Клара Маршал и приносът й за утвърждаване на новите тенденции в научното медицинско образование отвъд Океана
От 1847г.
Клара Маршал се ражда в голямо квекерско семейство през 1847 година. Тя израства в стимулираща в интелектуално отношение и медицинска общност в Честър Каунти, Пенсилвания. Съседи са й небезизвестната Ан Престън – първата дама декан на Женския медицински колеж на Пенсилвания, която живее на една ръка разстояние, и Сара Доли.
Благодарение на наследство, оставено й от дядо й по майчина линия, Клара не страда от финансови трудности.
В началото на професионалния си път тя се изявява за кратко в ролята на преподавател в училище, но през 1871 година, на 24-годишна възраст, Клара взима решение да кандидатства в гореспоменатия колеж. Четири години по-късно получава медицинската си диплома. Изглежда, че Клара се проявява като забележителна ученичка, тъй като директно след дипломирането й управата на колежа я назначава за преподавател по фармакология. За да се сдобие с необходимата квалификационна степен, тя учи в период от година във фармацевтични колеж във Филаделфия. През 1876 година назначението й за професор по фармакология и за терапевт на Женския медицински колеж се възприема противоречиво от представителите на академичната гилдия. Членове на управата на учебното звено отбелязват, че Маршал има твърде оскъден "терапевтичен" опит, тъй като до този момент не може да се похвали със статукво на практикуващ лекар, а перспективата да стане такъв също не изглежда голяма. В крайна сметка, дамата се ползва с професорско знание до 1905 година.
Осъзнавайки нуждата от по-близки взаимоотношения между колежа и други болници във Филаделфия, лекарката си осигурява назначения в няколко важни лечебни институции. През 1882 година американката започва да прави демонстрации в областта на акушерската наука в мъжкия медицински колеж "Блокли", който по същото време е част от болницата Филаделфия. Като първа представителка от нежния пол, назначена в екипа на институцията, Маршал преподава на големи потоци от студенти, изяло от мъжки пол. През 1886 година тя започва да изпълнява ролята на лекуващ лекар в "Philadelphia's House of Refuge", ставайки първата жена в национален мащаб, присъединила се към щатска благотворителна или поправителна институция. През същата година деканът на Женския медицински колеж умира и Клара получава възможността да заеме неговия пост – длъжност, на която ще остане през следващите 31 години. Въпреки че бюджетът на учебното заведение е съкратен, тя успява да въведе много ключови промени. През 1893 година американката ръководи реформа, при която обучението в колежа се увеличава от три на четири години. Маршал инициира отварянето на добре екипирана лаборатория за подготовка на студентите в сферата на бактериологията. По време на управлението й броят на изучаваните дисциплини драстично се увеличава. Най-голямото й постижение като декан е разпространението на кампания за разширяване на клинични опит на жените лекари и на стажантите от женски пол.
В началото на века, чрез дарения и с правителствена подкрепа, лекарката основава малка болница за подготовка на медицински кадри - "Pavilion Hospital". През 1913 година заведението ще се превърне в колежанска болница – модерна сграда на цели седем етажа.
През 1906 година д-р Маршал преустановява преподавателската си кариера и се оттегля от поста на декан през 1917 година. Тогава тя се отдава на частна практика, с която се справя повече от успешно да смъртта си през 1931 година. След дълга и забележителна кариера, тя успява да превърне Женския медицински колеж в институция, следваща новите тенденции в научното медицинско образование и подготовка.
По статията работи: Красимира Костадинова
Библиография
https://cfmedicine.nlm.nih.gov/physicians/biography_214.html
Коментари към Клара Маршал и приносът й за утвърждаване на новите тенденции в научното медицинско образование отвъд Океана