Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало История на медицината Морфинът и скополаминът срещу болката и травмиращите спомени от тежкото раждане в миналото

Морфинът и скополаминът срещу болката и травмиращите спомени от тежкото раждане в миналото

от 23 март 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Морфинът и скополаминът срещу болката и травмиращите спомени от тежкото раждане в миналото  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

От 1906г. до 1960г.

Дълги години раждането е било истински кошмар за жените. Всъщност и днес не е най-приятното изживяване, но тогава определено е причинявало много по-страшна болка за родилките.
Преди да бъдат създадени болкоуспокояващите медикаменти, цезаровото сечение и антисептиците, ражданията са били много болезнени, извършвали са се в дома и често са предизвиквали инфекция. Имали са късмет жените, по чието време вече е съществувал трионът за разширяване костите на таза.

Може би именно заради това уверението на група германски лекари, че могат да облекчат болката и да „изтрият“ спомените от самия родилен процес, бързо се превръща в сензация.

Крониг и Гаус – лекарите, които причиняват амнезия на родилките

През 1906 г. на акушер-гинеколозите Бернхарт Крониг и Карл Гаус им хрумва да дават на родилките скополамин и морфин. Морфинът намалява значително болката, а скополаминът, който се извлича от силно отровното цвете Ангелски тромпет, предизвиква сънливост, амнезия и еуфория. Идеята на двамата специалисти е да дозират така двете лекарства, че да облекчат болката, без обаче пациентката да губи съзнание, и същевременно да „изтриват“ спомените от неприятното преживяване.

Удовлетворени от своите резултати и много по-малкия брой усложнения, отколкото преди, Крониг и Гаус започват да предлагат комбинацията от морфин и скополамин на пациенти от Клиниката по женско здраве към държавния университет в Баден, Германия. До 1907 г. д-р Гаус ги предписва на всички бъдещи майки. Бързо се разнася славата на алтернативната форма за справяне с болката и не след дълго жени от различни краища на света пътуват до Германия, за да родят, докато са в състояние на „полусън“ (twilight sleep).

Хиляди майки остават приятно изненадани от ефекта и твърдят, че са родили своите бебета, без да изпитват болка. Някои от тях са толкова спокойни, че се подлагат на процедурата и при следващите си бременности.

Погледнато отстрани, всичко изглежда повече от прекрасно. Дори твърде хубаво, за да е истина. И е точно така.

Истината за раждането в състояние на „полусън“

Когато родилките започват да изпитват родилни болки, Гаус им дава по една доза морфин и скополамин. След това изключва морфина и продължава само със скополамин. Вярно е, че лекарството ги кара да забравят болката, но в никакъв случай не им я спестява като усещане. Акушер-гинекологът е наясно с това, защото всеки път му се налага да усмирява жените с помощта или на усмирителна риза, или на каиши за ръцете и глезените, с които да ги връзва за леглото. Той слага превръзка на очите им и запушва ушите им с памук, за да им попречи да наранят не само себе си, но и околните.

Виковете им по време на раждане също красноречиво разкриват доколко безболезнено е то.

През 1914 г. д-р Хенри Уилямс пише: „Родилката вероятно изглежда така, сякаш осъзнава какво се случва и да изпитва болка, но малко по-късно, когато й дават бебето, тя не може да повярва, не го разпознава като свое и не разбира, че всъщност вече е родила.“

Рискове, свързани с дозировката на морфина и скополамина

Методът на германските лекари става много популярен дори в САЩ, най-вече благодарение на интереса от страна на бъдещите майки. Рисковете, които крие процедурата, са свързани с начина на дозировка и прием на морфин и скополамин.

Докато в Германия дозирането е съобразено с индивидуалните нужди на бъдещата майка, в Америка не е така. Там дозите са разпределени предварително и се дават на определени интервали от време.

Д-р Стела Лер разказва за раждане, на което става свидетел през 1915 г.: „Бебето беше розово-лилаво на цвят и не дишаше в продължение на около 10 минути. Екипът опита да възстанови дишането по най-различни начини – държаха го с главата надолу, пошляпваха го, правиха сърдечен масаж, потапяха го в студена и гореща вода, но накрая се наложи да го интубират. Изводът, който си направих е, че раждането в полусън не е толкова безобидно, колкото изглежда, и трябва да се подходи много предпазливо. Според мен дори би било по-добре въобще да не се използва като подход.“

Търсенето и интересът към процедурата са разбираеми, предвид факта, че по това време не няма други средства за облекчаване на болката. Поради липсата на достатъчно квалифицирани лекари, които да са съгласни да използват метода, често акушерките са нагърбени с тежката задача да дозират и дават лекарствата, въпреки че не са обучени за това.

Преминаването на опасните медикаменти през плацентата

Бебетата също са застрашени от ефекта на морфина и скополамина, тъй като могат да преминат през плацентата. В този случай те се раждат със затруднения в дишането, което е много малко вероятно да настъпи при нормално раждане.

През 1915 г. Франсис Кармъди, която има голям принос за популяризирането на метода в САЩ, умира по време на раждането на своето собствено бебе и така секва интересът към него. Оказва се, че причината за смъртта не е самата процедура, а тежък кръвоизлив, но въпреки това желаещите да родят „в полусън“ (twilight sleep) стават все по-малко.

В някои райони медикаментите продължават да се използват до 60-те години на 20-ти век, когато журналисти разкриват тъмните тайни зад стените на родилните помещения и показват белези на родилки от каишите, с които са били укротявани заради силната болка. 

Източник:

и снимка: iflscience.com/health-and-medicine/twilight-sleep-the-forgotten-20th-century-method-of-childbirth-that-erased-memories

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МОРФИН ХЕРОИН КОДЕИН - CLEAR * 1
4.60лв.

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МОРФИН ХЕРОИН КОДЕИН - CLEAR * 1

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МОРФИН, ХЕРОИН, КОДЕИН DMO-101 ЛЕНТА
2.70лв.

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МОРФИН, ХЕРОИН, КОДЕИН DMO-101 ЛЕНТА

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МОРФИН, ХЕРОИН, КОДЕИН DMO-102 КАСЕТА
3.00лв.

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МОРФИН, ХЕРОИН, КОДЕИН DMO-102 КАСЕТА

СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ СИНЯ ЛАЙКА 1 мл.
26.70лв.

СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ СИНЯ ЛАЙКА 1 мл.

ХЕЛАН ЛИНЕА МАМА КРЕМ ЗА СЛЕД РАЖДАНЕ 150 мл
45.30лв.

ХЕЛАН ЛИНЕА МАМА КРЕМ ЗА СЛЕД РАЖДАНЕ 150 мл

ПОДЛОЖКИ УНИВЕРСАЛНИ МАКСИ * 10
2.70лв.

ПОДЛОЖКИ УНИВЕРСАЛНИ МАКСИ * 10

Коментари към Морфинът и скополаминът срещу болката и травмиращите спомени от тежкото раждане в миналото

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Морфинът и скополаминът срещу болката и травмиращите спомени от тежкото раждане в миналото
    www.framar.bg 
    на 13 April 2021 в 16:10
    Коментирайте "Морфинът и скополаминът срещу болката и травмиращите спомени от тежкото раждане в миналото "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
  • Епизиотомия
  • Цезарово сечение (Секцио)
  • Морфин
  • Как да стегнем отпуснатата след раждане и с възрастта вагина
  • Упражнения за възстановяване след раждане (следродилна гимнастика)
  • Лечение на косопад след раждане
  • Как да се завърнете към тренировките след раждане със секцио
  • д-р Ванилия Илиева Ярмина
  • Лечение с метадон

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ваксина против COVID и комбинираната срещу хепатит А и Б

преди 6 дни, 19 часа и 58 мин.

Рупафин помага ли срещу алергия?

преди 299 дни, 20 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Covid-19 и здравните приложения - анкета

преди 5 дни, 23 часа и 31 мин.

КЕТАМИН без рецепта в София?

преди 7 дни, 14 часа

Какво мислите за ваксинирането ?

преди 9 дни, 12 часа и 20 мин.

Въпрос за ваксината за папилома вирус

преди 13 дни, 18 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах