Експерименти на Николай Турбин
От 1960г.
Николай Турбин е успял за пръв път експериментално са докаже явлението "автомикс" при междувидовите кръстосвания при пшеницата.
При този тип апомиксис настъпва нарушаване на второто мейотично деление, при което редуцираните дъщерни ядра остават в една клетка, сливат се помежду си и образуват автомиктично ядро.
С това се слага началото на партогенетичен диплоиден зародиш.
Генетичната особеност на този начин на размножаване се състои в това, че при хетерозигота (Аа) то се съпровожда с разпадане на хомозиготните форми (АА, аа) в тези случаи когато липсва кросинговър в стадия пахинема в участъка на хромозомата между центромерата и хетерозиготния локус.
Руският учен е разработил концепция за хетерозиса базирайки се на теорията за генетичния баланс. Приложена е нова методика за оценка на селекционирания материал на базата на общата комбинационна способност, използване при свободното опрашване в колекциите на изходния материал.
Разработена е и оригинална методика на реципрочна селекция на междулинейиите хибриди при царевицата на основа на предварителни междусортови (междупопулационни) кръстоски.
Успял е да докаже не само на теория, но и експериментално възможността за изменение в генетичната структура на селекционираните линии.
Важни са теоретичните и експерименталните изследвания по приложение на математичните методи за целите на генетичния анализ на различни типове действия на гените при хетерозиготния ефект и при оценката на комбинационната ценност на родителските линии за характеризиране на унаследяването на стопански полезни признаци.
Изследване на културата тритикале от Николай Турбин
Сред многобройните изследвания, които е успял да направи руският учен Николай Турбин, проучил и особеностите на новата тогава и много ценна култура "тритикале". Проучването извършил през 1982 година.
Успял да получи линии, които били с висока плодовитост и високо белтъчно съдържание и голямо съдържание на лизин. Това било от много важно значение при използването им като зърнено-фуражни култури.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕВЕРОЯТНИЯТ СВЯТ С ЕКСПЕРИМЕНТИ НА ПЕТЬО ФИЛИЯТА - СТАНИСЛАВ КОЙЧЕВ - СТАН - ЕГМОНТ
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧВА В СЪБОТА - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
ДЕВОЛЮЦИЯ - МАКС БРУКС - СИЕЛА
Библиография
Олга Дряновска, "Видни съветски биолози"
СТАТИЯТА е свързана към
- д-р Ваня Михайлова Томова
- Д-р Елена Атанасова Мермеклиева-Хараланова
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Десислава Николаева Банкова
- д-р Стоянка Петрова Семерджиева
- д-р Галина Иванова Петрова
- Д-р Мария Владимирова Велько-Божилова
- д-р Светла Павлова Николова
- д-р Цветеслава Иванова Гълъбова
Коментари към Експерименти на Николай Турбин