Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Дезодорантът - как се появява най-големият помощник в личната хигиена

Дезодорантът - как се появява най-големият помощник в личната хигиена

от 02 ное 2017г., обновено на 09 авг 2024г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Дезодорантът - как се появява най-големият помощник в личната хигиена - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

От 1888г.

Акценти

  • Преди хората да изобретят дезодорантите, които да прикриват неприятната миризма на пот, в миналото са разчитали на парфюми и етерични масла.
  • Едва през 19 в. на Стария континент започват да обръщат по-голямо внимание на личната хигиена и по-често използват водата. Това, от друга страна, провокира разрастването на парфюмерийните производства, както и улеснява разпространението на болестите.
  • В края на 19 в. вече се правят микробиологични изследвания и това позволява разработването на MUM - първият дезодорант от 1888 г., който е подобен на восък крем, смесен с малко антибактериален цинков оксид.

 

Днес дотолкова приемаме хигиенни продукти като дезодоранти и антиперспиранти като неизменна част от нашето ежедневие, че не се замисляме кога са се появили за първи път и изобщо как в далечното минало хората са се борили с лошата миризма. Всеизвестен факт е, че през Средновековието европейците - било то благородници или не, не са положителен пример за поддържане на телесна чистота. Векове преди тях древните култури обръщали особено много внимание на чистотата си и са положили основите на много практики, които съществуват и до днес.

Съществува разлика между дезодорант и антиперспирант. Антиперспирантът ароматизират подмишниците, но в същото време имат за задача и да намалят секрецията на пот. Докато действието на дезодорантите е само да прикрият неприятната миризма, те не редуцират обилното изпотяване.

Как са се справяли с миризмата на пот в древността

Преди хората да изобретят дезодорантите, които да прикриват неприятната миризма на пот, в миналото са разчитали на парфюми и етерични масла. Лошият мирис се дължи на бактериите по кожата и посредством тези козметични средства древните цивилизации потискали неприятните ухания.

дървен сандък

В Месопотамия се появяват едни от първите парфюми, а в Египет усъвършенстват занаята. Те представляват гъсти пасти, изработени от естествени продукти, масло или животинска мазнина. Обитателите на северноафриканската страна използвали лимонова трева и роза, но може да се срещнат и продукти като щраусови яйца и черупка от костенурка. В папируса на Хърст е запазена рецепта за средство против изпотяване. В медицинския текст се препоръчва смесването на маруля, смирна, тамян и друго растение, чието име не е известно. След това пастата се втрива в кожата, за да се скрие миризмата на пот. Египтяните са използвани и сокове от плодове, смесени с тамян или други подправки като канела.

В гръцката и римската култура е доразвита традицията и дори е надградена. Тези два народа се специализират в построяването и използването на студени и топли бани, в които се прилагат различни аромати. Тази практика се пренася през вековете, към 17 в. баните стават особено популярни в Близкия изток и Турция , като до днес в тези райони продължават да са на почит. Гръцките и римски терми са предшественици на съвременните спа центрове, където клиентите са обградени от специфични ухания.

През Средновековието европейците не могат да се похвалят със спазване на лична хигиена. През този период църквата има огромно влияние и тя втълпявала на хората, че къпането е зло, а лекарите добавяли, че честото миене отстранява защитния слой на кожата и така по-лесно проникват микробите в нейните пори. Всеизвестно е, че за да прикрият нетърпимата миризма на нечистоплътност, европейските благородници се обливали от главата до петите в парфюми. Едва през 19 в. на Стария континент започват да обръщат по-голямо внимание на личната хигиена и по-често използват водата. Това, от друга страна, провокира разрастването на парфюмерийните производства, както и улеснява разпространението на болестите.

Много преди появата на дезодорантите талкът и содата за хляб ги предшестват и се прилагали в борбата с потта и нейната миризма.

Създаването на първия дезодорант

В САЩ, също като в Европа до 19 в., личната хигиена не е много на почит. Но появата на първия дезодорант през 1888 г. променя лека-полека ситуацията. В онези години вече се правят микробиологични изследвания и това позволява разработването на MUM - подобен на восък крем, смесен с малко антибактериален цинков оксид. Вероятно хората, които са го използвали, не са останали очаровани от него, тъй като продуктът бил доста мазен и оставял петна по дрехите.
До този момент дамите си слагали парфюм, за да ухаят на свежо и идеята за дезодоранта била нещо непознато, затова приемането му станало бавно.

изображения на жена и мъж в реклама на дезодорантПрез 1903 г. на пазара излиза кремообразният антиперспирант Everdry. За да спира секрецията на пот, в състава му са включени алуминиеви соли. Действието му се изразява в запушване на порите на кожата.
Няколко години по-късно - през 1909 г., д-р Ейбрахам Мърфи от Синсинати създава течен антиперспирант, който му помага по време на операция като поддържа ръцете му сухи. Дъщеря му Една решава да си сложи под мишниците от него и установява, че продуктът елиминира потта и миризмата. След известно време (1912 г.) тя проявява търговски нюх и го пуска на пазара в помощ на дамите, които изпитвали неудобството на подложките под тогавашните рокли и в горещите дни се потели. Нарича антиперспиранта Odorono, който в началото не се радва на успех, но благодарение на рекламни кампании става много популярен и поставя основите на козметичните продукти с алуминий, които правят бум в нашето съвремие. Сп. "Смитсониън" (Smithsonian) разкрива, че активната му съставка е алуминиев хлорид, който се суспендира с киселина, за да остане ефективен.

Макар и бавно да се налагат сред потребителите, тези първи дезодоранти печелят своята популярност благодарение на агресивните рекламни кампании. Те залагат на несигурността на жените - преди рекламите проучване показва, че две трети от американките смятат, че нямат проблем с изпотяването. Но рекламни слогани като "Съжалявам, вие наистина миришете и това е причината да нямате срещи" (от реклама на MUM през 1919 г.), подкопават увереността им и след подобни маркетингови трикове продажбите на дезодорантите скачат до небето.

Модернизирането на дезодоранта

Независимо, че пионерите в козметиката против изпотяване като Odorono печелят много клиенти, той и подобните му дразнят кожата и правят сериозни петна на дрехите заради киселинността в съставите им, които са на базата на алуминиев хлорид. Чак с навлизането на 40-те години на миналия век този проблем е решен от химика Жул Монтение. Неговият дезодорант Stopette се предлага в пластмасова бутилка, има вариант и като спрей-дезодорант. След неговата поява се увеличава търсенето на пластмасови опаковки. Статистиката показва, че до 50-те години на 20 в. продуктът е използван от 50% от мъжете.

През 1952 г. Хелън Барнет създава дезодоранта рол-он, като взема идеята от известните тогава химикалки, чийто връх представлява въртящо се топче. MUM са първите, които започват да го произвеждат. През годините рол-он дезодорантът става най-популярното козметично средство против изпотяване в САЩ, а спрейовете - в Южна Америка и Европа.

През 60-те години на миналия век се появяват аерозолните антиперспиранти. Пръв от тях излиза на пазара Right Guard на Gillette. Те предизвикват революция с безконтактното приложение, но опасенията за околната среда и безопасността започват още оттогава. С годините тези притеснения се засилват и окончателно през 1977 г. Агенцията по контрол на храните и лекарствата (FDA) забранява една от съставките на аеролните дезодоранти - алуминиевият цирконий. След известен период Агенцията препоръчва да спре влагането на CFC пропеланти в тези продукти, защото те влияят на озоновия слой. Постепенно стик антиперспирантите в пластмасова опаковка стават предпочитаната форма.

>>> Химикали в дезодорантите могат да причинят репродуктивни проблеми

Естествен дезодорант - новата стара тенденция

Хората са запазили познанието от своите предци да създават дезодоранти от естествено извлечени съставки. През последните десетилетия подобни продукти добиха по-голяма популярност и комерсиализация и станаха предпочитани и достъпни.

Естественият дезодорант няма в себе си изкуствени или синтетични съставки. Най-често съдържа кокосово масло, арарут на прах, сода за хляб, магнезиев хидроксид, царевично нишесте, алое вера и каолинова глина. Той не спира изпотяването, защото отсъства антиперспирантът. Попиващите влагата и антимикробните съставки въздействат на потта и бактериите, предизвикващи неприятната миризма.

Хората, които след изпотяване излъчват характерна миризма, са жертва на дейността на бактериите по кожата. Кожата от своя страна разполага с два вида потни жлези - екринни и апокринни. Първите покриват по-голямата част от тялото и отделят чиста безцветна течност, съставена от вода и натриев хлорид, когато телесната ни температура се повиши. От друга страна, апокринните жлези, които най-вече се съсредоточават в областта на подмишниците и слабините, излъчват различен вид пот. Тя е стерилна при отделяне, но когато се комбинира с телесните бактерии, се образува миризмата. Ако по кожата ви има бактерии като стафилококус хоминис или по-слабите микококи, подмишниците ви едва ли ще ухаят на цветя.
Всичко се свежда до генетичното ни наследство, което носим и предаваме на децата си. При хората, притежаващи гена "ABCC11", потта не съдържа съставките, провокиращи бактериите, населяващи тялото ни. Този ценен ген е рядкост за хората от европейските, африканските, местните американски и централноазиатските популации, но е често срещан в Източна Азия, където текущата употреба на дезодоранти е само 7%.

Източник:
  • https://www.inverse.com/article/17999-deodorant-history-past-present-future
  • https://www.oarsandalps.com/blogs/oarsmans-guide/when-was-deodorant-invented
  • https://humblebrands.com/blogs/humble-journal/a-brief-history-of-deodorant
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХЕМПКИНГ НАТУРАЛЕН CBD КОНОПЕН ДЕЗОДОРАНТ С АРОМАТ НА ГРЕЙПФРУТ И ПОРТОКАЛ 65 г
58.60лв.

ХЕМПКИНГ НАТУРАЛЕН CBD КОНОПЕН ДЕЗОДОРАНТ С АРОМАТ НА ГРЕЙПФРУТ И ПОРТОКАЛ 65 г

ГЕВОЛ FUSSKRAFT ДЕЗОДОРАНТ ПРОТИВ МИРИЗМА 150 мл
16.40лв.

ГЕВОЛ FUSSKRAFT ДЕЗОДОРАНТ ПРОТИВ МИРИЗМА 150 мл

ОДОРЕКС ДЕЗОДОРАНТ ЗА РЪЦЕ 40 мл
26.30лв.

ОДОРЕКС ДЕЗОДОРАНТ ЗА РЪЦЕ 40 мл

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЦИТРОНЕЛА 10 мл
7.10лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЦИТРОНЕЛА 10 мл

АРГАНИА ДЕО КРЕМ С ШАФРАН 50 мл
23.90лв.

АРГАНИА ДЕО КРЕМ С ШАФРАН 50 мл

ПАРФЮМ RUE PERGOLESE 100 мл + ДЕЗОДОРАНТ СПРЕЙ RUE PERGOLESE 150 мл
35.90лв.

ПАРФЮМ RUE PERGOLESE 100 мл + ДЕЗОДОРАНТ СПРЕЙ RUE PERGOLESE 150 мл

Коментари към Дезодорантът - как се появява най-големият помощник в личната хигиена

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дезодорантът - как се появява най-големият помощник в личната хигиена
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 02:53
    Коментирайте "Дезодорантът - как се появява най-големият помощник в личната хигиена"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Дива мащерка, Бабина душица, Овчарски босилек, Овчарска мерудия, Воленика
  • Опасни ли са дезодорантите и могат ли да причинят рак на гърдата
  • Как да си направим домашен дезодорант
  • Как да победим миризмата на пот
  • Пригответе си освежаващ спрей за тяло с аромат на лимон и лавандула
  • Предотвратете прекомерното потене с отвара от орехови листа
  • Как да си направим дезодорант на прах за крака?
  • Химикали в дезодорантите могат да причинят репродуктивни проблеми
  • Учени предупреждават за вредата от дезодорантите
  • Предотвратете прекомерното потене с рол-он от лавандула и сладък портокал
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нашата история с Bibiotic - натурален помощник за цялото семейство

преди 231 дни, 8 часа и 58 мин.

Мъж маниак на тема хигиена...

преди 2625 дни, 3 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 3 дни, 11 часа и 4 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 3 часа и 46 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 17 дни, 10 часа и 37 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 17 дни, 17 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АСАМ КРОЙТЕРХОФ КРЕМ ЗА КРАКА И СТЪПАЛА 100 мл

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО РИЦИНОВО КОСА/КОЖА/НОКТИ 50мл 336935

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО БРАДА ПОДХРАНВАЩО 50мл 080289

ЛЮКСЕОЛ Б-М КОСОПАД 200мл 337215

ЛЮКСЕОЛ Б-М РАСТЕЖ/ПОДСИЛВАНЕ 200мл 337352

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НИСТАТИН АКТАВИС таблетки 500 000 IU * 20 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:14:17

НАУ ФУДС ИНДОЛ - 3 - КАРБИНОЛ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:12:24

РЕЗИСТА КИДС шоко мечета * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:10:21

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:55:00

АКУТИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:38:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival