Израстването на "Гедеон Рихтер" до водеща компания в Централна и Източна Европа
От 1990г. до 2017г.
Бурните промени през 90-те години на миналия век се отразяват негативно на унгарската фармацевтична компания, но кризата е преодоляна.
Постепенно се прекратява производството на козметика, пестициди и ветеринарни лекарства, като дейността ? се съсредоточава върху хуманитарната фармацевтика.
През 1992 г. ръководството на „Гедеон Рихтер“ поема Ерик Богш. Международни инвеститори вземат 66 на сто от акциите на компанията, 25% са собственост на Унгарския държавен холдинг, а 9 процента са собственост на вътрешни инвеститори.
Тази нова стратегия дава резултати и „Гедеон Рихтер“ става най-голямата фармацевтична компания в Централна и Източна Европа. В продуктовата и листа има множество иновативни и популярни в цял свят фармацевтични продукти (“Кавинтон“, „Квамател“, „Милигест“, „Окситоцин“...). Те са в различни терапевтични области, но най-търсени на пазара са техните генерични, гинекологични, кардиологични лекарства, както и такива, свързани с лечението на заболявания на централната нервна система.
През 2017-а „Гедеон Рихтер“ има пет производствени центъра, 29 представителства и 38 филиали в над 40 страни. Продукцията на компанията се разпространява много успешно в ЕС, САЩ, Япония и в страните от бившия Съветски съюз.
В България първото представителство е открито през 1933 година. През втората половина на ХХ век, продуктите на фармацевтичен гигант присъстват у нас чрез унгарската държавна компания „Медимпекс“, а след промените през 90-те, отново се изгражда дистрибуторска мрежа. През 1999 г. се създава и независимо представителство на „Гедеон Рихтер“ в България.
През 2017 г. дългогодишният председател на Борда на директорите Де Гелси е заменен с Богш, а изпълнителен директор става Габор Орбан.
През новия век унгарският фармацевтичен гигант успешно се превръща в мултинационална компания.
През първото десетилетие на 21 век тя успешно си сътрудничи с други фармацевтични производители – Repros Therapeotics и Barr Pharma.
През 2012 г. е открит новият завод на компанията в Дебрецен. Две години по-рано „Гедеон Рихтер“ придобива 100% от акциите на швейцарската фирма PregLem, специализирана в производството на гинекологични лекарства.
Производствени мощности се изграждат и заедно с други фирми от бранша. Има изграден завод в Индия, където унгарския концерн се кооперира с тамошния производител Themic Medicare, а в Германия производственият център е създаден съвместно с Helm AG.
Заедно с Международния съюз за чиста и приложна химия, през 2006 година е учредена наградата IUPAC. Тя се дава всяка втора година, на учени, чиято разработка е помогнала за развитието на химията, в тези нейни дялове, които пряко са свързани с фармакологичното производство. Премията за отличените е 10 000 щатски долара.
През 2017 г. Унгарската фондация за иновации връчва голямата награда на „Гедеон Рихтер“ за разработката на Cariprazine – антипсихотично лекарство, което се използва за терапия на шизофрения и биполярни разстройства.
Статията е част от историята на:
Библиография
https://www.richter.hu/hu-HU/rolunk/Pages/multunk.aspx
https://richter.bg/?page_id=27
Коментари към Израстването на "Гедеон Рихтер" до водеща компания в Централна и Източна Европа