е нов вид диабет – тип 3
- Вижте няколко забавни илюстрации, свързани с диабета
- По какво се различава диабет тип 1 от тип 2?
- Сокът от портокал подобрява чувствителността към инсулина
- Захарен диабет и сърце - лекция на д-р Евелина Златанова - Казакова, ендокринолог
- "Ние сме една доста странна държава", твърди Андрей Слабаков във видео в подкрепа на "Каузата Диабет"
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА