Изследване CLASP, касаещо приема на ацетилсалицилова киселина при лечение на бременни с прееклампсия
От 1992г.
От януари 1988 година до декември 1992 година се е провело мащабно изследване, което е включвало 16 страни. То е наречено CLASP (Collaborative loudoze aspirin study in pregnancy), а в него са участвали 9 364 жени между 12 и 32 гестационна седмица от бремеността.
В изследването CLASP били включени жени, при които се е подозирала склонност към прееклампсия: тези жени са имали прееклампсия при предишна бременност или са страдали от хронично високо кръвно налягане или бъбречно заболяване. Редица други фактори са имали значение при приемането на жените в изследваната група, като например честа поява на прееклампсия в техните семейства.
Освен това били подбрани жени, при които вече са се проявявали симптоми на прееклампсия или на IUGR (вътрематочно нарушение на растежа).
Резултатите от това изследване не били чак толкова окуражаващи, както се очаквало, но те показали, че АСК може да помогне поне на част от жените, застрашени от прееклампсия. Това все пак било окуражаващо, като помислим, че до този момент не е имало никакво задоволително лечение за това опасно за бременността състояние.
Изследването CLASP
Жените, участващи в изследването получавали дневно по 60 мг ацетилсалицилова киселина (АСК) или плацебо. Употребяваната доза от 60 мг аспирин до раждането – е била така избрана, че нежеланите странични ефекти да се ограничават да минимум, като въпреки това се осигурявало потискане на тромбоскановия синтез. В предишни изследвания се установило, че именно този доза аспирин е достатъчна за предотвратяване на прееклампсията.
Дори минимално забавяне на началото на тежката прееклампсия с една-две седмици можело да бъде от значение, защото в началото на последното тримесечие на бременността шансовете на детето за оцеляване бързо нараствали. Колкото повече било отложено преждевременното раждане, толкова повече нараствали шансовете за оцеляване на детето.
Естествено възниквал въпросът какви нежелани ефекти би могла да предизвика АСК по време на бременност. Изследването доказало, че под въздействие на АСК не се е стигнало до никакво значително нарастване на плацентарните кръвотечения, нито до кръвоизливи по време на раждането.
Резултати от изследването
Около 6,7 % в АСК-групата развили прееклампсия, а в плацебо-групата – 7,6 %. Тази малка разлика не е статистически показателна, тоест не говори в полза на АСК. Разликата в броя на мъртвите раждания между АСК- и плацебо–групите също не била от статистическа стойност. Бременностите в аспириновата група траели средно с 1 ден повече от плацебо-групата – това е много малка разлика, но все пак от този резултат може да се заключи, че АСК-препаратите действително намаляват риска от раждане преди 37-та гестатационна седмица. Освен това в АСК-групата са установени 14 % по-малко преждевременни раждания. Бебетата на жените, приемали АСК, тежали средно с 32 грама повече от децата на плацебо-групата.
Важна роля би могла да има АСК и за това, че при жените, които получавали прееклампсия в сравнително ранна фаза на бременността, е било предотвратено или забавено преждевременното раждане. Броят на мъртвите раждания или смъртта на новородените поради прееклампсия от високо кръвно или вътрематочно нарушение на развитието преди 32 гестационна седмица, възлизала при АСК групата на 5,3 %, а в плацебо групата - на 10,6 %, следователно чрез АСК броят им е бил намален наполовина.
Прееклампсията, настъпваща преди 32 гестационна седмица, се отличава от късно настъпващата прееклампсия чрез:
- намалени шансове за оцеляване на детето;
- по-висок процент на вътрематочно нарушение на развитието;
- по-висок процент майчина смъртност;
- повече усложнения за майката, като например хронична хипертония или бъбречно заболяване.
Резултатите от досега проведените изследвания, според мнението на авторите на CLASP оправдават общото приложение на АСК за профилактика или лечение на прееклампсията. Вероятно АСК би могла да се препоръчва единствено при жени, които имат повишен риск от преждевременно развитие на прееклампсия тоест преди 32 гестационна седмица. Това не може да бъде установено предварително със 100% сигурност, но към рисковата група трябва да се причислява почти всяка жена, при която в предишна бременност се е появила ранна прееклампсия. Тъй като тази прееклампсия, може да настъпи по всяко време след 20 гестационна седмица, тези жени би трябвало да започват профилактиката преди настъпването на този момент.
Причините за прееклампсията са сложни и комплексни. Предполага се, че се касае за заболяване на трофобласта (външната обвивка на зародиша). Обмяната на арахидоновата киселина на плацентата изглежда се уврежда, тромбоксановият синтез в кръвообращението на майката се повишава и се намалява образуването на простациклин.
Това състояние често задържа развитието на плода. Това се нарича вътрематочно нарушение на развитието, съкратено от специалистите като IUGR (intrauterine grouth retardation). Това увреждане може да причини загиване на плода в тялото на майката.
Резултатите показали, че ацетилсалициловата киселина може да помогне на част от жените, застрашени от прееклампсия. Това било окуражаващо, защото до тогава не е съществувало лечение за това животозастрашаващо състояние.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СКИН ДОКТОРС INGROW GO ЛОСИОН 120 мл
ТЕСТ ЗА БРЕМЕННОСТ КЛИЪРЧОЙС КАСЕТА
МЕДТЕКСТИЛ КОЛАН ЗА БРЕМЕННИ 4505 РАЗМЕР L
БЕКЛИ ОРГАНИКС МАСЛО ПРОТИВ СТРИИ С ЛАВАНДУЛА 100 мл.
ЛОВИ БЕЛИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ С ГЕЛ ДИСКРИЙТ ЕЛЕГАНС * 40
ФОРТЕФЕР саше * 30 ФОРТЕКС
Библиография
1. "Aspirin - лекарството на века", проф. д-р Карлхайнц Шмит, Марион Цербст, ИК "Емас", София, 2001 година
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Антибиотици по време на бременност
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Какво трябва да знаем за обезболяващите, преди да посегнем към тях?
- Установяване на бременност с домашни средства
- Лечение на хемороиди при бременност
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
- Лечение при токсоплазмоза
- Билки по време на бременност
Коментари към Изследване CLASP, касаещо приема на ацетилсалицилова киселина при лечение на бременни с прееклампсия