Лекарства от миналото с наркотични вещества. Част 1
От 1870г.
Забраната за разпространение на психоактивни вещества произхожда от САЩ и Европа. Например опиумният препарат, наречен лауданум е широко достъпен за потребителите от 18-ти век. Морфинът, кокаинът, хероинът след откриването си са смятани за чудотворни лекове за доста продължителен период.
В средата на 19 век, много от производителите на лекарства често обявяват с гордост, че техните продукти съдържат кокаин или опиум. Някои от тях, като например „Успокояващият сироп за бебета на госпожа Уинслоу”, дори пазят от плагиатство продуктите си, укривайки от обществеността състава на медикаментите си. До началото на 20-ти век, проблемите от системната употреба на кокаин и опиати стават все по-очевидни. Това довежда до отстраняването на наркотичните съставки от някои лекарства (например Coca Cola).
През 1906 година в САЩ се ратифицира Закона за чистите храни и лекарства. Той изисква от всички производители да посочват съставките на своите продукти на видими места. Независимо от това, стандартните наркотични лекарства като парегорик(форма на течния морфин) остават достъпни до началото на 20 век. Инхалоторните лекарства като бензедрин се продавани без рецепта до началото на 1950. Кодеинът се отстранява от повечето препарати срещу кашлица, едва в началото на 1980-те години.
Кокаин-съдържащи продукти
В миналото са били популярни три вида лекарства, които съдържат кокаин. Това са локални анестетици като праховете срещу зъбобол и катар, както и лекарствата за облекчаване на болки в главата и гърдите. Третата група са вината, съдържащи кокаин. Те се препоръчвали за лечение и облекчаване на множество състояния.
Снимката показва реклама на компанията „C.F. Boehringer & Soehne” Компанията е сред най-големите производители в света на хинин и кокаин.
Снимката показва един от първите етикети на сиропа на „Coca-Cola”. Дори след отстраняването на кокаина от състава на това лекарство (през 1906 година), то все още се продава заради изпитаните си лечебни ефекти. Днес компанията обикновено отказва да коментира използването в миналото на листа от кока в техния продукт.
Локални анестетици с кокаин
Кокаинът има свойства на ефективна местна упойка. Предпочитаните днес локални анестетици са лидокаин и прокаин. Тези съединения не предизвикват промяна в настроението и еуфорогенни "странични ефекти", които възникват след употреба на кокаин.
Капките с кокаин за облекчаване на зъбобол били широко предписвани както на деца, така и на родителите им. Те не само облекчавали болката, но и подобрявали настроението.
Кокаин-съдържащите таблетки за възпалено гърло често са считани за "незаменими за певците, учителите и ораторите". Те облекчават болките и „повдигали духа” на тези професионалисти, помагайки им да се представят в най-добра светлина. Таблетките срещу болки в гърлото на снимката са от белгийска аптека. Местните аптеки често закупуват своите лекарства в насипно състояние, а след това ги опаковат за потребителите със собствени етикети.
Вина, съдържащи кокаин
Има много фирми, които се конкурират за собствена пазарна ниша на доходоносния пазар на кока вина. Марката „Вин Мариани” е сред най-признатите в Съединените щати и чужбина. Снимката отразява реклама на марката, отличила се с одобрението на актьора Жан-Франсоа Бертелие. Надписът, разположен непосредствено под снимката гласи: "Вашият прекрасен тоник, несъмнено не се нуждае от препоръка, тъй като всеки е запознат с него" Вин Мариани "не може да има равен." Надписът също прокламира за съществуването на: "над 7000 писмени потвърждения от видни лекари в Европа и Америка", препоръчващи продуктът. Тази реклама е публикувана в списание „Harper's Magazine” от март, 1894 г.)
Виното „Metcalf's Coca Wine” е едно от многото кокаинови вина на пазара.
Кокаиновото вино от снимката по-долу е патентовано от фирма „Maltine” Препоръчителната дозировка от етикета на бутилката гласи: "Пие се по чаша вино по време или веднага след хранене”.
Наред с основните състояния, които се лекуват кокаиново вино, марката „Bullard & Shedd's” се бори и с пристъпите на морска болест.
„Burnett's Cocoaine”, въведен през 1880 година, съдържа кокосово масло, а не кокаин. Произношението на английски език е много подобно като това на думата кокаин. С този рекламен трик компанията се стремяла да набере повече клиенти за продукта си. Вследствие на това още производители разработват марки с „кокаиноподобно” звучене. Бутилките на „Бърнет кокоаин” често са желана находка за съвременните колекционери.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАПАНИТЕ НА ФАРМАЦЕВТИКАТА - БЕН ГОЛДЕЙКЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
РЕИМБУРСНА ЛЕКАРСТВЕНА ПОЛИТИКА - Д-Р АЛБЕНА ЗЛАТАРЕВА
ИЛЮЗИИ В СМЪРТТА - НОРА РОБЪРТС - ХЕРМЕС
НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
ЧАШИ ЗА МЕДИКАМЕНТ ЗА ИНХАЛАТОР НОРДИТАЛИА MO-03 * 10
Библиография
1. http://catbull.com/alamut/Bibliothek/Department%20of%20Psychology%20-%20University%20at%20Buffalo/Before%20Prohibition/Before%20Prohibition.htm#paregoric
Коментари към Лекарства от миналото с наркотични вещества. Част 1