Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината История на Национална кардиологична болница

История на Национална кардиологична болница

от 07 окт 2022г.
Редактор: Ирина Тенева
История на Национална кардиологична болница - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1961г. до 2010г.

Националната кардиологична болница (МБАЛ НКБ) - София е създадена и функционира с цел да подпомага развитието на кардиологичната наука и практика в нашата страна и да работи за подготвянето на отлични професионалисти в направленията кардиология за деца и възрастни и сърдечна и съдова хирургия.

Създаване и развитие

Официално се счита, че Националната кардиологична болница възниква през 1961-1962 г., когато в Трета градска болница в столицата са разположени структури на Института за специализация и усъвършенстване на лекарите (ИСУЛ). Това са катедри по сърдечносъдова хирургия и анестезиология, по сърдечносъдови заболявания, клинично отделение на Катедра по детски болести и др. Смята се, че базираните в Трета градска болница звена на ИСУЛ са първообразът на НКБ.

В развитието на лечебното заведение се открояват няколко съществени етапа, които бележат както неговата дейност през годинита, така и реорганизацията на здравната система в нашата страна:

  • През 1963 г. е направена първата операция на предсърден дефект. Тя е дело на доц. Чавдар Драгойчев в асистенция на гл. ас. Лада Маринова.
  • През 1972 г. се сформира Медицинска академия, която обединява научните и висшите учебни медицински структури, разположени на територията на страната. В нейните рамки споменатите по-горе катедри на ИСУЛ се обединяват със звена на софийския Висш медицински институт (ВМИ - София) и образуват Научен институт по сърдечносъдови заболявания (НИССЗ).
  • Проф. Чавдар Драгойчев извършва първото комбинирано хирургично лечение на клапни пороци и исхемична болест на сърцето през 1981 г. В рамките на една операция той заменя аортна клапа и поставя аортно-коронарен байпас.
  • През 1986 г. е създаден Националният център по сърдечносъдови заболявания (НЦССЗ), който обхваща всички структури, работещи в сферата на сърдечната и съдовата хирургия и кардиологията. Става въпрос за Клиниката по сърдечна хирургия към Катедрата по хирургия при Висшия медицински институт, НИССЗ, Клиниката по кардиология към Катедрата по вътрешни болести и други звена от ВМИ - София.
  • Десет години по-късно - през 1996 г., НЦССЗ се обединява с Националния център по кардиологична рехабилитация в Банкя и така възниква Националният център по сърдечносъдови заболявания и рехабилитация (НЦССЗР).
  • През 2000 г. НЦССЗР става Специализирана болница за активно лечение на сърдечносъдови заболявания (СБАЛССЗ).
  • СБАЛССЗ е пререгистрирана като МБАЛ Национална кардиологична болница през 2010 г.

сграда болница

Исторически постижения в сърдечносъдовата хирургия и в кардиологията у нас

В България основите на модерната кардиология и сърдечносъдова хирургия се изграждат в периода 1962 - 1981 г.

  • През 1962 - 1963 г. за първи път в нашата страна в НКБ се използват ангиокардиографи. Проф. Л. Георгиев и доц. Г. Паникян са пионерите във внедряването на диагностичната сърдечна катетеризация и на ангиокардиографията в практиката. В следващите години проф. А. Савова и доц. Б. Финков популяризират и налагат нови методи на инвазивно изследване и на интервентни процедури.
  • През същия период засилено се развива инвазивната диагностика при деца с вродени сърдечни малформации, която е от съществено значение при преценката за хирургичното им лечение. Проф. Д. Величкова, доц. Д. Илиев и за кратко проф. П. Нинова полагат основите на инвазивната диагностика.
  • 1962 и 1963 г. се оказват изключително важни и за стартирането на практиката да се извършват операции на деца със сложни вродени сърдечни малформации. Професори Д. Димитров и Ч. Драгойчев поставят началото на този вид хирургия.
  • През 1962 г. е направена първата сърдечна операция под екстракорпорално кръвообращение (апаратура под формата на помпена система, чрез която по време на операция на сърцето се извежда кръвта от него през аортната дъга или в артерията на бедрото и така не се нарушава дейността на другите органи и системи). Тези операции се въвеждат от проф. Ч. Драгойчев, проф. Д. Димитров, доц. Л. Маринова, които са ръководени от проф. К. Стоянов.
  • Първото протезиране на митрална клапа в България е направено през 1965 г.
  • През 1968 г. вече е налице първото в нашата страна Отделение за интензивно кардиологично лечение. Негов ръководител е проф. С. Попниколов в продължение на 30 г.
  • През 1969 г. проф. Д. Димитров извършва имплантация на първите сърдечни електростимулатори. Проф. Й. Марков доразвива практиката и по-късно в цяла България отварят врати центрове за подобна дейност.
  • Националната кардиологична болница е първата в страната, която се сдобива с централна инсталация за медицински газове. Това става през 1969 - 1970 г.
  • През 1972 - 1973 г. доц. Д. Илиев и проф. П. Нинова извършват първите атриосептостомии по Рашкинд при новородени с транспозиция на големите артерии. По този начин е положено началото на интервентната кардиология в страната.
  • В НКБ се извършват първите електрофизиологични изследвания. Това става през 1975 г. от проф. Г. Урумов.

Уебсайт: https://www.hearthospital.bg/

5.0/5 1 оценка

Коментари към История на Национална кардиологична болница

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 11 October 2022 в 15:19

    Сн.Василева

    Много интересно защо забравяте уникалната работа на проф. Чирков и целия екип който той създаде и който и до днес прави уникални операции. Типично за българите. Ужасно грозно е това омаловажаване на работата на проф. Чирков и всички негови ученици които той обучи и които продължават да спасяват хора. Възмутена съм защото през неговото установяване в София работих 3 години с него и знам как започна от нищо, какви номера му правеха и саботираха работата му и на всички в Клиниката по ССХ. Хората които е спасил няма никога да го забравят,както и всички които го познават и са имали щастието да работят с него.

    Здравейте, не сме забравили проф. Чирков – за него се подготвя отделен материал, както и за Университетската болница, чийто основател е той и носи неговото име.

  2. Сн.Василева 
    на 11 October 2022 в 11:33

    Много интересно защо забравяте уникалната работа на проф. Чирков и целия екип който той създаде и който и до днес прави уникални операции. Типично за българите. Ужасно грозно е това омаловажаване на работата на проф. Чирков и всички негови ученици които той обучи и които продължават да спасяват хора. Възмутена съм защото през неговото установяване в София работих 3 години с него и знам как започна от нищо, какви номера му правеха и саботираха работата му и на всички в Клиниката по ССХ. Хората които е спасил няма никога да го забравят,както и всички които го познават и са имали щастието да работят с него.

СТАТИЯТА е свързана към

  • МБАЛ "Национална кардиологична болница", гр. София
  • Проф. д-р Тошо Луканов Балабански
  • Д-р Румен Александров Маринов, дм
  • Проф. д-р Чавдар Шалганов, д.м.
  • Д-р Зорница Василева, д.м.
  • Д-р Бианка Антонова Станчева
  • Д-р Йордан Йосифов Черкезов
  • Д-р Радосвет Кожухаров
  • Проф. д-р Анна Иванова Кънева
  • Проф. д-р Детелина Влъчкова Луканова, дмн
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Въпрос за служебна бележка за близък в болница

преди 1619 дни, 4 часа и 30 мин.

МБАЛ „Д-р Димитър Чакмаков" в Раднево работи ли?

преди 1914 дни, 7 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 6 часа и 57 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 21 часа и 57 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 22 часа и 8 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 22 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
България събира на историческа среща европейски и световни кардиохирурзи от 20 до 22 юни 2019-а България събира на историческа среща европейски и световни кардиохирурзи от 20 до 22 юни 2019-а

България събира на историческа среща европейски и световни кардиохирурзи от 20 до 22 юни 2019-а

от 25 юни 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival