Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало История на медицината Древни римски таблетки за третиране на очни заболявания

Древни римски таблетки за третиране на очни заболявания

От -140г.

Древни римски таблетки за третиране на очни заболявания - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Медицината и фармацията в Древен Рим се уповават най-вече на силата на природните лечебни средства. Най-ранните автори на трактати, посветени на земеделието (като например тези на Марк Порций Катон, наричан Катон Стари и Колумела), твърдят точно това. Те съставят творбите си около втори век пр.н.е. и посвещават части от трудовете си на медицината, домашно приготвените лечебни средства, животновъдството и възпитанието на робите. Римската медицина разчита на няколко изпитани терапевтични средства и лекарствени форми. Таблетките са едни от тях. Именно на тях ще бъдат посветени следващите редове.

И така, през 70-те години на ХХ век група европейски изследователи правят любопитно откритие – натъкват се на метални сиви кръгли таблетки, съдържащи смес, включваща цинк и пчелен восък. Ценните артефакти са намерени на борда на кораб, претърпял корабокрушение преди повече от 2000 години. Няколко компонентната смес най-вероятно в миналото се е ползвала като лекарство за определени очни заболявания, на мнение са изследователите.  Ще ви разкажем повече за това откритие и как (според учените) то би могло да хвърли повече светлина по въпроса какво е достигнатото ниво на развитие на римската медицината през вековете.

Учените анализират общо шест сиви таблетки с диаметър от около 4 сантиметра и дебелина 0,4 инча (това е 1 см). Те са открити в калаена кутия, намерена на борда на корабокруширалия кораб "Relitto del Pozzino". Неговите останки са идентифицирани от изследователи през 1974 година на морското дъно на дълбочина от около 18 метра в залива Барати (по крайбрежието на Тоскана). Корпусът на кораба е дълъг 15 метра и е широк около 3 метра. Датира от около 140 г.пр.н.е.

Римският корабокруширал плавателен съд се намира в близост до останките на пристанищния етруски град Популония. В миналото на пристанището край градчето се извършва оживена търговия, свързваща Запада с източните средиземноморски градове.

По време на разкопките учените откриват редица артефакти - винени буркани, изящни стъклени чашки за мастило, кани, изработени от калай и бронз, сирийско-палестински стъклени чаши и лампи от Ефес. "Подобни предмети предполагат, че корабът, или поне голяма част от неговия товар, пристига от изток, може би от гръцките брегове или острови", пишат изследователите в проучване, публикувано  на 7 януари 2013 година в списанието "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Товарът на кораба включва и медицинско оборудване, като например желязна сонда, режещи инструменти и бронзов съд, които вероятно са използвани за кръвопускане или за третиране на определени болезнени области от тялото с горещ въздух. Тези открития и следи показват, че на борда на кораба вероятно е пътувал и лекар, който носи със себе си и професионалното си оборудване, твърдят изследователите.

За да научат повече за тези лечебни таблетки, изследователите проучват химическия, минералогичния и ботаническия им състав. За целта те стриват фрагменти от таблетките. "В археологията, откриването на древни лекарства е изключително рядко явление, а идентифицирането на техния химичен състав – още повече", пишат изследователите. "Данните ни разкриха любопитна информация за състава на таблетките и за възможността те да са ползвани като терапевтично средство".

Таблетките са около 80% неорганичен произход - в тях цинкът преобладава до около 75% от всички неорганични компоненти. Цинкови съединения са известни на човечеството от древни времена. От тях лечителите създават медикаменти, а древният римски натуралист Плиний Стари, пише, че съединенията на цинка биха могли да подпомагат лечението на очни и кожни заболявания.

Освен неорганичните съставки, таблетките съдържат нишесте, борова смола, пчелен восък и смес от растителни и животински мазнини, навярно включващи зехтин. Скорбялата е популярна съставка в римската козметика, маслиновото масло се използва за парфюми и лекарства, а боровата смола може би служи като консервант и антисептик, предпазващ от гранясване на органичните масла, за които е известно, че развалят полезните си качества, когато влязат в контакт с микроби.

В таблетките са открити и поленови зрънца, които са многобройни - около 1400 на грам. Те може да се от маслини, пшеница и много други растения, като например коприва. Около 60% от този прашец от растенията се пренася при опрашването от пчелите. Учените предполагат, че растителният полен попада по случайност (като съставна част на някои от пчелните продукти, влезли в състава на лекарството). Най-вероятно прашецът не е добавен нарочно от лечителите, създали медикамента.

Изследователите откриват в медикамента ленени влакънца, които навярно предпазват таблетките от раздробяване. Идентифицирани са фрагменти от въглен, който може би е остатък от други съставки, но не е изключено те да са добавени умишлено.

Интересен е фактът, че латинската дума, назоваваща течността за промиване на очите - "колириум", произлиза от гръцка дума, използвана за "малки кръгли хлебчета". Този факт подчертава идеята, че малките кръгли таблетки вероятно са свързани със здравето на очите.

"Това проучване предостави ценна информация за римските медицински и фармацевтични практики и за развитието на фармакологията и медицината през вековете", твърдят изследователите.

По статията работи: Виктория Милова

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТРИО ВИЖЪН капки 5 мл
6.86лв.

ТРИО ВИЖЪН капки 5 мл

ВИТРЕОРЕТИНАЛНА ХИРУРГИЯ - БОРИСЛАВ ДЪБОВ
12.00лв.

ВИТРЕОРЕТИНАЛНА ХИРУРГИЯ - БОРИСЛАВ ДЪБОВ

ОФТАЛМОЛОГИЯ - УЧЕБНИК ЗА СТУДЕНТИ ОТ МЕДИЦИНСКИТЕ ФАКУЛТЕТИ
14.00лв.

ОФТАЛМОЛОГИЯ - УЧЕБНИК ЗА СТУДЕНТИ ОТ МЕДИЦИНСКИТЕ ФАКУЛТЕТИ

ОЧНИ БОЛЕСТИ - РЪКОВОДСТВО ЗА СТУДЕНТИ ОТ МЕДИЦИНСКИТЕ КОЛЕЖИ
7.00лв.

ОЧНИ БОЛЕСТИ - РЪКОВОДСТВО ЗА СТУДЕНТИ ОТ МЕДИЦИНСКИТЕ КОЛЕЖИ

КОРЕКЦИЯ С КОНТАКТНИ ЛЕЩИ - ХРИСТИНА ГРУПЧЕВА, ПАРАШКЕВА ЦАНЕВА
19.80лв.

КОРЕКЦИЯ С КОНТАКТНИ ЛЕЩИ - ХРИСТИНА ГРУПЧЕВА, ПАРАШКЕВА ЦАНЕВА

СУХО ОКО - ДИАГНОСТИЧНИ МЕТОДИ И СЪВРЕМЕННИ ТЕНДЕНЦИИ НА ЛЕЧЕНИЕ
15.00лв.

СУХО ОКО - ДИАГНОСТИЧНИ МЕТОДИ И СЪВРЕМЕННИ ТЕНДЕНЦИИ НА ЛЕЧЕНИЕ

Библиография

Източник и снимка: www.livescience.com/26062-ancient-shipwreck-eye-medicine.html

Коментари към Древни римски таблетки за третиране на очни заболявания

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 10 December 2019 в 15:16
    Коментирайте "Древни римски таблетки за третиране на очни заболявания"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Очна болница Д-р Тасков ООД
  • Доц. д-р Димитър Николов Джелебов, д.м.
  • д-р Мария Христова Драгоева
  • Алтернативна терапия при глаукома
  • д-р Румяна Съйкова Цанова
  • д-р Васил Димитров Василев
  • Тестове за определяне на зрението
  • д-р Кирил Стефанов Славейков
  • д-р Даниел Асенов Андасоров
  • д-р Маргарита Георгиева Калчева-Петкова

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 81 дни, 3 часа и 54 мин.

Билковите таблетки МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА помагат ли при безсъние?

преди 87 дни, 23 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Бюджет за коледни подаръци - колко смятате да похарчите тази година?

преди 3 часа и 46 мин.

Раздразнена кожа около стома

преди 22 часа и 43 мин.

Успяхте ли да спрете цигарите и алкохола по време на бременността?

преди 1 дни, 2 часа и 7 мин.

9 декември е Световен ден на борбата с корупцията. Защо българските медии не го отразиха?

преди 1 дни, 4 часа и 57 мин.
Всички

АНКЕТА

Успяхте ли да се ваксинирате през есента на 2019 година?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах