Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Смъртта на хиляди крави води до откриването на варфарина

Смъртта на хиляди крави води до откриването на варфарина

от 15 авг 2017г., обновено на 21 май 2025г.
Редактор: Ирина Тенева
Смъртта на хиляди крави води до откриването на варфарина - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1948г.

Акценти

  • "Варфарин" е генеричното наименование на лекарство за разреждане на кръвта, което се появява на пазара през 50-те години на миналия век.
  • Първоначално то излиза на пазара през 1948 г. като отрова за плъхове.
  • Специалистите правят някои допълнителни промени във формулата на варфарина и получават изненадващ резултат - най-ефективният продукт за убиване на гризачи се оказва най-безопасното и ефективно лекарство за предотвратяване на образуването на съсиреци при хората.

"Варфарин" е генеричното наименование на лекарство за разреждане на кръвта, което се появява на пазара през 50-те години на миналия век. Приносът му към науката надхвърля в много отношения употребата му при хората. Лекарството, чиято активна съставка е дикумарол, е изолирано за пръв път в лаборатория на университета на Уисконсин.

Проблемът с развалената детелина и мъртвите крави

растение с жълти цветовеВ един мразовит зимен ден, насред виелица през 1933 г., фермерът Ед Карлсън шофира повече от 300 км от мястото, където живее, до столицата на щата Уисконсин Мадисън. Той търси ветеринарен лекар, който да му каже от какво умират кравите му. В града повечето офиси са затворени в събота и Карлсън влиза в единствения отворен, който забелязва - този на Карл Пол Линк, професор в университета. Фермерът носи кана с мляко, смесено с кръв, купчина мухлясало сено и мъртва крава. Линк заедно с асистента си Ойген Шьофел веднага се заема да изследва материалите и в процеса на работа разбира, че става въпрос за т. нар. "болест на сладката детелина". При нея кръвта на кравата не се съсирва, ако животното получи някаква рана, то кърви до смърт. И вина за това носи развалената сладка детелина (жълта комунига).

Болестта на сладката детелина прераства в постоянен проблем за говедата в северната част на Съединените щати и южната част на Канада в началото на 20 в. През 20-те години на миналия век ветеринарните лекари Франк Скофийлд и Лий Родерик откриват, че болестта тръгва от влажната, мухлясала детелина. Десетилетие по-късно генетиците Александър Бринк и Уилям Смит установяват, че веществото, съдържащо се в растението - кумарин, е причината то да мирише сладко, но да е горчиво на вкус. Впоследствие химичното вещество ще има определяща роля за разрешаването на загадката около болестта по кравите.

Търсенето на веществото, разболяващо животните

Карл Пол Линк и неговите асистенти се заемат да разберат защо животните се разболяват и умират, защо кръвта им не се съсирва. Те започват с биоанализ - тест с малки експериментални животни - проучвайки химичните процеси на коагулация и определяйки как тези процеси взаимодействат с биологията на животните. Първоначално хранят зайци с различни видове сено, вземат кръв от тях и търсят кое вещество в развалената детелина действа като антикоагулант.

През 1939 г. един от помощниците на Линк - Харолд Кембъл, изолира минимално количество кристално вещество, което пречи на съсирването на кръвта. То се получава чрез химическа реакция между кумарина и някои плесени, които се появяват, когато сеното от детелина се навлажни и развали.

На следващата година други двама колеги на Кембъл - Марк Щахман и Чарлз Хюбнер, синтезират идентично вещество, като така потвърждават структурата на молекулата. След това Линк и помощниците му успяват да идентифицират над 100 сродни съединения. Всяко от тях има малка разлика в химичния състав, но всички произвеждат близки антикоагулантни ефекти. Един от тях, обозначен с № 42 и синтезиран от Щахман и Икава, по-късно ще стане популярен като варфарин.

Варфарин - отрова за плъхове и антикоагулант, спасяващ животи

Линк и асистентите му не знаят кои от синтезираните аналози могат да имат практическа употреба. Но разбират, че веществото, предотвратяващо съсирването на кравешката кръв, на теория може да пречи да се образуват опасни съсиреци при хората. Това може да бъде доказано само чрез клинични изпитвания и учените се насочват натам. Те се свързват през 1941 г. с Фондация за изследване на възпитаници на Уисконсин (WARF). Организацията помага на Кембъл, Хюбнер, Линк и Щахман да кандидатства за патент върху откритието си. През следващите две десетилетия екипът и някои други техни колеги получават повече от 20 патента върху съединения, процеси и производни, свързани с антикоагулацията. Първият патент се отнася за съединението, синтезирано през 1940 г., което четиримата наричат "дикумарол". То започва да се изпитва върху хора през 1941 г.

Някои от аналоговите съединения, най-вече № 42, са смъртоносни за малки животни и това притеснява учените от Уисконсин да не се "лепне етикета" на дикумарола като опасен продукт. След като патентоват № 42, Линк, Щахман и Икава провеждат тестове с него, които показват, че аналогът наистина убива мишки и плъхове, но не е толкова токсичен, за да навреди на по-големи животни или например на деца. Карл Линк смята, че трябва да му измислят по-запомнящо се име и комбинира WARF с последните срички на кумарин, получавайки "варфарин". С това име съединението излиза на пазара през 1948 г. като отрова за плъхове.

В същото време изследванията на всички антикоагулантни съединения не спират, за да се установи кои са най-ефективни и безопасни като разредител на кръвта при хора. Дикумарол като че ли демонстрира известен потенциал за лечение, но е нестабилен и бавнодействащ, когато се прилага в болници. Специалистите правят някои допълнителни промени във формулата на варфарина и получават изненадващ резултат - най-ефективният продукт за убиване на гризачи се оказва най-безопасното и ефективно лекарство за предотвратяване на образуването на съсиреци при хората. Водоразтворима версия, позната като варфарин натрий, може да се прилага перорално или интравенозно, контролира се с рутинни кръвни изследвания вместо стриктното наблюдение, нужно при дикумарола.

>>> Антикоагуланти

Варфарин натрий е одобрен за употреба при хора през 1954 г. и в търговската мрежа е познат под името "Кумадин". Бързо се превръща както в най-масово използваната отрова за мишки, така и в най-широко предписвания препарат за разреждане на кръвта в света. Тези два негови образа първоначално внасят колебание у лекари и пациенти, но през 1955 г. се разчува, че американският президент Дуайт Айзенхауер е лекуван с варфарин след инфаркт. Продължаващите клинични изпитвания и употребата на лекарството от световен лидер успокояват лекари и пациенти и медикаментът започва да се налага заедно с търговското си название "Кумадин".

С течение на времето варфарин натрий започва да се предписва по-рядко и като отрова за мишки (гризачите развиват резистентност), и като антикоагулант, защото се появяват нови, по-усъвършенствани лекарства. Но медикаментът остава едно от най-широко използваните против образуване на кръвни съсиреци и до днес. Експертите пресмятат, че близо 100 млн. рецепти по света продължават да се изписват с него всяка година.

Източник:

https://www.acs.org/education/whatischemistry/landmarks/warfarin.html

5.0/5 1 оценка

Коментари към Смъртта на хиляди крави води до откриването на варфарина

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Смъртта на хиляди крави води до откриването на варфарина
    www.framar.bg 
    на 07 July 2025 в 20:03
    Коментирайте "Смъртта на хиляди крави води до откриването на варфарина"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Варфарин
  • Y44.2 Антикоагуланти
  • Антикоагуланти
  • Хепарин
  • Coumadin
  • Рискови взаимодействия между лекарства и добавки
  • Противосъсирващи средства
  • Билки и подправки, които помагат за разреждане на кръвта
  • Храни, които разреждат кръвта
  • Натурални средства и билки за разреждане на кръвта
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да съобщя на дете за смъртта на близък?

преди 2265 дни, 10 часа и 14 мин.

Ако намерите плик, в който се крият датата и часа на смъртта Ви, бихте ли го отворили?

преди 2419 дни, 8 часа и 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 3 дни, 8 часа и 4 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 10 дни, 4 часа и 14 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 11 дни, 20 часа и 55 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 24 дни, 3 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БАХ КАПКИ ЗА СЪН 20мл

АГИВА BODY FRUIT SALAD ХИДРАТИРАЩ ГЕЛ ЛОСИОН ЗА ТЯЛО С РОЗОВА ВОДА И КАКАОВО МАСЛО 200 мл

АЛКАДЖИН ИЗМИВАЩ И УСПОКОЯВАЩ ИНТИМЕН ЛОСИОН 250 мл

КАНАДЕРМ ХЕМОКС ГЕЛ 40 г

КОЛОИД СРЕБЪРНА ВОДА 30 ppm 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 17:26:13

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: Ваня Тодорова от 07 юли 2025г. в 17:20:43

КЛИОН - D вагинални таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:30:58

ПИОКТАНИН солуцио 1 % 20 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:29:15

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:26:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival