Значение на откритието на първите модели върху произхода на рака за молекулярната биология
От 1974г.
Това са предимно модели, предложени от молекулярните биолози. Много от тях насочват към изучаването на малки онкогенни вируси при животните, надявайки се да открият в тях както отделна система за изучаване на животинските клетки, така и средство за разбиране на молекулните основи на раковата трансформация.
Най-изученият от тези вируси са онкогените на РНК вирусите. Те са наречени тип С поради формата им, определена с електронна микроскопия. РНК, която ги изгражда, се прекопира с помощта на обратна транскриптаза в молекула двойноверижна ДНК, като предната се включва в генома в неактивна форма, наречена провирус. Някои от тези вируси са канцерогенни, други не са.
Най-използваният модел за обяснение произхода на рака е този, предложен от американците Робърт Хубнер и Джордж Тодаро, които приписват основна роля на тези ретровируси. Допускат съществуването на съществуването на такива вируси във всички геноми; тихи, неекспресиращи се, те се предават като такива от поколение в поколение.
При въздействието на мутагенни агенти или под въздействие на други ДНК или РНК-вируси тези тихи провируси могат да се активират и да се превърнат в канцерогенни. Според този модел всички видове рак са причинени от активирането на провируси.
Съществува и втори модел, наречен модел на провируса, въведен от Хауърд Темин. Той също включва провирусите в онкогенезата. За Темин Обаче тези провируси, които наименува като протовируси, не са "тихи" онкогенни структури, пасивно чакащи в генома да бъдат активирани, а част от нормалния клетъчен геном, включена в преноса на информация от РНК към ДНК.
Тези различни теории за произхода на рака се опират главно върху получените в бактериалната генетика десет години по-рано резултати. Още през 1960 Ф. Жакоб предполага, че изучаването на лизогенезата и на бактериалните регулаторни механизми ще предоставят модели на изследователите , работещи в областта на онкологията.
Различните модели не са единствените, които са предложени за обяснение на онкогенезата. В доклада от 1974 година Х.Темин представя пет различни модела, обясняващи произхода на гените на рака, включително най-простия, в който ген, отговорен за рака, се появява в резултат на обикновена мутация на нормален клетъчен ген. Учудващо, но тези модели нито си съперничат, нито си противопоставят един на друг.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
ЯМАМОТО РИСЪРЧ ВИТАМИН B12 таблетки * 60
ОТВОРЕНОТО ОБЩЕСТВО И НЕГОВИТЕ ВРАГОВЕ - ТОМ II - КАРЛ ПОПЪР - СИЕЛА
ДЕВОЛЮЦИЯ - МАКС БРУКС - СИЕЛА
КРАТКА ИСТОРИЯ НА ИНОВАЦИИТЕ - МАТ РИДЛИ - СИЕЛА
Библиография
Мишел Моранж, "История на молекулярната биология"
СТАТИЯТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Наследствена болест ли е шизофренията?
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Перорално приложение на медикаментите
Коментари към Значение на откритието на първите модели върху произхода на рака за молекулярната биология