Доклади и признания за работата на Николай Вавилов

От 1927г.
Със своите многобройни експедиции, събраната световна колекция от културни растения и теоритическите си изследвания върху центровете на произход и разпространение на културните растения, Вавилов и неговите сътрудници са добили известност и признателност не само в СССР, но и в цял свят.
Руският учен е успял да спечели огромен брой привърженици и със своите трудове и представени доклади.
През 1927 година на конгрес по генетика в Берлин е успял да представи доклада си "Мировые центры сортовых богатств (генов) култьтурных растений".
Тогава за първи път официално и в световен мащаб руският учен е представил своите схващания за изменчивостта, за географската закономерност при разпространението на формите на културните растения, за центровете на формообразуването на най-важните растителни култури и обосновава новите представи за Линеевия вид.
Успял е да вземе участие на още много конгреси в Рим, Ленинград (1928), Лондон (1930). През 1930 година на конгрес по ботаника в Кембридж е изнесъл доклад "Линнеевский вид как система", а пред Международния конгрес по селскостопанска икономика в Итака (САЩ) е докладвал за науката и социалистическата реконструкция на селското стопанство в СССР.
Година по-късно е участвал и на конгрес по история на науката и техниката в Лондон Вавилов, където е изнесъл доклада си на тема "Проблема происхождения мирового земледелия в свете современных исследований", който също е бил високо оценен, а към учения са проявилие голям интерес и респект.
През 1932 г. е бил избран за заместник-председател на VI международен конгрес по генетика в Итака (САЩ).
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧВА В СЪБОТА - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
ИЗМАМАТА САН СТЕФАНО - ИВО ИНДЖЕВ - СИЕЛА
ЛИКВИДИРАНЕТО НА РУСИЯ - НИКОЛАЙ СТАРИКОВ - ХЕРМЕС
ПОЛИТИКО - ИСТОРИЧЕСКИ ПОЛЕМИКИ - КАЛИН ЯНАКИЕВ - ХЕРМЕС
ТАЙНИТЕ НА ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА - ЛОРЪНС РИЙС - СИЕЛА
КРАТКА ИСТОРИЯ НА РУСИЯ - МАРК ГАЛЕОТИ - СИЕЛА
Библиография
Олга Дряновска, "Видни съветски биолози"
Коментари към Доклади и признания за работата на Николай Вавилов