История на УАГБ "Майчин дом" - София
От 1903г. до 2000г.
Университетската акушеро-гинекологична болница (УАГБ) "Майчин дом" в столицата е първото специализирано в тази област на медицината здравно заведение в София. Нейната дейност е посветена на лечение на гинекологични проблеми, репродуктивна медицина, проследяване на бременността при жените, израждане.
Създаване и първи стъпки
Големият принос за създаването на специализирано акушеро-гинекологично лечебно заведение е на княгиня Мария-Луиза Бурбон-Пармска (първата съпруга на Фердинанд I). През 1893 г. тя дарява свои лични средства за построяването на болница "Матерните". Изграждането на сградата започва през 1896 г., а официалното й откриване се състои на 19 ноември 1903 г. Княгинята не успява да види осъществяването на своята идея, тъй като тя умира през 1899 г., ден след раждането на четвъртото й дете. На откриването на Специализирана акушеро-гинекологична болница Майчин дом "Княгиня Мария-Луиза" присъства княз Фердинанд, народни представители, министри, дипломати, духовенството и много граждани.
Огромна роля в развитието и утвърждаването на специалността "Акушерство и гинекология" има първият управител на болничното заведение д-р Димитър Стаматов. Първите действия на д-р Стаматов, след като започва да функционира лечебното заведение, са да разкрие три отделения с общо 40 легла. През 1906 г. той успява да издейства отварянето на инфекциозно отделение. За времето си управителят успява да устрои и оборудва много добре новата болница, което позволява провеждането на модерен лечебен процес. Лечебното заведение разполага с една родилна зала, две операционни - малка и голяма, изграден е водопровод, който обхваща всички помещения, електрическо осветление, болнично бельо, чистота на ниво.
Още в началото на своето съществуване Майчин дом "Княгиня Мария-Луиза" набира сериозна скорост и в нея се извършват 22 вида акушерски и 33 вида гинекологични операции. В лабораторията се прави количествен и качествен анализ на урина и микроскопия. Лекарите могат да разчитат на тримесечни курсове, по време на които да се упражняват практически в областта на оперативната гинекология, амбулатория, акушерство, масаж и други раздели от гинекологията. В болницата дори е разкрита библиотека, която получава немски, френски и руски специализирани научни издания.
През 1907 г. д-р Стаматов освобождава поста си на управител на лечебното заведение заради специализация в чужбина. Временно го замества д-р Асен Петров, а от 19 декември 1907 г. за ръководител е избран д-р Методи Славчев.
Управлението на д-р Славчев се характеризира с преустройство на болницата и доразвиване на лечебната й дейност. Той въвежда забележителни за времето си оперативни практики - разрез по Пфаненщил (метод, прилаган при цезарово сечение), хистеректомия по американския метод на Сегонд, операцията на Вертхайм при карцином на маточната шийка. Особено последната е голямо постижение, защото в онези години диагнозата и лечението на това заболяване са почти отсъствали.
Период от 1918 г. до 1942 г.
През 1918 г. в Софийския университет отваря врати Медицинският факултет. Две години по-късно "Майчин дом" предоставя базата си на новоразкритата Катедра по акушерство и гинекология. За неин ръководител е назначен акад. Георги Ермолаевич Рейн. Той е начело до 1925 г. и за това време успява да положи основите на катедрата и клиниката по акушерство и гинекология благодарение на своята ерудиция, клиничен опит и преподавателски умения.
Д-р Д. Стаматов е избран за редовен доцент към катедрата на 21 октомври 1922 г. В следващите 20 години той превръща първата и единствена тогава в България акушеро-гинекологична болница в уважаван и търсен център, в който се предлага най-квалифицираната медицинска помощ на българските жени. Също така лечебното заведение става призната база за обучение на студенти и лекари в областта на акушерството и гинекологията. В "Майчин дом" се извършват всички видове операции и интервенции, каквито се прилагат и в западните клиники. Д-р Стаматов е признат за патриарх на родните акушерство и гинекология заради приноса му в издигането на болницата, катедрата и специалността на едно високо ниво, въпреки ограничените кадрови и материални ресурси. Неговото мото е да се оказва акушеро-гинекологична помощ на всеки нуждаещ се и по всяко време.
Период от 1942 до 1977 г.
Д-р Стаматов вече е в напреднала възраст и през 1942 г. предава управлението на Катедрата по акушерство и гинекология на проф. д-р Иван Ю. Иванов. той е възпитаник и почитател на немската медицинска школа, завършва образованието си в Грац. На него се пада трудната задача да ръководи Майчин дом "Княгиня Мария-Луиза" и катедрата в период, обхващащ две епохи. Проф. Иванов следва стъпките на учителя си д-р Стаматов и спазва неговите завети.
По време на Втората световна война му се налага да организира евакуирането на клиниката в с. Долни Дъбник заради бомбандировките в София. След войната трябва да я върне обратно в съсипаната сграда на "Майчин дом". Персоналът полага неимоверни усилия да възстанови бързо помещенията и за краткото време успява да разкрие 160 легла за възрастни и 55 легла за бебетата. След 9 септември 1944 г. комунистическата власт премахва от наименованието на болницата "Княгиня Мария-Луиза".
След проф. Иванов ръководител на здравното заведение става друг ученик на проф. Стаматов - проф. Георги Бояджиев. Той завършва медицина и специализира акушерство и гинекология в Неапол, Италия. Остава верен на Стаматовската школа, отличава се с богата ерудиция, интелект и дар слово.
След проф. Бояджиев постът се заема съответно от проф. д-р Георги Тошев и проф. д-р Илия Щъркалев. Последният управлява от 1958 г. до 1977 г. и по негово време се планира и строи новата база на "Майчин Дом".
Период от 1977 г. до наши дни
През 1972 г. Държавният съвет на Народна република България издава указ, с който "Майчин дом" се слива с бившия Научноизследователски институт по акушерство и гинекология на база АГ-болница "Тина Киркова" и с Катедрата за следдипломна квалификация по акушерство и гинекология към ИСУЛ на база Трета градска болница "Мара Малеева". Така лечебното заведение получава статут на Научен институт по акушерство и гинекология (НИАГ). Влиза в структурата на създадената през 1972 г. Медицинска академия и се превръща във водещ център за развитието на специалността, грижата и лечението на жените в страната. Болницата се премества в сегашната сграда, намираща се на територията на УМБАЛ "Александровска", през 1976 г.
През 1993 г. НИАГ "Майчин дом" става Държавна университетска болница, а през 2000 г. - Специализирана болница за активно лечение по акушерство и гинекология "Майчин дом" ЕАД.
Уебсайт: https://maichindom.com/
Коментари към История на УАГБ "Майчин дом" - София