Изследвания и открития на Николай Дубинин за периода 1929-1934 година
От 1929г. до 1934г.
През годините руският учен Николай Дубинин е получил доста критики от страна на други учени за своите трудове и доклади. Това обаче е стумулирало още повече Дубинин и с още по-голяма енергия и вдъхновение той е продължил своята научна дейност. Силно е вярвал, че признание ще има, просто трябва да бъде търпелив.
През 1929 година е представил резултати от свои трудове на Първия всесъюзен конгрес по генетика, селекция, семеновъдство и племенно животновъдство в Ленинград. За съжаление среща доста критики от страна на някои от пръсъстващите немски генетици (Е. Бауер и др.).
На следващата година е успял да представи свои изследвания на конгрес на зоолозите в Киев, където бива подкрепен от някои съветски учени. Работил е усилено върху генетичните популации при дрозофила (плодова, винена мушица). Доказал е, че дивите дрозофили носят голям брой разнообразни мутации от летални, полулетални и др.
Новите факти били изтълкувани като еволюционно приспособление, но с негативно значение поради неговата скрита проява в поколенията. По-късно това явление било доказано при не малък брой природни популации растения и животни и е наречено "генетичен груз".
Анализирането на генетичния груз при човека е добило доста голямо значение за определяне на факторите с мутагенно действие (радиации и химически вещества) на околната среда, които влияят върху наследствеността.
Дубинин е провел съвместни изследвания с ученият Д. Д. Ромашев. Двамата ентусиасти са успели да установяват генетико-автоматични процеси в популациите следствие на тяхното изолиране.
Установило се е, че освен отбора, мутациите и кръстосването има още един неизвестен, основен фактор на еволюцията, който преобразува популациите по направление на неутралните особености. Това явление е наречено от С. Райт – "дрейф на гените".
За периода 1932-1934 година руският учен е успял да публикува немалък брой трудове, свързани с проблемите на дробимостта и сложността на гена, принципите на "генетичния груз", генетико-автоматичните процеси и др.
Тези години били свързани и с откриване на явлението, наречено от Курц Щерн "Ефект на Дубинин" ("Ефект на положението") - зависимост на функционирането на даден ген от положението му в хромозомите, и насочено и планомерно изменение броя на хромозомите на дрозофила с 4 двойки хромозоми в раси с 3 и 5 двойки.
Откритията са получили признание в световен мащаб, с което са дали доста голям тласък за развитие на съветската наука.
Промяната в броя на хромозомите на винената мушица е сложило началото на генетичното инженерство, което по-късно е станало основно направление в съвременната генетика. Смятало се е, че "Ефектът на положението" помага за изясняване на превръщането на нормалните клетки в ракови.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧВА В СЪБОТА - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
ОТВОРЕНОТО ОБЩЕСТВО И НЕГОВИТЕ ВРАГОВЕ - ТОМ II - КАРЛ ПОПЪР - СИЕЛА
ДЕВОЛЮЦИЯ - МАКС БРУКС - СИЕЛА
Библиография
Олга Дряновска, "Видни съветски биолози"
Коментари към Изследвания и открития на Николай Дубинин за периода 1929-1934 година