История на УМБАЛ "Проф. д-р Александър Чирков"
От 1984г. до 2022г.
Университетска многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) "Проф. д-р Александър Чирков" е утвърдено в областта на сърдечносъдовата хирургия и кардиологията здравно заведение. Доскоро тя носеше името "Св. Екатерина", но в памет на проф. Чирков и като жест на почитание към човека, който я е създал, беше преименувана с неговото име през 2022 г.
Създаване и развитие на болницата
На 7 ноември 1977 г. е създадена Клиника по сърдечносъдова хирургия към Националния институт по хирургия на Медицинската академия. По-късно - през 1984 г., тази клиника и персоналът в нея служат за поставянето на началото на модерната кардиохирургия в нашата страна от проф. Александър Чирков.
До 1984 г. в клиниката се извършват преди всичко съдово-хирургични операции, сърдечните са значително по-редки. Също така се прилагат лечения в условията на барокамери, озонотерапия, експериментална хирургия. Развива се научна дейност под формата на разработване на съдови протези, реперфузионни устройства и оксигенаратори (апарати, които спомагат за обогатяването на кръвта с кислород).
Проф. Чирков получава предложение още през 1977-1978 г. от акад. Атанас Малеев, тогавашния ръководител на Медицинска академия, да дойде в България и да помогне за развитието на родната кардиология и сърдечносъдовата хирургия. В продължение на няколко години лекарят заедно с избран и поканен от него екип от различни видове специалисти посещават нашата страна и обучават български лекари и медицински сестри на практики и видове лечения, които са се наложили в западната медицина. С течение на времето проф. Чирков разбира, че с тези периодични визити не постига нужната цел. През 1984 г. тогавашното правителство официално възлага на прочутия лекар да положи основите на модерната кардиохирургия в България. Създадената Клиника по сърдечносъдова хирургия на проф. д-р Милан Милев и нейните служители се използват като база и наличен състав за новата структура. Постепенно се осъвременява необходимото оборудване, обновяват се помещенията, налага се нов стил на работа и с течение на времето успехите и резултатите стават явни.
Само две години след стартирането на новия проект, на 14 май 1986 г. проф. Чирков и сътрудници правят първата трансплантация на сърце в нашата страна и на Балканския полуостров. Преди 1989 г. голям брой лекари и медицински сестри от болницата отиват на специализация в САЩ и в някои европейски държави, за да получат нови знания, които да приложат, след като се върнат в България.
Създава се Катедра по сърдечносъдова хирургия, която се ръководи от проф. Чирков. Това става на 24 февруари 1994 г.
През 2000 г. Клиниката по кардиология се сдобива с нова част, която предлага на лекарите, студентите и пациентите отлични условия.
Четири години по-късно - през 2004 г., лечебното заведение получава първият в България сертификат за внедряване на система за управление на качеството на медицинските услуги по международен стандарт ISO 9001:2000.
В наши дни в Клиниката по кардиология на УМБАЛ "Проф. д-р Александър Чирков" се прилагат всички съвременни терапевтични и диагностични процедури на сърдечносъдовата система.
В Клиниката по съдова хирургия и ангиология ежегодно се извършват най-големите по трудност и обем съдово-хирургични операции и интервенции. Средно всяка година броят на направените операции е 1300, като 70 на сто от тях са на артериални съдове. От тях при 45% се използват ендоваскурални методи.
В Клиниката по сърдечна хирургия на университетската болница работят най-много квалифицирани хирурзи, които имат дълъг и богат опит във всички сфери на тази специалност.
Уебсайт: http://svetaekaterina.eu/
СТАТИЯТА е свързана към
- Д-р Свилена Гадева
- Д-р Надя Найденова
- Проф. д-р Валентин Стефанов Говедарски
- Проф. д-р Юлия Борисова Македонска Джоргова
- Проф. д-р Светослав Тодоров Йовев, д.м.
- Д-р Емил Емилов Хаджиев, д.м.
- Университетска многопрофилна болница за активно лечение "Света Екатерина" ЕАД, гр. София
- Проф. д-р Диана Крумова Трендафилова-Лазарова, д.м.н.
- Доц. д-р Борислав Ацев
- Доц. д-р Пенчо Дойчев Кратунков
Коментари към История на УМБАЛ "Проф. д-р Александър Чирков"