Дефибрилацията като част от историята на руската медицина

От 1956г.
През 1939 година руските изследователи Гурвич и Юниев предложили, че дефибрилация е възможно да се направи и при доста по-слабо електрическо напрежение, което ще доведе до синхронно стимулиране на миокарда и няма да парализира тъканта за определен период. По-нататъшни изследвания частично потвърждават тяхната правота. Въпреки това, до средата на 1950 година в световен мащаб лечението на камерното мъждене се провежда медикаментозно с калиев хлорид и калциев хлорид.
През 1956 година Пол Зол, предприема открита сърдечна хирургична намеса, демонстрирайки успешен опит за дефибрилация. Медикът насочва променлив ток, с напрежение от 110 волта директно към сърдечния мускул. Неговите стъпки следва Бърнард Лоун, които си поставя за цел да се стартира по-ефективната употреба на тока. Резултатът от изследванията и експерименти на медика върху животни е откриването на монофазна форма на единичен импулс.
Учените продължават с изследванията си, а Лоун и инженер Барух Берковиц разработват през 1960 година първия прототип на дефибрилатор. Те го наричат "кардиовертер". Апаратът е иновационен за историята на руската медицина, защото може да се използва, без да се оперира гръдният кош на пациента. Устройството спасява немалко животи, но има един основен недостатък – теглото му достига до 27 килограма.
През 1962 година за пръв път в историята на руската медицина за пръв път успешно се прилага „преносимият” - с тегло около 17 килограма – кондензационен тип дефибрилатор. С всяка изминаваща година, дефибрилаторите, спасили живота на много хора стават все по-малки и по-мощни. Всички от тях заемат своето място в медицинската практика. През 1970 година лекарите Майкъл Мировски и Мортън Маувер са шокирани от внезапната смърт вследствие на аритмия на своя колега. Медиците спешно започват работа по разработването на имплантируем кардиовертер-дефибрилатор, който да се поставя при нужда на пациентите. Десет години по-късно, през 1980 г. в Съединените щати се провежда първата такава операция.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕФИБРИЛАТОР POWERHEART G5
Безплатна доставка за България!ПОДЛОЖКИ С ICPR ЗА ДЕФИБРИЛАТОР POWERHEART G5
Безплатна доставка за България!ПОДЛОЖКИ ЗА ДЕФИБРИЛАТОР POWERHEART G5
Безплатна доставка за България!ИЗМАМАТА САН СТЕФАНО - ИВО ИНДЖЕВ - СИЕЛА
ЛИКВИДИРАНЕТО НА РУСИЯ - НИКОЛАЙ СТАРИКОВ - ХЕРМЕС
ПОЛИТИКО - ИСТОРИЧЕСКИ ПОЛЕМИКИ - КАЛИН ЯНАКИЕВ - ХЕРМЕС
Библиография
http://museum.impharma.ru/text/428
СТАТИЯТА е свързана към
- Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
- Перорално приложение на медикаментите
- д-р Васил Иванов Иванов
- д-р Дарина Кънева Костадинова
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- д-р Деян Павлов Коларов
- д-р Асен Янков Грънчаров
- д-р Валентина Велинова Цакманова
- д-р Владимир Цветанов Гатев
- д-р Янислав Стоянов Янакиев
Коментари към Дефибрилацията като част от историята на руската медицина