Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината История на Медицински университет - София

История на Медицински университет - София

от 18 окт 2022г., обновено на 21 окт 2022г.
Редактор: Ирина Тенева
История на Медицински университет - София - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1917г. до 2022г.

Историята на Медицински университет - София започва със създаването на Медицинския факултет. До 1950 г. факултетът е основното и единствено висше учебно заведение по медицина и медицински науки в нашата страна и поема отговорността за образователната и професионална подготовка на лекарите.

  • Създаване и първи стъпки
  • Период от 1920 г. до 1950 г.
  • Период от 1950 г. до 1990 г.
  • Период след 1990 г.

Създаване и първи стъпки

Министърът на народното просвещение Петър Пешев внася в Народното събрание законопроект за създаването на нов факултет към Софийския университет. Това става през 1917 г. Тогавашните държавници смятат, че това е въпрос от съществено значение, въпрос, който ще окаже влияние на бъдещото развитие на България.

С чувство на национална гордост и на съзнание за величието и важността на решението Законът за създаване на Медицински факултет е приет на 10 ноември 1917 г. Цар Фердинанд издава указ № 21, който се вписва в правителствената Бяла книга дванадесет дни по-късно. Просветното ведомство разполага факултета в сградата на тогавашната Първа мъжка гимназия.

На 10 април 1918 г. се провежда първата лекция. Тя се води от проф. Г. Шишков и е по зоология. Втората е по физика и се изнася от проф. Ал. Христов. В периода 1917-1919 г. проф. Стефан Петков заема длъжността първи декан на Медицинския факултет.

Академичният съвет на факултета избира първите професори - това са д-р Васил Моллов (вътрешни болести), д-р Стоян Киркович (пропедевтика на вътрешните болести и патология) и д-р Парашкев Стоянов (хирургична и оперативна медицина).

От март 1919 г. декан на Медицинския факултет става д-р Иван Кипров, който е избран за професор на Факултетния състав. Студентите вече разполагат с програма за 6-годишно обучение, като през първите 2 години се набляга на предклиничните учебни дисциплини. Ръководителите на факултета взимат за образец образователните практики на европейските медицински факултети с утвърдена и дългогодишна история.

През първите години в полагането на основите на Медицинския факултет към Софийския университет участват и много учени чужденци, предимно руснаци. Те са избягали от родината си заради гражданската война в Русия и намират в лицето на България нов дом. Сред тях са проф. В. П. Воробьов (Катедра "Анатомия"), проф. В. В. Завялов (Катедра "Физиология"), проф. А.Е. Янишевски (Катедра "Нервни и душевни болести") и др.

Период от 1920 г. до 1950 г.

През 1923 г. възниква първото научно дружество - Българско дерматологично дружество.

През 1925 г. се появява едно от първите медицински списания за студенти - "Премедикус". Заслугата е на д-р Асен Хаджиолов, д-р П. Попхристов и на д-р Змияров. Те всъщност сформират първите извънучебни кръжоци по отделни специалности.

През 1929-1930 г. Медицинският факултет дава своите първи Doktor Honoris Cause (Доктор хонорис кауза, "доктор по заслуги"). Почетени са д-р Мюленс и д-р Марин Русев.

През този период се създават различни научни медицински школи, които са ръководени от видни учени с международен авторитет. Някои от тях са проф. Методи Попов (Катедра по биология), проф. Асен Хаджиолов (Катедра по хистология и ембриология), проф. Константин Пашев (Катедра по офталмология) и др. Четирима от преподавателите в Медицинския факултет стават ректори на Софийския университет - проф. Васил Моллов (1923-1924 г.), проф. В. Алексиев (1926-1927 г.), проф. Стоян Киркович (1930-1931 г.) и проф. Ал. Станишев (1938-1939 г.).

През 1946 г. е изменен Законът за народната просвета и това позволява катедрите във факултета да се увеличат на 31.

Период от 1950 г. до 1990 г.

Медицинският факултет навлиза във важен и противоречив, най-вече в структурно и политическо отношение, период. За него 1950 г. се превръща в една от знаковите му години от началото на неговото съществуване. Президиумът на Народното събрание взима решение да бъде създадена Медицинска академия. С указ № 246 от 26 януари 1950 г. Медицинският факултет се отделя от Софийския университет и получава новото си название. Принципал на Академията вече не е Министерството на народното просвещение, а това на народното здраве и социалните грижи. Неин пръв ръководител става проф. Марко Марков. Към новосформираната структура са присъединени Фармацевтичният и Стоматологичният факултети.

През юли 1950 г. възниква и Институтът за специализация и усъвършенстване на лекари (ИСУЛ).

След 4 години - през 1954 г., Медицинската академия получава ново име - Висш медицински институт, и се превръща в най-голямото медицинско учебно заведение в страната.

На 30 април 1972 г. отново настъпва промяна в статута на институцията - Държавният съвет постановява с указ № 921 Висшият медицински институт да се влее в новосъздадената структура на Медицинска академия, която обединява в себе си и останалите висши медицински училища в Пловдив, София, Варна, по-късно и създадените в Плевен и Стара Загора.

През 1975 г. статистиката показва, че преподавателите и научните сътрудници наброяват 4168 души, а студентите надхвърлят 10 000 души.

През 1990 г. Висшият медицински институт за пореден път е обявен за самостоятелно висше училище благодарение на указ на Министерския съвет. Той получава автономия, каквато е характерна за световната университетска практика.

студенти и преподаватели

Период след 1990 г.

През 1991 г. Медицинският факултет се обособява като пълноценна и легитимна структурна единица на Висшия медицински институт.

Четири години по-късно - на 21 май 1995 г., Народното събрание гласува Висшият медицински институт да се преобразува в Медицински университет - София. По това време ректор е проф. д-р Димитър Джеров.

В началото на 21 в. стремежът на ръководството на университета е да подобри практическата подготовка на студентите. Подобрява се и предклиничното и клиничното обучение. От 2005-2006 г. в програмата на Медицинския факултет са включени повече от 30 избираеми курсове, обръщащи внимание на социално значими заболявания. Тези години са знакови и заради отреждането на по-специално място на психологията, спешната и обща медицина, обезболяването и палиативните грижи, медицинската етика и комуникации, СПИН и сексуално здраве, молекулярна медицина, вирусология, наркомании и др. в обучението на студентите.

От 2005-2006 г. се въвежда така наречената кредитна система за оценяване. Студентите получават кредити и при участието си в научни конгреси, проекти и конференции, също така и когато имат публикации в родни или чуждестранни списания.

Медицински университет - София се стреми да подготвя своите студенти за работа в силно конкурентна обстановка, като определящо е качеството на работа. В обучението се залага бъдещите специалисти да умеят да работят в екип, да са толерантни, отговорни, да притежават способността самостоятелно да преценяват и взимат решения. По такъв начин университетът се опитва да покрие нарастващите обществени нужди.

Уебсайт: https://mu-sofia.bg/za-universiteta/za-nas/istoria/

0.0/5 0 оценки

Коментари към История на Медицински университет - София

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте История на Медицински университет - София
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 13:39
    Коментирайте "История на Медицински университет - София"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Проф. д-р Жени Стайкова
  • Създават Катедра по Ревматология към Медицински университет - София
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 19 дни, 2 мин.

Ремонтни дейности София

преди 119 дни, 21 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 1 час и 43 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 16 часа и 43 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 16 часа и 55 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 17 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival