Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало История на медицината Кратка история на ограниченията на тютюнопушенето - 17-21 век

Кратка история на ограниченията на тютюнопушенето - 17-21 век

от 30 юни 2020г., обновено на 01 юли 2020г.
Автор: Димитър Бахчеванов
Кратка история на ограниченията на тютюнопушенето - 17-21 век - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1604г. до 2006г.

Пушенето не е изобретение на коренните жители на Америка, но там е родината на тютюна. В Южна Америка индианците познавали растението, но го използвали само за смъркане. Няма достатъчно достоверни данни, но вероятно маите са първия народ, който масово пушил тютюн. С откриването на Новия свят от Христофор Колумб, вредния навик бързо e усвоен и от европейците. Историята знае името на първия европеец, който опитал "новото удоволствие".
Това е Родриго де Херес, който пръв пушил пура в Куба, като демонстрирал своята пристрастеност и при завръщането си в Испания. С това свое действие си "спечелил" тригодишно пребиваване в затвора, тъй като получил присъда от страховития трибунал на Инквизицията.

Пренасянето на тютюна от Америка и налагането му по света

Независимо от това, новата мода бързо обхващала все повече страни в Европа. Навсякъде, първоначалното отношение било свързано предимно с отвращение и забрана. Изключения все пак има - френският посланик в Португалия Жан Нико, носи новата култура в родината си, популяризирайки я като лечебно средство. Той използвал тютюн само за смъркане. Това се харесало на кралицата Катерина Медичи и затова нямало осъдително отношение към Нико. По-късно естественикът Карл Линей нарекъл алкалоидът, който се съдържа в тютюна - никотин, т.е. на френския благородник.

В Англия, крал Джеймс I публикувал трактат срещу разпространението на тютюна през 1604 година, като описва растението като "изобретение на Сатаната". Според него, пушачите миришат отвратително, измъчват околните с отвратителен пушек. Кралят забранява импорта на новата колониална стока, но по-късно променя решението си. Търговията с него носи добри печалби и монархът налага кралски монопол върху нея.

В Русия тютюнопушенето е обявено за смъртен грях в началото на 17 век. Първоначално има пълна забрана за употребата му, независимо от формата на консумация - за смъркане или за пушене. Папа Климент VIII заплашва с отлъчване всеки католик, който пуши на публично място. В Персия, Османската империя и Индия, пушачите по това време ги грози смъртно наказание.

Въпреки всичко новата мода продължава да трупа популярност в цял свят. След изобретяването на хартиените цигари, което според различните историци е дело на египтяните или на испанците, в началото на 19 век, консумацията става още по-масова. През 1856 година в Англия отваря врати първата цигарена фабрика, собственост на ветерана от Кримската война Робърт Голаг.

Първи публикации за вредата от тютюнопушенето и успехи на кампанията срещу него

През 1858 година в списание Lancet прави първите публикации, с които се опитват научно да обосноват вредата от тютюневия дим. Правителствата обаче не обръщат внимание на тази теза, тютюневите компании правят добър бизнес, който генерира приходи. По време на Първата световна война всички воюващи страни включват към войнишката дажба и определен брой цигари.

Германски медици през 20-те години първи установяват връзката на тютюнопушенето с рака на белите дробове, като през 30-те години са въведени и първите закони за ограничаването му на обществени места. През 1954 година британските медици Ричард Кукла и Братфорд Хил публикуват дългогодишните си изследвани, обхващащи пациенти-пушачи. Те доказват по-високата заболеваемост на тази група пациенти от рак на белите дробове, хронични бронхити, сърдечно-съдови и респираторни болести.

В САЩ започва кампания за ограничаване на рекламите, търговията и употребата на цигарите от началото на 60-те години на ХХ век. Първият успех е постигнат през 1966 година, когато се появяват първите предупредителни надписи по кутиите, че пушенето води до тежки здравословни проблеми. Производителите се съпротивляват, като пускат определени марки насочени конкретни потребители - по-леки, ароматизирани и т.н. Пациентски и обществени организации продължават кампаниите срещу разпространението на тютюневите изделия.

През 1975 година в Минесота за първи път се обособяват зони за пушачи. В следващите години се появяват никотиновите дъвки и никотиновите пластири, които помагат за преодоляване на зависимостта. През 1987 година се забранява пушенето във вътрешните авиолинии, когато полета продължава повече от два часа.

Аспен става първия град, в който има заведение за непушачи. На следващата година в Калифорния увеличават акциза върху тютюна, като част от приходите отиват в специален фонд за контрол на тютюна.

До 90-те години на ХХ век срещу големи компании, производители на цигари, са заведени няколко големи колективни иска.Тютюневите фирми са осъдени да платят огромни обезщетения на пострадалите от заболявания или починали, следствие на употребата на тютюневи изделия.

През 1999 година Калифорния става първия щат, в който се забранява пушенето на обществени места, включително и в баровете и заведенията. А по-късно примерът й е последван от десетки американски щати. В Европа също променят законодателството от края на 90-те години.

През 2003 година Световната здравна организация приема рамкова конвенция за борба с тютюнопушенето, към която се присъединяват 182 страни в света. Спирането на рекламата, обозначаването на цигарените кутии с надписи и илюстрации, разкриващи последствията за здравето, финансиране на програми за превенция и за терапия на зависимите са част кампанията, която се налага във все повечето държави.

СЗО ежегодно следи за напредъка на глобално, регионално и национално ниво, като мерките срещу вредния навик стават още по-строги. Бутан е първата страна, в която употребата и притежанието на тютюн е абсолютно забранена и криминализирана. В България мерки за ограничаване на пушенето са въведени от 2011 година.

Източник:

снимка: needpix.com

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЛАНАФОРМ ЗАГРЯВАЩ ГЕЛ 200 мл
23.00лв.

ЛАНАФОРМ ЗАГРЯВАЩ ГЕЛ 200 мл

ТЕСТ ЗА КОТИНИН (СОТ) / НИКОТИН DCT-102 КАСЕТА
3.00лв.

ТЕСТ ЗА КОТИНИН (СОТ) / НИКОТИН DCT-102 КАСЕТА

ТЕСТ ЗА НИКОТИН, КОТИНИН, МЕТАМФЕТАMИН КОМПЛЕКТ ПО ПРОБА ОТ КОСА DME-902
24.80лв.

ТЕСТ ЗА НИКОТИН, КОТИНИН, МЕТАМФЕТАMИН КОМПЛЕКТ ПО ПРОБА ОТ КОСА DME-902

БРОНХО КЛИЙНЪР капсули * 60 БИОТИКА
55.00лв.

БРОНХО КЛИЙНЪР капсули * 60 БИОТИКА

СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КАРАМФИЛ 10 мл.
26.70лв.

СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КАРАМФИЛ 10 мл.

ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ СУРОВ ВИТАМИН С капсули *  60
50.00лв.

ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ СУРОВ ВИТАМИН С капсули * 60

Библиография

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco
https://www.lung.org/research/sotc/tobacco-timeline

Коментари към Кратка история на ограниченията на тютюнопушенето - 17-21 век

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кратка история на ограниченията на тютюнопушенето - 17-21 век
    www.framar.bg 
    на 28 February 2021 в 08:51
    Коментирайте "Кратка история на ограниченията на тютюнопушенето - 17-21 век"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Детоксикация на белия дроб по естествен път
  • Тютюнопушене и кърмене
  • Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
  • Клонидин
  • Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
  • Необходим ли Ви е допълнителен прием на витамини?
  • Как да пречистим белите дробове от никотина, катрана и други вредни вещества
  • Лечение на никотинова зависимост
  • Има ли тютюнопушенето и полезни ефекти?
  • Рецепти с чесън за пречистване на белия дроб

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Вредни ефекти от тютюнопушенето и как да откажем цигарите - мнения и въпроси

преди 772 дни, 22 часа и 47 мин.

Има ли проблем в учебниците по история, по темата за исляма?

преди 1213 дни, 22 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Конкор

преди 8 часа и 1 мин.

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 2 дни, 19 часа и 36 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 9 дни, 21 часа и 16 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 23 дни, 11 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах