Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Възникване и развитие на алергологията през 19-ти и 20-ти век

Възникване и развитие на алергологията през 19-ти и 20-ти век

от 03 юни 2020г., обновено на 08 юни 2020г.
Автор: Димитър Бахчеванов
Възникване и развитие на алергологията през 19-ти и 20-ти век - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1859г. до 1982г.

Алергологията се обособява като отделен клон на медицината в началото на 20-ти век. "Кръстник" става австрийският педиатър Клеменс фон Пирке през 1906 г., използвайки гръцките думи друг/различен (алос) и дейност (ергос). Той пръв разбира, че понякога вещества или храни, които се смятат за безвредни, предизвикват защитна имунна реакция, защото се приемат за вредни от организма.

Алергиите са на шесто-седмо място сред здравословните проблеми за човечеството и засягат пряко над милиард от жителите на планетата. Основно се причиняват от прах (домашни акари), полени, ужилвания от насекоми, храни, лекарства, химични и козметични продукти, животни и влага.

Класически алергични реакции (кихане, хрема, кожни обриви, проблеми с очите, задух) са описани в много древни ръкописи на различни народи. Наименованието на астмата е дадено от древните елини, а буквалният превод е задъхване. Римският философ Лукреций находчиво забелязва – "добрата храна за едни е горчива отрова за други" – индийци, китайци и араби също имат такива констатации. Трябва обаче време, за да се осмисли натрупаната информация.

Приносът на Чарлз Блейкли и Клеманс Пирке

В началото на 19-ти век Джон Босток описва подробно симптомите на сенната хрема. В Англия те са познати, но не е ясна причината за болестта, която наричат лятна настинка. Някои медици на Острова смятат, че те се предизвикват от топлината, а други от озона във въздуха.

През 1859-а година Чарлз Блейкли страда от характерните кихания, сълзене и хрема, но разбира, че това не е настинка. Той установява, че поленовият прашец от цветовете е причината за здравословните му проблеми. Блейкли прави и първия алергичен тест, посипвайки малко количество цветен прашец върху открита рана на ръката си. Описвайки реакцията, той потвърждава алергенните свойства на полена. Така се слага началото на кожните тестове, които и днес се правят за установяването на същите здравословни проблеми чрез одраскване, убождане или подкожно инжектиране на пречистен алерген, след което се отчита реакцията на организма към него.

Австрийският педиатър Клеманс фон Пирке отбелязва, че пациентите, на които поставят ваксина срещу едра шарка, реагират тежко на втората доза. Той нарича това серумна болест, която обяснява с произведените от имунната система антитела към чуждите вещества, вкарани с ваксината. Това взаимодействие фон Пирке нарича алергия. През следващите години се установява, че това е в основата на редица здравословни проблеми като астма, сенна хрема, някои кожни проблеми и анафилакция. Последното е крайна реакция, която може да доведе и до смърт. Откритията на Пирке дават тласък за изграждането на специализирани клиники в цяла Европа и Америка, като започват и систематични експерименти за прилагането на имунотерапия. Австрийският лекар има голям принос за изясняването на механизма на имунната реакция. Тя може да доведе и до сенсабилизация (чувствителност), която да причини заболявания, включително и до завършващи с фатални последици.

Нови открития в средата на 20-ти век

След края на Втората световна война, с откриването на стероидните кортикостеориди (първият от тях е кортизонът), успяват да редуцират възпаленията при астматичните пристъпи. На тази основа се разработват антиалергенни продукти от небиологичен вид (например прах за пране). При етикирането на различни продукти започват да се включват предупреждения за риск от възникването на алергии.

През 1950-а г. са открити мастоцитите, които помагат за изясняването на имунния отговор на организма спрямо въздействието на алергените. Рейндерт Верхорст въвежда тестването на кожата с 10-кратни разреждания на екстракт от алергени. В През 1963-а г. са установени нови тела, изясняващи освобождаването на хистамин и произтичащата от това реакция. Това проправя пътя за лечението с антихистамини.

В средата на 70-те години на века Чарлз Мей открива нов метод за констатиране на хранителни алергии, наречен двойно сляпо плацебо-хранително предизвикателство (DBPCFC), което се превръща в стандарт при диагностиката на този вид заболявания. При него пациентите се захранват с малко количество храна, което впоследствие се увеличава, като се наблюдават реакциите. 

През 1982-а година шведът Бенгт Самуелсон получава нобелова награда по медицина и физиология за работата си върху левкотриените, пряко свързани с астмата и възпалителни реакцията спрямо алергени.

Идентифицирането на имуноглобулин Е (IgE) позволява на изследователите да изяснят момента, в който започва отделянето на хистамина и отключването на алергията.

Когато някой има свръхчувствителност към антиген, например от фъстъци, организмът му произвежда специфично IgE антитяло. Нивата на IgE се установяват с кръвни проби. Определянето на нивата на IgE; EpiPen са определящи за лечението на анафилактичен шок.

В съвремието алергологията продължава да се развива като към традиционните методи на имунотерапия, лечение с антихистамини, бета-2 симпатомиметици, кортикостероиди и други, се прибавят хомеопатични препарати, средства от традиционната китайска медицина и кинезитерапия.

Източник:

снимка: https://www.piqsels.com/

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://www.nationalgeographic.com/science/2018/11/partner-content-brief-history-of-allergies/
https://jamaicahospital.org/newsletter/the-history-of-allergies

Коментари към Възникване и развитие на алергологията през 19-ти и 20-ти век

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Възникване и развитие на алергологията през 19-ти и 20-ти век
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 12:56
    Коментирайте "Възникване и развитие на алергологията през 19-ти и 20-ти век"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Д-р Росица Димитрова Димитрова
  • Д-р Виолина Филипова
  • Д-р Пламен Яковлиев
  • д-р Янислава Пенчева Илиева
  • Д-р Борислав Начев Бочев
  • Проф. д-р Боряна Борисова Върбанова, д.м.
  • д-р Петя Николова Кацарска
  • д-р Кремена Кирилова Жечева
  • Алтернативна терапия при студова алергия
  • Д-р Галина Иванова Вълчанова
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Имунология и Алергология - мнения и въпроси

преди 2305 дни, 19 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 1 час

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 16 часа

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 16 часа и 12 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 16 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Половината от българите, страдащи от алергии, не получават правилна диагноза и лечение Половината от българите, страдащи от алергии, не получават правилна диагноза и лечение

Половината от българите, страдащи от алергии, не получават правилна диагноза и лечение

от 16 май 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival