Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Изследване на египетски мумии показва, че древните хора често страдали от атеросклероза

Изследване на египетски мумии показва, че древните хора често страдали от атеросклероза

от 27 дек 2017г., обновено на 29 дек 2017г.
Изследване на египетски мумии показва, че древните хора често страдали от атеросклероза - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От -1200г.

През 2008 г. Грег Томас, кардиолог от Калифорния, е по работа в Кайро. Докато е там, той посещава египетския Музей на антиките с друг кардиолог – Адел Алам от университета „Ал Ажар” в Кайро. Те попадат на мумията на цар Марнептах – фараон, който е живял преди около 3 200 години. Учените твърдели, че той е страдал от атеросклероза, т. е. натрупване на плаки по стените на кръвоносните съдове. И двамата кардиолози били убедени, че това не може да е вярно. Как може един древен египтянин да е страдал от сърдечно заболяване, когато повечето от рисковите фактори за развитие на заболяването – наднормено тегло, нездравословно хранене, пушене и липса на упражнения – не са съществували преди 3 000 години? Но как можели да го докажат?

Томас, медицинският директор на института по сърдечносъдови заболявания „Мемориал Кеър” в Лонг Бийч, Калифорния, и Алам обсъдили как могат да открият повече за състоянието на артериите на Мернептах. Те решили, че артериалните плаки могат все още да са видими при компютърна томография – компютъризирана технология, която създава 3D скенерни снимки. Плаките съдържат калций, който се разгражда бавно – ключова причина за издръжливостта и запазването на костите през хилядолетията.

След месеци преговори с местните власти двамата започват да сканират мумиите в музея (по ирония на съдбата египетските археолози не позволяват да се изследва мумията на Мернептах, тъй като е фараон). Онова, което те откриват, ги изненадва: много от мумиите наистина показват следи от мастни натрупвания в артериите. Когато съотнасят резултатите спрямо възрастта на мумиите (тогавашните хора имали по-кратка продължителност на живота и обикновено умирали на около 40 години), честотата на заболяването се оказва като при хората от съвременното общество – около 40%.

До този момент повечето учени смятат, че атеросклерозата се причинява до голяма степен от съвременния начин на живот. Решението на проблема изглежда ясно: ако се движим повече, ядем повече зеленчуци и по-малко понички и откажем пушенето, ще намалим значително натрупването на плаки, които са ключовата причина за сърдечносъдовите заболявания.

След първото им проучване те го разширяват и правят скенерни снимки на древни мумии по цялото земно кълбо – Египет, Перу, Монголия, американския югозапад, Алеутските острови в северния Тихи океан. Всички 14 от техните „палеокардиологични” изследвания показват, че атеросклерозата е често срещано заболяване дори преди хилядолетия.

„Тези проучвания показват, че проблемът съществува от хилядолетия”, казва Джордж Мартин, патолог от Вашингтонския университет. „Така че диетата и начинът ни на живот не допринасят толкова, колкото предполагахме. Тази идея е напълно нова.”

Кейлъб Финч, биолог от Университета на Южна Калифорния, който също участва в проекта, се съгласява със своя колега.

„Учените бяха сигурни за причинителите на атеросклероза. Нашата работа предполага, че не трябва да сме толкова уверени.”

Той също така казва, че резултатите предполагат, че като цяло процесът на стареене е свързан много по-тясно с атеросклерозата, отколкото сме смятали досега.

Финч е един от повече от десет учени, които участват в изследването, наречено „Хор” (по името на древно египетско божество). Членовете на екипа са от целия свят и в него влизат кардиолози, радиолози, молекулярни биолози, антрополози, археолози и генетици. Всяка седмица те се събират на конферентен разговор, за да обсъдят новите резултати и бъдещите си планове.

„Това е научният екип-мечта, който наистина иска да премине всякакви граници”, казва Томас. „Ние всички го правим заради забавлението от самото откритие.”

От 2008 г. до 2015 г. учените сканират повече от 130 тела. Те пътуват дори до Боливийската част на Амазонка, за да направят компютърни томографии на членове на племето Цимане – група хора, съставени предимно от ловци събирачи. Томас и колегите му искат да измерят нивата на атеросклерозата сред тази общност, чийто начин на живот много напомня този в древен Египет и Перу, отколкото в съвременните развити страни.

„Те са съвременни хора, водещи древен начин на живот,” казва Томас.

Излседването не е само научно – то оказва влияние върху общественото здраве. Атеросклерозата е главният фактор за сърдечно-съдови заболявания, които са причина за смъртта на много хора по света всяка година. Докато продължават своята работа по проекта „Хор”, учените подчертават, че много ключови въпроси остават без отговор – включително каква е причината за атеросклерозата при древните мумии. Томас и Финч подозират, че преди хилядолетия заболяването е било вследствие не само на генетичната предразположеност и остаряването, но и заради друг рисков фактор, с който съвременното общество вече не се бори: широко разпространените хронични инфекции. От взетите тъканни проби учените разбират, че много от мумиите страдали от една или повече хронични инфекции като малария, туберкулоза, чревни паразити или други микроби. В една мумия на египетски младеж те регистрират 4 различни паразита, което днес е немислимо.

Подобни инфекции значително повишават възпалителните процеси в тялото, а през последните години учените осъзнаха, че възпалението може да увреди сърдечно-съдовата система. Всъщност, инфекциите се оказва, че причиняват същите сърдечни проблеми като наднорменото тегло, нездравословното хранене и застоялият начин на живот. Освен това древните хора вероятно са се сблъсквали и с друг проблем, който можел да предизвика възпаление: димът от огнището, което се използвало не само за отопление, но и за готвене и осветление. Затова е възможно древните египтяни, перуанци и други народи да са страдали от същите заболявания като съвременния човек, но с различен причинител.

Но Томас и Финч са съгласни, че е твърде вероятно да съществува друга, все още неизвестна причина както за атеросклерозата при древните хора, така и при нас днес, която предстои да бъде открита.

„Смятам, че има нещо, което пропускаме, което може наистина да промени разбирането ни за това заболяване,” казва Томас. „Именно това е толкова вълнуващо. Може наистина да направим революционни открития.”

по статията работи: Величка Мартинова

5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧЕСЪН МАСЛО капсули * 360 ASCOPHARM
50.50лв.

ЧЕСЪН МАСЛО капсули * 360 ASCOPHARM

БИОХЕРБА МУРСАЛСКИ ПИРИНСКИ ЧАЙ НАСИПЕН 25 гр.
2.60лв.

БИОХЕРБА МУРСАЛСКИ ПИРИНСКИ ЧАЙ НАСИПЕН 25 гр.

ПОЛСКИ ХВОЩ СТРЪК
2.30лв.

ПОЛСКИ ХВОЩ СТРЪК

БОРОВИНКА капсули * 60 БУРОВ
22.50лв.

БОРОВИНКА капсули * 60 БУРОВ

ПОДБЕЛ ЛИСТА
2.50лв.

ПОДБЕЛ ЛИСТА

ГЛОГ ЛИСТА
2.60лв.

ГЛОГ ЛИСТА

Библиография

източник: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/aug/31/mummies-pharaohs-heart-disease-arteries-egyptians 

Коментари към Изследване на египетски мумии показва, че древните хора често страдали от атеросклероза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Изследване на египетски мумии показва, че древните хора често страдали от атеросклероза
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 12:17
    Коментирайте "Изследване на египетски мумии показва, че древните хора често страдали от атеросклероза"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
  • Изследване на триглицериди и холестерол
  • Д-р Евгени Гинев
  • Японска акация, Японска софора
  • Атеросклероза
  • Коронарен байпас
  • Див морков
  • Ултразвуково изследване на каротидни артерии
  • Гугул
  • Просо
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Висок холестерол и триглицериди, атеросклероза - мнения и въпроси

преди 2305 дни, 19 часа и 52 мин.

Атеросклероза - какво е това и как да се предпазим

преди 4626 дни, 16 часа и 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 21 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 15 часа и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 15 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 15 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Изкуственият подсладител аспартам спомага развитието на атеросклероза Изкуственият подсладител аспартам спомага развитието на атеросклероза

Изкуственият подсладител аспартам спомага развитието на атеросклероза

от 20 фев 2025г. Прочети повече
Намалете вредния холестерол със смокини и натурален ябълков оцет Намалете вредния холестерол със смокини и натурален ябълков оцет

Намалете вредния холестерол със смокини и натурален ябълков оцет

от 12 сеп 2024г. Прочети повече
Атеросклероза Атеросклероза

Атеросклероза

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Как да намалим риска от сърдечна атака Как да намалим риска от сърдечна атака

Как да намалим риска от сърдечна атака

от 12 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival