Лекари, констатирали първите случаи на множествената склероза през 19-ти век

От 1829г.
Множествената склероза открай време е наистина трудна за установяване. Причините са много: симптомите на болестта са разнообразни и в голяма част от случаите не са ясно изразени. Нещо повече, в по-минал период тези симптоми често били квалифицирани като "парализа", която, както знаем днес, всъщност се свързва с голям брой неврологични състояния.
На практика, първите открития, свързани с болестта, били реализирани най-вече посредством практиката на аутопсията, която през 19-ти век започнала да става повсеместна и все по-приемлива.
Всъщност, за пионери в установяването на характерните за множествената склероза връзки между мозъка и гръбначния стълб се смятат двама учени. Единият бил известният анатом и патолог Жан Крювейе. Французинът учил в Лимож, впоследствие станал свещеник, но бързо оставил зад гърба си религиозното поприще и се преориентирал към патологията, когато срещнал и се сприятелил с хирурга Гийом Дюпютрен. През 1826-та Крювейе станал професор по анатомия в Париж, а малко по-късно бил избран за президент на Френската медицинска академия, както и на Общността на анатомите.
Патологът обогатил наличното до тогава медицинско познание с обширни и любопитни проучвания, свързани не само с нервната, но и с кръвоносната система. От 1829-та до 1842-та, Жан Крювейе описал и наблюденията си върху специфични нарушения в гръбначния мозък, които по-късно щели да бъдат интерпретирани именно като белег за множествена склероза. Въпросните теории били публикувани в медицинската литература след 1841-ва година, но някои учени смятат, че съществува писмен документ, касаещ схващанията на французина за коварното заболяване, дори и от по-рано – от 1835-та.
Другият учен, който се състезава за първенство в изобразяването на множествена склероза, бил Робърт Карсуел. Карсуел следвал медицина в Глазгоу и през 1838-ма бил натоварен с нелеката задача от д-р Джон Томпсън да направи колекция от скици на патологична анатомия. В медицинския атлас, в който били поместени близо две хиляди акварелни илюстрации, можело да се открие и ясен пример за атрофия на нервната система, в резултат на множествена склероза.
Така, от този момент нататък учените вече знаели как изглежда болестта, но тепърва щели да търсят причинителя й и най-важното – начини да я овладяват успешно.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕНТЕРОСАН МС таблетки * 60
ТермолабилниРОНАЛД РЕЙГЪН. В ИМЕТО НА СВОБОДАТА - ДЖЕЙКЪБ УАЙСБЪРГ - СИЕЛА
БИТИЕТО - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
МАТЕРИАЛИ ПО АРХЕОЛОГИЯ НА БЪЛГАРИЯ ТОМ 1 - ВАЦЛАВ ДОБРУСКИ - ШАМБАЛА
ВОЙНАТА. ВЪЗХОДЪТ НА ЗАПАДНАТА ВОЕННА МОЩ - ДЖОН ФРАНС - СИЕЛА
ПОРЦЕЛАНОВА ЛУНА - ДЖЕНИ ЧАНГ - СИЕЛА
НовБиблиография
https://museumofhealthcare.wordpress.com/2015/06/17/touched-by-the-lords-hand-the-history-of-multiple-sclerosis/
СТАТИЯТА е свързана към
- Множествена склероза
- История на хирургията
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Борбата на Томас Сиденхайм с подаграта през 17-ти век
- История на старобългарската медицина в периода на Възраждането
- Лечение с баклофен
- История на трепанацията
- Перорално приложение на медикаментите
- Прав ли е бил Дарвин в теориите си, свързани с произхода на човека?
- Лечителят Василий Врач – богомилската заплаха в тила на Византийската империя от 12 век
Коментари към Лекари, констатирали първите случаи на множествената склероза през 19-ти век