Възражения срещу фагоцитната теория на Иля Мечников
От 1884г.
След доказване на своята теория и хипотеза, Иля Мечников среща доста опровержения и нападки относно своето откритие, които той приема като предизвикателство за още опити, с които да докаже правотата на своите твърдения.
Смята се, че един от първите противници е бил немският учен Баумгартен, опитващ се да докаже теории противоречащи на създадените от Мечников. Едва след години Баумгартен приема част от теорията на Иля за фагоцитозата.
Ученият Вайгерт също се е опитал да обори теорията на Мечников, смятайки, че левкоцитите не унищожават вредните бактерии, а само поглъщат техните мъртви тела.
Голяма част от учените-бактериолози не приемат теорията на Мечников, приемайки, че фагоцитите играят просто допълнителна и второстепенна роля. Несъгласие е получил и от Р.Кох. В опит да отговори на някои от критиките му Иля се заема с поредният експеримент.
Заразил е лалугери с туберкулозни бактерии и е наблюдавал тяхното разрушаване вътре в клетките, с което е успял да обори дотогавашното твърдение, че бактериите постъпват умрели в самите клетки.
Иля не спира до тук. Прави и друг експеримент, вкарвайки в животински организъм вече убити туберкулозни бактерии и е стигнал до извода, че липсва реакцията, която настъпва при вкарване в организма на живи микроорганизми.
През 1889 година е успял да създаде 3 последователни статии за да опровергае поредният опит за саботиране от страна на ученият Бухнер.
В продължение на години Мечников работи неуморно над своите хипотези, всяка от които се опитва да докаже чрез експерименти и опити.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧВА В СЪБОТА - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
ЛИКВИДИРАНЕТО НА РУСИЯ - НИКОЛАЙ СТАРИКОВ - ХЕРМЕС
ПОЛИТИКО - ИСТОРИЧЕСКИ ПОЛЕМИКИ - КАЛИН ЯНАКИЕВ - ХЕРМЕС
ТАЙНИТЕ НА ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА - ЛОРЪНС РИЙС - СИЕЛА
КРАТКА ИСТОРИЯ НА РУСИЯ - МАРК ГАЛЕОТИ - СИЕЛА
ИЗМАМАТА САН СТЕФАНО - ИВО ИНДЖЕВ - СИЕЛА
Библиография
Вера Китова, "Иля Мечников"
Коментари към Възражения срещу фагоцитната теория на Иля Мечников