Експерименти с екстракт от пелин върху животни

От 1869г.
Добре е да се подчертае, че голяма част от клиничните доклади са повече или по-малко описателни или спекулативни, а евентуалните причинно-следствени връзки между абсента, туйона и абсентизма не биха могли да бъдат надеждни. Въпреки това се провеждат експериментални изследвания върху животни, които целят да докажат, че пелинът е агентът, причиняващ припадъци и пристрастеност. При всички проучвания се използват фармацевтични пелинови екстракти, чисто масло от пелин, често наричано само с термина "абсент". Дори в съвременните учебниците по история на понятията "абсент" (absinthe) и „екстракт от пелин” (essence d'absinth) подвеждащо се използват като синонимни.
Ако се инжектират в чист вид пелинови екстракти и алкохол на опитни животни се наблюдават доста различни симптоми. Стига се до обобщението, че данните от опитите с животни са валидни и при хората, пиещи алкохол в комбинация с ниски концентрации на екстракт от пелин. По-нататъшни експерименти с морски свинчета разкриват любопитни резултати. В клетки с морски свинчета са поставени чинийка с пелинова алкохолна напитка и чинийка с чист алкохол. За разлика от опиянените животни, дишали чисти алкохолни изпарения, морските свинчета, които вдишвали пелинови алкохолни пари първоначално показали тревожно поведение, съпътствано от пристъпи.
Тези експерименти на Магнан понасят критика през 1869 г., когато Лансет коментира неадекватността на получените доказателства, твърдящи че абсентизмът в своята същност е различен от алкохолизма. Безсънието, треморът, халюцинациите, парализата и гърчовете са симптоми на високото насищане на организма с алкохол. Във Великобритания, враждебността срещу експериментите на Магнан достига до там, че Кралското дружество за предотвратяване на жестокостта към животни започва да преследва трима от лекарите, подпомагали на Магнан през 1874 г.
Предприемат се по-нататъшни проучвания, за да се определи характера на пелиновата епилепсия. За тази цел се провеждат опити, при които на животи се правят множество малки лезии в главния и гръбначния мозък. Установява се, че пелинът предизвиква поредица от "клонични припадъци”.
Работата на Осипов изследва влиянието на различните пелинови екстракти, целящи постигането на епилепсия при животни. Осипов подчертава, че само essence d'absinth (безалкохолното пелиново масло), а не абсента предизвиква припадъци при животните. Допълнителни проучвания, проведени от Кънингам и стигат самостоятелно до същия извод.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕВЕРОЯТНИЯТ СВЯТ С ЕКСПЕРИМЕНТИ НА ПЕТЬО ФИЛИЯТА - СТАНИСЛАВ КОЙЧЕВ - СТАН - ЕГМОНТ
КАЛИВИТА ПАРАПРОТЕКС таблетки * 100
Безплатна доставка за България!ЕМПЕР МЪЖКИ КОМПЛЕКТ EPIC ADVENTURE 3 В 1
БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС МЕНСТРУАЦИЯ 2 180 г
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЗА МЪЖА 100 мл
РЕВАЛИД СТИМУЛИРАЩ ШАМПОАН ПРОТИВ КОСОПАД 200 мл
Библиография
1. http://www.wormwoodsociety.org/index.php/science-articles/83-absinthism-fictitious-19th-century-syndrome?start=8
СТАТИЯТА е свързана към
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- 8 странни факта за секса при животните – I част
- Едногодишен пелин, Сладък едногодишен пелин, Чин хао
- Обикновен пелин, Бял пелин
- Злото в най-чистата му форма: д-р Широ Ишии или японският д-р Менгеле
- 12 животни с най-дълъг живот на Земята
- Най-добрите породи кучета за тренировъчни партньори на бегачите
- Животни с най-кратък живот на Земята
- Как изглежда светът през очите на различните животни? – II част
- Опити и хипотези за направата на ДНК от нуклеина
Коментари към Експерименти с екстракт от пелин върху животни