Изследвания и открития на Николай Дубинин за периода 1935-1945 година
От 1935г. до 1945г.
През 1935 г. учените Николай П. Дубинин, Г. Г. Тиняков и Н. Н. Соколов са провели задълбочени изследвания на дрозофилни популации използвайки метода на политенните хромозоми, с което са поставили началото на ново направление - хромозомен полиморфизъм в природните популации.
През 1935 година са били изпратени и първите дрозофили в космоса - първото подобно събитие в историята на науката. Годината се е приела за рожденна на бъдещата космическа генетика.
Същата година, Н. Дубинин получил отличие за своя труд и изключителни постижения в генетиката. Била му е присъдена степен "Доктор на биологичните науки" без да се налага да я защитава.
През 1939 година Институтът по експериментална биология бил преименуван в "Институт по хистология, цитология и ембриология", а отделът по генетика - в "Лаборатория по цитогенетика".
През 1942 година Дубинин започнал експериментално проучване на полиплоидите при захарното цвекло. За пръв път в СССР били получени полиплоидни семена, които поставили началото на захарното производство от цвекло с повишено съдържание на захар.
Постепенно в практиката започнали да се разпространяват триплоидните сортове цвекло. През 1957 година Дубинин е успял да даде огромен принос за развитието на експерименталната генетика в селското стопанство чрез. В Института по цитология и генетика при Сибирското отделение на АН на СССР Дубинин е получил триплоидни сортове захарно цвекло, при които захарността е била увеличена с 12 - 20 %.
Дубинин е успял да изследва и явлението хетерозис при естествените популации на дрозофила. Открил е необикновени наследствени структури, осигуряващи вътрепопулационния хетерозис. На по-късен етап се установило, че това е много важен фактор за живота и еволюцията на популациите. Отначало това се е отнасяло за домашните животни и растения, но впоследствие били открити елементи на хетерозис и при човешки популации.
През периода 1943 - 1945 г. Дубинин изследвал влиянието на някои фактори на външната среда върху структурната еволюция на хромозомите при дрозофила. Той установявил, че в един и същи вид дрозофила в различните му раси, които обитават различни райони - села, градове, около фабрики и др., се проявяват различни структурни изменения в хромозомите.
След американското нападение над Хирошима през 1945 година са се задълбочили въпросите свързани с радиационното действие и предпазването от тази вредна радиация.
Неслучайно в лабораторията по цитогенетика са започнали и изследванията точно в това направление.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧВА В СЪБОТА - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
МАЛКА КНИГА ЗА ГОЛЯМАТА ИСТОРИЯ - ИЪН КРОФТЪН, ДЖЕРЕМИ БЛЕК - СИЕЛА
МАГИЯТА НА РЕАЛНОСТТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА
Библиография
Олга Дряновска, "Видни съветски биолози"
Коментари към Изследвания и открития на Николай Дубинин за периода 1935-1945 година