Методи за успокояване на менструални болки от Средновековието до края на Викторианската епоха
От 500г.
Жените от Средновековието не разполагали с модерните методи за овладяване на менструалните болки. Това съвсем не означавало обаче, че дамите от онова време се оставяли на неприятните състояния да ги превземат и ръководят. Напротив, възползвали се от голям брой възможности за справяне с дискомфорта.
Логично, тогава това ставало най-вече с билки. Често използвана за приготвяне на различни отвари, например, била маточината. С лек и освежаващ лимонов аромат, растението се смятало за мултифункционален "лечител" и се предлагало на жените, които изпитвали силна болка по време на месечния си цикъл. Отварите от маточина намалявали болезнените усещания и се отразявали благоприятно върху целия организъм. В списъка с лекове срещу менструални крампи присъствала още т. нар. трева коча билка, а още тогава усилено били "рекламирани" чаят от джинджифил, както и този от мента.
През Викторианската епоха започнали да се появяват нови и понякога – доста драстични, методи за овладяване на неприятните усещания при цикъл. Например, на Изабела Кларк Макдоналд (съпругата на първия премиер на Канада – Джон Макдоналд), бил изписван специален балсам, който в състава си, колкото и невероятно да звучи, съдържал сярна киселина и терпентин. На територията на Обединеното кралство пък често се употребявали и различни видове опиум заради ефикасния си и бърз обезболяващ ефект.
През 1872-та година един американски лекар предложил по-радикално решение, а именно – хирургическо отстраняване на яйчниците. Въпросната интервенция се прилагала само при тежки случаи, когато цикълът бил съпътстван от повръщане, световъртеж, припадъци и пулсиращи болки ниско долу. Въпросното състояние, познато и тогава, днес е известно като дисменорея или болезнена менструация.
Малко по-късно на сцената като "оръжие" срещу менструалните "драми" започнала да се изявява и билката Черен кокош. От нея били произвеждани различни лекарствени продукти като популярната от 1876-та "Lydia Pinkham’s Vegetable Compound". Въпросната хранителна добавка съдържала растителни и алкохолни съединения, между които: лайка, ликьор и корен от Черен кокош, и била един от най-масово продаваните лекарствени продукти през 19-ти век. Същият много допаднал на дамите, които често прибягвали до него в случай на нужда. Нещо повече, бил създаден от жена - Lydia Pinkham, което именно увеличавало доверието към него.
Истински "хит" през Викторианската епоха било и хомеопатичното лекарство на американския лекар Фредерик Хъмфри, кръстено на него самия - Humphrey’s Homeopathic No. 31. То, подобно на гореспоменатата добавка, също било "любимец" на нежния пол.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА РОЗА капсули 500 мг * 200 SANCT BERNHARD
МАЛИНА ЛИСТ капсули 450 мг * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОПИКОЗИТОЛ саше * 30 ФОРТЕКС
ПРОМОМАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 1000 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ПОРЕЧ МАСЛО капсули 1300 мг * 60 NATURE'S WAY
ПРОМОСОЛГАР МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 500 мг * 30
Библиография
https://museumofhealthcare.wordpress.com/2015/09/17/treatments-for-menstrual-cramps-throughout-history/
СТАТИЯТА е свързана към
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Циклични промени в ендометриума
- Пиния
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
Коментари към Методи за успокояване на менструални болки от Средновековието до края на Викторианската епоха