История на кръвта в медицинската наука от 1000 до 1670 година
От 1000г.
Развитието и множеството открития постепенно поставят началото на новия свят на науката. Откриването на белодробното кръвообращение е описано за пръв път Древен Египет. Това е направено, доста преди европейските медици да констатират това явление. Новаторската идея впоследствие разрушава множество медицински вярвания, държани, които са се почитали като лекарска догма. Една от най-засегнатите в това отношение е Древна Елада.
През 17-ти век съвременните историци били в състояние да проследят документи, проследяващи първите проведени кръвопреливания от животни на хора и от хора на животни. Съвременната медицина постулира, че евентуални кръвопреливания между животно и човек не предоставя никакви ползи. Въпреки това много от реципиентите животинска кръв оцелявали след процедурата. До края на века, учените били единствено в състояние да наблюдават и описват червените кръвни клетки.
Историята на кръвта в медицинската наука може да бъде последователно проследена от 1000 г. до 1699 г.пр.Хр. и изглежда по следния начин:
1000 година
Изтъкнатият лекар, автор на много медицински произведения - Ибн ал-Нафис пръв открива и описва движението на кръвта в и от белите дробове (белодробното кръвообращение).
1553 година
Испанският медик и теолог Майкъл Сервет, без да е запознат с трудовете на Ибн ал-Нафис предположил, че кръвта се влива от едната половина на сърцето към другата посредством белите дробове, а не през стената между камерите. Това опровергава теорията на Гален. Той е изгорен на клада като еретик за отричане на Триединството.
1555 година
Италианският медик Андреас Везалий критикува Гален в своите „Анатомични атласи” .
1603 година
Фабрикус, който е анатом от Падуа публикува своят труд ”За клапите във вените”, включвайки в него първите начертани схеми на венозни клапи.
1628 година
Английският лекар Уилям Харви публикува своя шедьовър "Exercitatio Anatomica de Motu Cordis et Sanguinis in Animalibus" (Анатомично упражнение за движението на сърцето и кръвта на живите същества, в който обяснява, че кръвта циркулира в тялото, изпомпвайки се от сърцето. ”De motu cordis” предизвиква много критики поради обстоятелството, че Харви с години е експериментирал върху живи животни.
1658 година
Немският изобретател на микроскопи Ян Сваммердам се смята за първият учен, който е идентифицирал и описал червените кръвни клетки.
1661
Използвайки елементарен микроскоп, италианският анатом Марчело Малпиги наблюдава капилярната система (мрежата от фини съдове), в която преминават артериалните и венозните разклонения.
1665
За пръв път в Англия Ричард Лоуер провежда първото документирано кръвопреливане при животни. Той използвал паче перо и пикочен мехур, пригодени като спринцовка. Тази архаична инжекционна система била изработена от Кристофър Рен, който свързал югуларната вена на куче (донор) с вратната артерия на второ куче (реципиент), за да може да реанимира първото.
1667
Френският лекар Жан-Баптис Дени прелива на тийнейджър, страдащ от постоянно повишена температура девет унции (около 260 ml) кръв от агне. Той прелял кръвта от каротидната артерия на агнето към вената на ръката на момчето, без пациентът да изпита някакви отрицателни последствия. Дени провел процедурата и при други пациенти, но смъртта на Антоние Мороа, на когото Дени двукратно прелял прекратила съществуването на тази процедура.
1670 година
Д-р Дени съди вдовица на Антоние Мороа през 1668 година за оклеветяване на репутацията му. Случаят ускорява забраната на френския парламент за извършване на кръвопреливания на хора. Подобни забрани се ратифицират в Англия и Рим.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
НЕВЕРОЯТНИЯТ СВЯТ С ЕКСПЕРИМЕНТИ НА ПЕТЬО ФИЛИЯТА - СТАНИСЛАВ КОЙЧЕВ - СТАН - ЕГМОНТ
СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИ - КАРЛ СЕЙГЪН - СИЕЛА
КОСМОС: ВЪЗМОЖНИ СВЕТОВЕ - АН ДРУЯН - ЕГМОНТ
Библиография
1. http://www.pbs.org/wnet/redgold/history/timeline2.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Хирургически дренаж
- КОГАТО ВИ СЕ ВИЕ СВЯТ...
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- Пълна кръвна картина (ПКК)
- д-р Васил Иванов Иванов
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
- Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
- Пречистване на кръвта с естествени средства
- Преливане на кръв
Коментари към История на кръвта в медицинската наука от 1000 до 1670 година