Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината История на Медицински университет - Плевен

История на Медицински университет - Плевен

от 21 окт 2022г.
Редактор: Ирина Тенева
История на Медицински университет - Плевен - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1974г. до 2022г.

Медицински университет - Плевен е сравнително ново висше учебно заведение, което успява да се утвърди през годините в нашата страна.

Създаване и първи стъпки

В средата на 70-те години на 20 в. болницата в Плевен се развива до едно от най-големите лечебно-диагностични заведения в България. Разполага с голяма леглова база, с висококвалифицирани медицински кадри и с профилирани клинични звена. Всичко това дава предпоставка в онези години да бъде създаден медицински факултет в града.

Още през 1973 г. започва предприемането на действия за изграждане на структурата. Министерски съвет на Народна Република България излиза с решение (№ 794 от 30 декември 1973 г.) да бъде създаден Медицински факултет в Плевен. Той е част от Медицинска академия - София и през учебната 1974/1975 г. приема 250 студенти.

На 1 март 1974 г. възниква първата катедра - по неврология и неврохирургия. Няколко месеца по-късно, през есента, стартират и редовните учебни занятия. Честта да е първи декан се пада на проф. д-р Недко Кючуков.

През първите години на съществуването му Медицинският факултет в Плевен залага на развиването на учебно-преподавателската, научноизследователската и лечебно-диагностичната дейност. До пет години от неговото откриване вече разполага с 24 катедри, от които 14 са клинични.

Предизвикателствата пред ръководството на факултета са да осигури материална база, да предостави на студентите клинична база, където те да провеждат практическите си занятия, както и структурата да има достатъчно кадри за катедрите.

Период от 1979 г. до 1989 г.

В началото на 1979 г. властимащите променят статута на факултета и той се преобразува във Висш медицински институт. Освен това с Първостепенна окръжна болница стават обща структура. Разполагат с общо счетоводство, общо ръководство на административно-стопанската дейност, деканите на катедрите по клинични дисциплини вече отговарят и за съответните отделения в лечебното заведение.

Проф. Кючуков е начело на института до 1986 г., след него поста поема проф. д-р Никола Мумджиев. По негово време базата се подобрява, болничните помещения се разширяват и се сдобиват със съвременна апаратура. Също така се пребазират Медицинският колеж и изотопният център.

обучение студенти

Период от 1989 г. до 2000 г.

През 1989 г. ръководител на ВМИ - Плевен става проф. д-р Марин Ганчев. По времето на неговото управление също се постигат немалко неща. Построява се втора клинична база, закупува се модерна апаратура, компютърен томограф и скенер, сформирана е Катедра по ортопедия и травматология, създава се Център по кръвопреливане.

Управлението на доц. д-р Кунчо Игнатов е белязано от стремеж към новаторство. Под негово ръководство през 1997 г. институтът е първият, който въвежда обучение по медицина на английски език. Отново първи в България сформира Катедра по обща медицина, а програмата за обучение по тази специалност става общонационална. ВМИ - Плевен е първенец и в друг аспект - внедрява системата за проблемно-базирано обучение и европейска система за трансфер на кредити, позволяващи преподавателска и студентска мобилност относно международните програми "Еразъм", "Сократ" и "Леонардо да Винчи".

Период от 2000 г. до наши дни

Периодът след 2000-та година отново носи промени на ВМИ - Плевен. През 2004 г. институтът е трансформиран в Медицински университет - Плевен.

Ръководството на институцията в лицето на проф. д-р Григор Горчев продължава осъвременяването на структурата. Открива се втори факултет "Обществено здраве" и се доизгражда трети факултет "Здравни грижи" (2008).

Университетът може да се похвали с още едно постижение - през 2007 г. отваря врати уникален за Балканите и Източна Европа Телекомуникационен ендоскопски център, който разполага с експериментална операционна зала и виртуална зала с тренажори. Чрез модерната апаратура може да се направи връзка между хирурга, който в момента извършва дадена интервенция, и хора, които се намират в конферентните и операционните зали, в центровете за терапия и диагностика в България и чужбина. Системата е идеален и уникален начин за обучение на студенти, специализанти и докторанти. През 2008 г. в плевенския Медицински университет проф. Горчев и неговият екип за първи път в нашата страна и в Югоизточна Европа въвеждат роботизираната хирургия. Пет години по-късно се популяризира понятието "хирургия без скалпел", където се извършва лечение на големи тумори с апарат за високо интензивен фокусиран ултразвук (ХАЙФУ).

През март 2016 г. под ръководството на ректор проф. д-р Славчо Томов се открива 4-ти факултет - "Фармация". Първите 30 студенти започват обучението си през учебната 2016/2017 г.

В наши дни Медицински университет - Плевен в структурно отношение изглежда така - разполага с 4 факултета ("Медицина", "Здравни грижи", "Обществено здраве" и "Фармация"), Медицински колеж, Департамент за езиково и специализирано обучение и Научноизследователски институт, който е най-новото попълнение. Студентите имат възможност да се обучават по 4 магистърски и 10 бакалавърски програми в 14 специалности.

Уебсайт: https://www.mu-pleven.bg/

0.0/5 0 оценки

Коментари към История на Медицински университет - Плевен

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте История на Медицински университет - Плевен
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 20:46
    Коментирайте "История на Медицински университет - Плевен"

СТАТИЯТА е свързана към

  • В плевенската УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ вече функционира високотехнологичен операционен блок
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нашата история с Bibiotic - натурален помощник за цялото семейство

преди 187 дни, 2 часа и 51 мин.

Търсят се медицински специалисти за Франция

преди 2424 дни, 7 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 8 часа и 51 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 23 часа и 51 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 2 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival