Наркотични медикаменти във Викторианската епоха
От 1860г.
Днес е трудно да се повярва, но в началото и средата на Викторианската епоха в Англия е възможно пациентите да се снабдят без рецепта с лауданум, кокаин, а дори и арсен, само с едно посещение на аптеката. Опиумните лекарствени препарати често се продавали свободно в провинцията от пътуващи амбулантни търговци.
До 1868 г. продажбата на лекарства с опиати е практически неограничена, те може да се купят като всяка друга стока. По време на Индустриалната революция в Англия употребата на тези медикаменти се увеличава, особено сред работническата класа. Наркотичните медикаменти се разпространили във Великобритания, а обхватът на опиумната продажба е зашеметяващ. За съжаление опасните лекарства са често използвани за направата на домашни средства за облекчаване на редица състояния. Употребата на опиати, за да се постигне вдъхновение се превръща в разпространен начин на работа при немалко художници и поети, творили във Викторианската епоха.
На този етап не съществува морална стигма около злоупотребата с опиати и наркотични лекарства, системното им ползване не се разглежда като своеобразен път към пристрастяване, а по-скоро като навик и популярен стереотип на Викторианския период. Въпреки това, когато през 1860 година "Тъмна Англия" и нейните опиумни бърлоги в „Ийст енд” (област на Лондон, разположена на изток от римските и средновековните стени на Лондонското сити, северно от река Темза) са описани в популярната преса и книги като нарицателни за злоупотребите с опиум. Започва да се води кампания срещу негативното явление. През 1868 г., Законът за аптеките признава за вредите от опасните лекарства, ограничавайки тяхната продажба. Опасните лекарствени препарати могат да се разпространяват единствено от химици и фармацевти. До края на деветнадесети век немалко лекари и учени предупреждават за опасностите от пристрастяването към наркотиците и опиатните медикаменти.
Викториански поети и хора на изкуството, включително лорд Байрон, Джон Кийтс и Пърси Шели взимат редовно лауданум, уповавайки се на лечебните му свойства. Дъщерята на Байрон, Аугуста Ада Байрон (1815-1852) е математически гений и се нарежда сред първите компютърни програмисти. Талантливата англичанка се пристрастява към лауданума, след като лекарят й го предписал, за да облекчи симптомите на астма.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАПАНИТЕ НА ФАРМАЦЕВТИКАТА - БЕН ГОЛДЕЙКЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ИЛЮЗИИ В СМЪРТТА - НОРА РОБЪРТС - ХЕРМЕС
РЕИМБУРСНА ЛЕКАРСТВЕНА ПОЛИТИКА - Д-Р АЛБЕНА ЗЛАТАРЕВА
РЕЗАЧКА ЗА ТАБЛЕТКИ
ОХЛАДИТЕЛ ЗА ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН EB 09.007
ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
Библиография
1. http://www.victorianweb.org/victorian/science/addiction/addiction2.html
Коментари към Наркотични медикаменти във Викторианската епоха