История на Национална кардиологична болница
От 1961г. до 2010г.
Националната кардиологична болница (МБАЛ НКБ) - София е създадена и функционира с цел да подпомага развитието на кардиологичната наука и практика в нашата страна и да работи за подготвянето на отлични професионалисти в направленията кардиология за деца и възрастни и сърдечна и съдова хирургия.
Създаване и развитие
Официално се счита, че Националната кардиологична болница възниква през 1961-1962 г., когато в Трета градска болница в столицата са разположени структури на Института за специализация и усъвършенстване на лекарите (ИСУЛ). Това са катедри по сърдечносъдова хирургия и анестезиология, по сърдечносъдови заболявания, клинично отделение на Катедра по детски болести и др. Смята се, че базираните в Трета градска болница звена на ИСУЛ са първообразът на НКБ.
В развитието на лечебното заведение се открояват няколко съществени етапа, които бележат както неговата дейност през годинита, така и реорганизацията на здравната система в нашата страна:
- През 1963 г. е направена първата операция на предсърден дефект. Тя е дело на доц. Чавдар Драгойчев в асистенция на гл. ас. Лада Маринова.
- През 1972 г. се сформира Медицинска академия, която обединява научните и висшите учебни медицински структури, разположени на територията на страната. В нейните рамки споменатите по-горе катедри на ИСУЛ се обединяват със звена на софийския Висш медицински институт (ВМИ - София) и образуват Научен институт по сърдечносъдови заболявания (НИССЗ).
- Проф. Чавдар Драгойчев извършва първото комбинирано хирургично лечение на клапни пороци и исхемична болест на сърцето през 1981 г. В рамките на една операция той заменя аортна клапа и поставя аортно-коронарен байпас.
- През 1986 г. е създаден Националният център по сърдечносъдови заболявания (НЦССЗ), който обхваща всички структури, работещи в сферата на сърдечната и съдовата хирургия и кардиологията. Става въпрос за Клиниката по сърдечна хирургия към Катедрата по хирургия при Висшия медицински институт, НИССЗ, Клиниката по кардиология към Катедрата по вътрешни болести и други звена от ВМИ - София.
- Десет години по-късно - през 1996 г., НЦССЗ се обединява с Националния център по кардиологична рехабилитация в Банкя и така възниква Националният център по сърдечносъдови заболявания и рехабилитация (НЦССЗР).
- През 2000 г. НЦССЗР става Специализирана болница за активно лечение на сърдечносъдови заболявания (СБАЛССЗ).
- СБАЛССЗ е пререгистрирана като МБАЛ Национална кардиологична болница през 2010 г.
Исторически постижения в сърдечносъдовата хирургия и в кардиологията у нас
В България основите на модерната кардиология и сърдечносъдова хирургия се изграждат в периода 1962 - 1981 г.
- През 1962 - 1963 г. за първи път в нашата страна в НКБ се използват ангиокардиографи. Проф. Л. Георгиев и доц. Г. Паникян са пионерите във внедряването на диагностичната сърдечна катетеризация и на ангиокардиографията в практиката. В следващите години проф. А. Савова и доц. Б. Финков популяризират и налагат нови методи на инвазивно изследване и на интервентни процедури.
- През същия период засилено се развива инвазивната диагностика при деца с вродени сърдечни малформации, която е от съществено значение при преценката за хирургичното им лечение. Проф. Д. Величкова, доц. Д. Илиев и за кратко проф. П. Нинова полагат основите на инвазивната диагностика.
- 1962 и 1963 г. се оказват изключително важни и за стартирането на практиката да се извършват операции на деца със сложни вродени сърдечни малформации. Професори Д. Димитров и Ч. Драгойчев поставят началото на този вид хирургия.
- През 1962 г. е направена първата сърдечна операция под екстракорпорално кръвообращение (апаратура под формата на помпена система, чрез която по време на операция на сърцето се извежда кръвта от него през аортната дъга или в артерията на бедрото и така не се нарушава дейността на другите органи и системи). Тези операции се въвеждат от проф. Ч. Драгойчев, проф. Д. Димитров, доц. Л. Маринова, които са ръководени от проф. К. Стоянов.
- Първото протезиране на митрална клапа в България е направено през 1965 г.
- През 1968 г. вече е налице първото в нашата страна Отделение за интензивно кардиологично лечение. Негов ръководител е проф. С. Попниколов в продължение на 30 г.
- През 1969 г. проф. Д. Димитров извършва имплантация на първите сърдечни електростимулатори. Проф. Й. Марков доразвива практиката и по-късно в цяла България отварят врати центрове за подобна дейност.
- Националната кардиологична болница е първата в страната, която се сдобива с централна инсталация за медицински газове. Това става през 1969 - 1970 г.
- През 1972 - 1973 г. доц. Д. Илиев и проф. П. Нинова извършват първите атриосептостомии по Рашкинд при новородени с транспозиция на големите артерии. По този начин е положено началото на интервентната кардиология в страната.
- В НКБ се извършват първите електрофизиологични изследвания. Това става през 1975 г. от проф. Г. Урумов.
Уебсайт: https://www.hearthospital.bg/
СТАТИЯТА е свързана към
- МБАЛ "Национална кардиологична болница", гр. София
- Д-р Румен Александров Маринов, дм
- Д-р Ивайло Димитров Йотов
- Проф. д-р Тошо Луканов Балабански
- Проф. д-р Чавдар Шалганов, д.м.
- Д-р Наделин Николов, д.м.
- Проф. д-р Детелина Влъчкова Луканова, дмн
- Д-р Елена Костова
- Доц. д-р Любомир Бакаливанов, д.м.
- Д-р Йордан Йосифов Черкезов
Коментари към История на Национална кардиологична болница
Сн.Василева
Много интересно защо забравяте уникалната работа на проф. Чирков и целия екип който той създаде и който и до днес прави уникални операции. Типично за българите. Ужасно грозно е това омаловажаване на работата на проф. Чирков и всички негови ученици които той обучи и които продължават да спасяват хора. Възмутена съм защото през неговото установяване в София работих 3 години с него и знам как започна от нищо, какви номера му правеха и саботираха работата му и на всички в Клиниката по ССХ. Хората които е спасил няма никога да го забравят,както и всички които го познават и са имали щастието да работят с него.
Здравейте, не сме забравили проф. Чирков – за него се подготвя отделен материал, както и за Университетската болница, чийто основател е той и носи неговото име.
Много интересно защо забравяте уникалната работа на проф. Чирков и целия екип който той създаде и който и до днес прави уникални операции. Типично за българите. Ужасно грозно е това омаловажаване на работата на проф. Чирков и всички негови ученици които той обучи и които продължават да спасяват хора. Възмутена съм защото през неговото установяване в София работих 3 години с него и знам как започна от нищо, какви номера му правеха и саботираха работата му и на всички в Клиниката по ССХ. Хората които е спасил няма никога да го забравят,както и всички които го познават и са имали щастието да работят с него.