Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Кратка история на скалпела - от заточен кремък до диамантено нано острие

Кратка история на скалпела - от заточен кремък до диамантено нано острие

от 11 юни 2018г., обновено на 07 авг 2018г.
Кратка история на скалпела - от заточен кремък до диамантено нано острие - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

До 2018г.

Скалпелът е един от основните инструменти, с които боравят лекарите. Емблематичният за професията прибор се появява паралелно по цял свят още в най-ранните години на човешката цивилизация. В наши дни той има най-различни форми - от добре познатото ни късо острие на върха на стоманена дръжка до обвит в цирконий микро резец, служещ за прецизни процедури и интервенции. Разбира се, за да се стигне то специализираните разновидности на така полезния, но и леко плашещ инструмент, трябва да се разгледа неговия праисторически първообраз - заостреният камък.

Археолозите не могат да дадат точна датировка на изобретяването на скалпела, тъй като в зората на човешката цивилизация нашите прадеди са можели да изработват само един вид ножове – каменните, чиято направа хилядолетия наред е била груба и еднотипна. Учените са успели да разпознаят все пак няколко режещи сечива, създадени специално за медицински интервенции. Тези специализирани остриета са правени от най-разнообразни материали - кремък, обсидиан, черупки на мекотели, зъби на акула, бамбук и папрат. Намерени са дори древни уреди за обрязване, направени от заострен човешки нокът. Единствената датировка, която модерната наука може да даде за изобретяването на първообраза скалпела, е между 10 000 пр. Хр. и 8 000 пр. Хр.

Такива медицински пособия се произвеждат и използват почти до наши дни от коренното население на северна Канада и Гренландия. В тези земи металът не е бил познат до 19 век, когато европейците започват да изследват териториите отвъд Полярния кръг в търсене на ресурси.

Истинското отделяне на скалпела от обикновения нож става през Бронзовата ера. Топенето на метал позволява на хората, които го обработват, да произвеждат много по-специализирани остриета. Силно заточени от едната страна инструменти с къс резец, предназначени за извършване на операции, са намерени при разкопки във всеки по-голям град на територията на Древен Египет, долината на Тигър и Ефрат, Мала Азия и остров Крит.

Пръв Хипократ описва в официален документ хирургическия кинжал и неговото използване. Той го нарича „макайрион“, което буквално означава „малък меч“. Следващите по-важни сведения, споменаващи видовете скалпели и тяхното предназначение, са записките на видния римски медик и хирург Гален. Той описва най-подходящата според него форма на инструментите за разрязване на кожа, мускулна тъкан, за премахване на замърсявания от раните и дори за дисекции. Знаменитият императорски лечител нарича хирургическото острие scallpellus, откъдето идва и модерното му име.

След залеза на Римската империя люлка на медицинския прогрес става Арабският халифат. Абу Ал-Хасим, наричан от историците „първият истински хирург“ преработва старите и изобретява нови, по-практични сечива за опериране, като по негова идея е направен и хирургическия резец със сгъваемо острие. В този си вид медицинският инструмент се използва столетия от бръснар-хирурзите, които са извършвали медицински операции през европейското Средновековие.

През Ренесанса стават популярни орнаментираните скалпели, които, освен всичко, служат и като „емблематичен знак“ на собственика си. Такива притежават видни медици като Ги де Шолиак и Амброаз Паре. Техните медицински сечива са изработвани по поръчка и украсявани с филигран. Разбира се, в тази си форма те били пригодени само за многократна употреба и трудни за стерилизация, но в Епохата на Ренесанса желанието за уникалност и себеизява надделяват над практичността.

С идването на Новото време орнаментираните скалпели изчезват, тъй като медиците започват да търсят хирургически остриета, които са лесни за употреба и дезинфекция. Също така във Времето на научни открития (17-ти-18-ти век) започва да се смята, че оперирането с един и същ инструмент е нехигиенично и лекарите започват да търсят алтернативи на „хирургическия нож“. сет от скалпелиПрез 1901 година в САЩ се създава цех за производство на бръсначи за еднократна употреба. Предприятието е открито от Кинг С. Жилет - той създава дръжка със затягащ се механизъм, в който може да се поставя ново стоманено острие, след като наличното се изхаби. Този вид бръснач става популярен и сред хирурзите, които го намират за изключително практичен и удобен.

Модерният скалпел за еднократна употреба е изобретен от Морган Паркър. Младият по това време инженер работи под напътствията на чичо си – американски хирург - и през 1914 съвременният облик на тази медицинска принадлежност се появява на бял свят. Инструментът се състои от права дръжка, която има удобен захват, на чийто край се прикрепя сменяемо острие. 

В днешно време повечето скалпели се правят от твърда стомана, която гарантира повече сигурност по време на хирургическа интервенция. Други материали, от които се изработват остриетата на специализираните инструменти за по-сложни операции, са диамант, цирконий, сребро, дори лазерни лъчи и електрически заряд. С напредването на медицината и знанието за устройството на човешкото тяло лекарите имат нужда от все по-добри и специализирани сечива. Тъкмо затова скалпелът се превръща постепенно от заточен кремък в инструмент за фин разрез с диамантено нано острие.

 По статията работи: Георги Динев

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СТЕРИЛЕН СКАЛПЕЛ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА
3.00лв.

СТЕРИЛЕН СКАЛПЕЛ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА

ДРЪЖКА ЗА СКАЛПЕЛ №4 13 см
10.40лв.

ДРЪЖКА ЗА СКАЛПЕЛ №4 13 см

ОСТРИЕ ЗА СКАЛПЕЛ 21 лезвие ЕКОМЕТ - 90
0.50лв.

ОСТРИЕ ЗА СКАЛПЕЛ 21 лезвие ЕКОМЕТ - 90

ОСТРИЕ ЗА СКАЛПЕЛ 23 лезвие ЕКОМЕТ - 90
0.50лв.

ОСТРИЕ ЗА СКАЛПЕЛ 23 лезвие ЕКОМЕТ - 90

ДРЪЖКА ЗА СКАЛПЕЛ №3 13 см
10.40лв.

ДРЪЖКА ЗА СКАЛПЕЛ №3 13 см

ОСТРИЕ ЗА СКАЛПЕЛ 10 лезвие ЕКОМЕТ - 90
0.50лв.

ОСТРИЕ ЗА СКАЛПЕЛ 10 лезвие ЕКОМЕТ - 90

Библиография

Източник: bulletin.facs.org

Снимки: bulletin.facs.org

Коментари към Кратка история на скалпела - от заточен кремък до диамантено нано острие

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кратка история на скалпела - от заточен кремък до диамантено нано острие
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 23:02
    Коментирайте "Кратка история на скалпела - от заточен кремък до диамантено нано острие"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Защо не се пие вода преди и след операция?
  • Хирургически дренаж
  • Лечение при руптура на сухожилието (скъсано сухожилие)
  • Д-р Дани Хусеин Раед
  • Интубация
  • Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
  • Шънт
  • д-р Ненко Атанасов Недялков
  • Лечение при панкреатит
  • Колко време след операция може да се пътува със самолет?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нашата история с Bibiotic - натурален помощник за цялото семейство

преди 236 дни, 5 часа и 6 мин.

Има ли проблем в учебниците по история, по темата за исляма?

преди 2802 дни, 11 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 11 часа и 3 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 7 часа и 13 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 23 часа и 54 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 6 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival