Големият смог в Лондон, отнел живота на десетки хиляди души
От 1952г. до 1952г.
Обикновено в края на есента и началото на зимата в по-големите градове започва да се образува явлението смог. Неприятният феномен се дължи както на природните условия, така и на дейността на човека. В буквален превод от английски език думата „смог“ означава смесване на пушек и мъгла (smoke + fog = smog). Именно при съединяване на тези две вещества се образуват затрудняващите дишането облаци, които надвисват над някои населени места.
И макар явлението да създава проблеми у нас от сравнително скоро, в други части на света то е опасен, но добре познат враг, с който еколозите се борят от десетилетия. В Англия климатичните особености са изключително благоприятни за естественото примесване на изстудени водни пари със сажди от комините на фабриките. Именно затова смогът се появява в Лондон още по време на Викторианската епоха. Той е описан в култовите романи за детектива Шерлок Холмс, както и в някои други художествени произведения. Самите британци, типично за културата си, дават шеговито наименование на опасното явление - „грахова супа“.
Жителите на английската столица свикват със смога и съвсем скоро престават да му обръщат особено внимание. Именно затова никой не взима под внимание необичайно гъстата мъгла, появила се в Лондон на 5-ти декември, 1952-ра година. Това се оказва не само безотговорно, но и опасно, тъй като явлението се оказва една от най-страшните екокатастрофи в града за всички времена.
Големият смог в Лондон се появява в следствие на зона с високо атмосферно налягане, която се премества от Европа в Югоизточна Англия. Атмосферната аномалия по принцип е безвредна, но оказва своето влияние върху климата в областта. Температурите в английската столица на 4-ти декември падат рязко. Затова през нощта на 4-ти за 5-ти декември хората в града слагат повече дърва и въглища в печките си. Пушекът от комините се примесва със саждите от заводите и появилата се студена мъгла. Под натиска на атмосферното влияние всички тези газове и изпарения се смесват и образуват гъст облак над целия град.
Лондончани осъмват в море от токсична миазма. Въпреки това те не остават особено впечатлени от явлението, тъй като смогът се появява често, особено в края на есента. Затова жителите на града излизат навън и невъзмутимо се захващат със своите обичайни занимания. Някои от хората в английската столица забелязват, че замърсяването е необичайно плътно, но решават, че това не е повод за паника, а най-обикновено неудобство.
През следващите дни започват да се проявяват истинските последици от токсичната мъгла. Първите засегнати са новородените, старците и хората, страдащи от хронични дихателни затруднения. Десетки хиляди души са приети в болниците, тъй като получават неочаквани астматични пристъпи или силна суха кашлица. В следващите дни някои от пациентите започват да умират.
Първоначално властите също игнорират проблема, но зловещата статистика от лечебните заведения в града действа на еколозите като аларма. Оказва се, че за по-малко от седмица между 4 000 и 12 000 души са починали в следствие на внезапно появили се или влошили се дихателни проблеми. След като вятърът разпръсква замърсяването, хората също осъзнават колко тежко е било положението в столицата.
По фасадите на сградите се забелязват множество петна от сажди. Хиляди хора страдат от силна кашлица и дори добитъка в покрайнините на града е започнал да измира. По разкази на очевидци, обърнали внимание на Големия смог, на муцуните на кравите в Смитфийлд маркет са поставени противогази, тъй като някои от животните умират от задух. Други пък си спомнят, че в киното пуснатият на екрана филм е бил замъглен, тъй като мръсният въздух в залата поглъщал част от лъчите на кино прожектора.
Това събитие кара властите в Лондон да принудят всички фабрики да работят с по-безвредните горива от рода на природен газ и метан. Домакинствата също са насърчавани да прекратят употребата на твърди горива и да минат на по-екологична алтернатива. Въпреки това 10 години по-късно столицата отново е поразена от голямо въздушно замърсяване, което за щастие засяга много по-малко души и е фатално само за 750 човека. И до днес мръсният въздух в мегаполисите остава един от основните проблеми на цивилизацията.
Редактор: Георги Динев
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЕНЕ ФЮРТЕРЕР НАТУРИА НЕЖЕН МИЦЕЛАРЕН ШАМПОАН ЗА ЧЕСТА УПОТРЕБА 400 мл
БАБЕ МИЦЕЛАРНА ВОДА 250 мл.
ЕСТЕДЕРМ ОСМОКЛИЙН ПОЧИСТВАЩ КРЕМ 75 мл.
КОЗМЕТИЧНИ ТАМПОНИ COTTON SOUND * 80
НИВЕА ПОЧИСТВАЩИ МОКРИ КЪРПИ ЗА ЛИЦЕ С МИЦЕЛАРНА ВОДА * 25
КОЗМЕТИЧНИ ТАМПОНИ COTTON SOUND * 60
Библиография
Източник: www.britannica.com
Снимки: www.history.com
www.dailymail.co.uk
www.kottke.org
СТАТИЯТА е свързана към
- Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
- Ръчното почистване на медицинските инструменти излага персонала на замърсени течности
- Отглеждайте хлорофитум за пречистване на въздуха от вредни вещества
- Избягване на замърсена вода
- Микроби, които се хранят с метан, могат да намалят вредните емисии
- Използвайте 4 трика за лесно почистване с бял оцет
- Замърсяването на атмосферата над градовете съкращава живота на жителите им
- Водите на река Нил са силно замърсени
- Възрастните, изложени на замърсен въздух, са по-склонни да имат множество хронични заболявания
- Най-токсичните места на Земята (1 част)
Коментари към Големият смог в Лондон, отнел живота на десетки хиляди души