Оплождане ин-витро на яйцеклетки след откриването на капацитацията
Подновеният интерес към оплождането ин-витро на яйцеклетки от бозайници е последван от откриването на капацитацията. В рамките на няколко години учените успели (за първи път през 1956 година) да постигнат ин-витро оплождане с гамети от зайци. Въпреки това изминават почти 20 години след първото раждане на ин-витро зайче.
Исторически ценните изследвания на Чанг (от 1959 година) показват, че ин-витро оплодените яйцеклетки може да се развиват нормално, подобно на тези в утробата. След прехвърляне на оплодени яйцеклетки в приемни майки се раждат малки зайчета, които са унаследили цвета на козината от своите родители. Наблюдението, че яйцеклетките показват морфологични признаци на оплождане (включително и делене) още преди прехвърлянето в организма на майката изключва възможността яйцеклетките да бъдат оплодени ин виво.
Техническите аспекти на ин-витро оплождането са добре описани и оценени от Роджърс през 1978. Проникването на сперматозоидите в яйцеклетката, отделянето на второ полярно телце и формирането на пронуклеуси се наблюдават в яйцеклетки от хамстер, които са оплодени ин-витро. Според едно проучване, 45% от яйцеклетките, оплодени ин-витро се делят до две клетки в култура (процесът е наблюдаван от Янагимачи и Чанг през 1964 година). Все пак, въпреки интензивните усилия, нито една от тях не продължава по-нататъшното си делене. Това забавя развитието на оплождането ин-витро с яйцеклетки от хамстер за 25 години след наблюденията на Янагимачи и Чанг.
Едва през 1992 година се раждат първите ин-витро хамстери. Уитингам (1968), Ямаматсу, Чанг и Тойода съобщават и за успешно оплодени яйцеклетки от мишки. Те свободно се делят, развивайки се до 17-дневни фетуси, които генетично приличат на родителите си. Тойода и Чанг са били в състояние да оплодят яйцеклетките на плъх ин-витро, но само след отстраняване на zona pellucida (прозрачната обвивка на яйцеклетката). Миямото и Чанг през 1973 година присаждат оплодени яйцеклетки в матката на плъхове.
Тхибот и Дузиер съобщават за ин-витро оплождането на няколко яйцеклетки от овце и една от прасе. През 2001 година учените започват да замразяват ембриони, за да се опазят застрашените видове.
Оплождането ин-витро на яйцеклетки от кучета е осъществено за пръв път от Махи и Янагимачи през 1976, а времето, необходимо за капацитация на кучешките сперматозоиди в ин-витро условия е 7 часа.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФОРМУЛА PCOS SENSE прах 129 г НАТУРАЛ ФАКТОРС
Безплатна доставка за България!Библиография
1. http://www.reproduction-online.org/content/124/2/181.long
СТАТИЯТА е свързана към
- Безплодие
- Медицински център "Вяра", гр. София
- УСБАЛАГ "Селена" ООД, гр. Пловдив
- Децата ин витро са повече застрашени от рак
- Медицински център КИРМ "Света Елисавета", гр. Плевен
- При родените след ин витро бебета има риск от появата на вроден сърдечен дефект
- Д-р Анна Димитрова Белчева
- Медицински център Репромед, град Плевен
- "Вита Ин Витро Център", гр. София
- Медицински център Свети Иван Рилски ООД - гр. Тутракан
Коментари към Оплождане ин-витро на яйцеклетки след откриването на капацитацията