История на УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов"
От 1951г. до 2022г.
Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина (УМБАЛСМ) "Николай Иванович Пирогов" е една от най-големите болници в нашата страна и начело на здравните заведения, които са специализирани в сферата на спешната и бедствената медицина. Тя предоставя медицинска помощ за диагностициране и лечение на остри и изострени хронични заболявания, оказва спешна помощ и предлага болнична помощ при състояния, нуждаещи се от оперативно лечение в болнични условия.
Като университетска болница в нея се извършва учебно-преподавателска, научно-изследователска и научна дейност в сферата на хуманната медицина за лекари и специалисти по здравни грижи.
Също така в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" се прави клинично изпитване на медицински консумативи и на лекарства, както и експертиза на неработоспособността.
Създаване на болницата
УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" е създадена в края на 1951 г. под името Институт за бърза медицинска помощ "Н. И. Пирогов". Болничното заведение е замислено и осъществено като основен център за спешна медицинска помощ за цялата страна. То е наследник на сформираната от Българското дружество "Червен кръст" болница през 1900 г., която носи името на доброволческата организация. Болница "Червен кръст" е възникнала с предназначение да се обучават медицински сестри, но постепенно се превръща в лечебно заведение, което играе важна роля по време на войните, а по-късно и в оказването на помощ и лечение на военни, бедни и пострадали хора. По време на своето съществуване Болница "Червен кръст" често взима участие в различни доброволчески и медицински мисии и може би поради тази причина след 40-те години на миналия век тя е реорганизирана в звено за бърза помощ, а от 1951 г. вече е преобразувана в Институт за бърза медицинска помощ (ИБМП) "Н. И. Пирогов".
Развитие и дейност през първото десетилетие
В периода 1951-1960 г. се работи за разширяване на болничната база и към края на 60-та година здравното заведение има на разположение 400 легла, от които 300 са за хирургията. По това време работното време на института става денонощно.
Институтът сформира група от научни сътрудници, които да издават научните трудове на здравното заведение. Тази практика се запазва 30 години до 1993 г., когато започва да се издава списание "Спешна медицина".
Период 1961 - 1971 г.
Реалността доказва, че има изключителна необходимост от съществуването на спешна специализирана медицинска помощ и затова след 60-те години на миналия век продължава развитието на "Пирогов". Влага се много в построяването на модерна за времето си 11-етажна сграда, в която да се настани институтът. Клиниките по детска хирургия, по изгаряния, по спешна хирургия, по остри отравяния и по гнойно-септична хирургия се превръщат в републикански методични центрове.
През 1970 г. институтът получава ново име - Републикански научно-практически институт за спешна медицинска помощ (РНПИСМП) "Н. И. Пирогов". До този момент той е под ръководството на Столичния градски народен съвет, но вече преминава под управлението на Министерството на здравеопазването.
Период 1971 - 1980 г.
И през периода 1971 - 1980 г. развитието на материално-техническата база е сред приоритетните дейности. Изграждат се новите сгради на Клиниката по неврохирургия и на Клиниката по термична травма (1976 г.), както и на Клиниката по урология (1979 г.).
Период след 1989 г.
Наименованието на болницата се променя още няколко пъти - Научен институт по спешна медицина (НИСМ), МБАЛ, а от 2001 г. насам заради придобития статут на университетско болнично заведение името става Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина (УМБАЛСМ) "Н. И. Пирогов".
Ръководители на "Н. И. Пирогов" през годините
- Д-р Ангел Симеонов е първият главен лекар на Института за бърза медицинска помощ. Той го управлява от 1951 до 1953 г.
- През периода 1953 - 1958 г. главен лекар става д-р Борислав Деветаков.
- От 1958 до 1965 г. начело на болничното заведение е д-р Хр. Здравков.
- Д-р Петрана Кондова застава начело на ИБМП "Н. И. Пирогов" от 1965 до 1978 г. Тя има голяма заслуга както за самото създаване на здравното заведение през 1951 г. като началник на Столичния градски народен съвет, така и като ръководител на болницата.
- Проф. д-р Манол Ванев, генерал-майор от Българската народна армия, поема управлението на РНПИСМП "Н. И. Пирогов" в периода 1978 - 1989 г.
- Директор на НИСМ "Н. И. Пирогов" от 1989-а до 1991-а става доц. д-р Георги Каменов.
- За кратък период - от 1991 г. до 1992 г., болницата се управлява от проф. д-р Милан Миланов.
- След него до 1997 г. начело е проф. д-р Емил Таков.
- Директор на болничното заведение от 1997 г. до 2000 г. е проф. д-р Георги Златарски.
- Директор на УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" през периода 2000 - 2008 г. е проф. д-р Спас Пасков.
- От 2008 г. до 2011 г. управлението поема проф. д-р Димитър Раденовски.
- Директор на здравното заведение от 2011-а до 2017-а става проф. д-р Стоян Миланов.
- Проф. д-р Асен Балтов ръководи университетската болница от 2017 г. до 2021 г.
- Директор на УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" от юли 2021 г. до лятото на 2022 г. е проф. д-р Иван Поромански.
- Настоящият ръководител на болницата е д-р Валентин Димитров.
Уебсайт: https://pirogov.eu/bg/
Коментари към История на УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов"