Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Откриване на резус (Rh) фактор през 1940 г.

Откриване на резус (Rh) фактор през 1940 г.

от 12 май 2017г., обновено на 01 авг 2017г.
Откриване на резус (Rh) фактор през 1940 г. - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1940г.

Въвеждането на тестовете за изогрупова принадлежност в клиничната практика, необходими за подбирането на подходящи донори, прави преливането на кръв безопасно. Още през 1921 г. Унгер съобщава за реакциите при вътрешногрупово кръвопреливане и препоръчва при откриването на подходящ донор да се извършват допълнителни тестове, за да се изключи вероятността серумът на реципиента да аглутинира еритроцитите на донора. След създаването на кръвните банки през 40-те години, хиляди кръвопреливания започват да се извършват на ден и честотата на вътрешногруповите хемолитични реакции се увеличава. Често пациенти, на които по-рано е правено кръвопреливане, без да получат отрицателна реакция, се оказват имунизирани срещи аглутиногените, присъстващи в еритроцитите на донора, но отсъстващи в техните собствени.

През 1939 г. Ливайн, с когото Ландщайнер открива MN-типовете, съобщава за необичаен случай на вътрешногрупова аглутинация. Една жена постъпва в болницата Белвю в Ню Йорк и в последствие ражда мъртво дете. Плодът е мацериран и тя има нужда от кръвопреливане. Преди това никога не й е преливана кръв. Жената получава кръв от своя съпруг, който също е О кръвна група. Само след 10 минути тя прави тежка реакция и кървенето се увеличава. Кръстосаните тестове по-късно показват, че нейният серум аглутинирал еритроцитите на съпруга й. От 104 проби от кръвна група О, които са тествани срещу нейния серум, само 21 се оказват съвместими. Ливайн предполага, че в жената се е породила изогенност, причинена от "продукти" от плода.

Откриването на Резус фактора от Ландщайнер и Александър Вийнер през 1940 г. предоставя патофизиологична основа за еритробластозата и дава възможно обяснение какво точно се е случило при пациентаката на Ливайн – реакцията на жената е причинена от изогенност към антигена Rh.

По онова време Александър Вийнер не работи в Института Рокфелер, където Ландщайнер има вече собствена лаборатория. Той извършва своите опити и наблюдения в съдебната лаборатория на Ню Йорк. Вийнер проявява интерес към изучаването на еволюцията на аглутиногените М и N при човекоподобни примати и маймуни. Той се сдобива с поредица от анти-М и анти-N серуми от зайци, което му позволява да проучи унаследяването на MN-типовете. Въпреки че всички анти-М серуми реагират с човешки еритроцити, някои силно аглутинират еритроцитите на маймуните от вида резус, а други не. Абсорбцията на антисерума с човешки М-клетки напълно премахва специфичността на антителата за еритроцитите на маймуните. Зайците, имунизирани с еритроцити от маймуните резус, правят силни реакции срещу анти-М аглутинина, след абсорбцията на серумите с човешки N-клетки. Когато анти-М аглутинина от анти-резус серума на зайците се абсорбира, еритроцитите на 85% от кавказците се аглутинират. Новият кръвен фактор, открит чрез този реагент, е различен от всички фактори, открити дотогава, и е наречен Rh (резус) фактор. Въпреки че това откритие е направено още през 1937 г., публикуването на статията се забавя до 1940 г., за да бъдат подобрени методите за производство на анти-резус серума.

В началото учените смятат, че животинските и човешките антитела разпознават един и същ антиген, Rh, на повърхността както на еритроцитите на маймуните резус, така и на човешките. Но случаят се оказал друг. Оригиналните термини Rh-фактор и анти-Rh, представени от Ландщайнер и Вийнер, се използват и до днес. Хетеро-антитялото е прекръстено "анти-LW" /в чест на Ландщайнер и Вийнер/, а ало-антитялото – "анти-D".

Системата от резус кръвни групи е най-полиморфната от всички човешки кръвни групи и се състои от поне 45 антигена. Антигенът D е силно имуногенен и предизвиква имунна реакция при 80% от хората с негативен D-фактор, на които бъде прелята 200 мл кръв с позитивен D-фактор. Поради тази причина в повечето държави установяването на D-типа е задължително както за донорите на кръв, така и за реципиентите. Ало-антителата, насочени срещу Rh-антигените, обикновено са имуноглобулин (Ig)G и предизвикват унищожаването на прелетите еритроцити или еритроцитите на плода при новородени с хемолитично заболяване. Тази болест се предизвиква от майчините IgG-антитела, които се предават през плацентата, свързвайки еритроцитите с положителни антигени, при което ги унищожават, което от своя страна води до анемия.

Преди въвеждането на профилактичната употреба на Rh-имуноглобулини (анти-D глобулин), майчините анти-D антитела често причиняват умствени увреждания на плода заради високите нива на билирубина, и дори смърт. Механизмът, който лежи в основата на предотвратяването на производството на майчини анти-Д антитела след профилактичното получаване на Rh-имуноглобулин, може да се дължи на блокиране на антигена или на централно инхибиране на имунния отговор. Профилактичният Rh-имуноглобулин обикновено се дава чрез мускулна инжекция. Rh-имуноглобулините също така се използват за лечение на идиопатична тромбоцитопения чрез интравенозни вливки. Предполага се, че първичният механизъм за действие при тази индикация е имунологична блокада на Fc-рецепторите в ретикулоендотелната система, което предотвратява захващането на покритите с антитела тромбоцити с последващо повишаване на броя на циркулиращите тромбоцити.

В наши дни методът за получаване на Rh-имуноглобулин за терапевтичния хиперимуноглобулинов препарат следва оригиналната процедура на Вийнер от 1943 г. за получаване на Rh-антитела за диагностични цели. В своето прочуване Вийнер открива, че най-подходящия източник на анти-Rh серум са хората, които вече са сенсибилизирани след бременност или преливане на кръв. По време на Втората световна война Вийнер приготвя анти-Rh серум за въоръжените сили чрез инжектиране на Rh-позитивни еритроцити в хора, които вече са сенсибилизирани и у тях може да се предизвика много силен анамнестичен отговор. Най-добрият източник на анти-Rh серум са доброволците от мъжки пол с Rh-негативни клетки, имунизирани с малка доза Rh-позитивни еритроцити. За производството на специфични анти-Rh антитела с висок титър са необходими поне две инжектирания на разстояние от 4 месеца.

по статията работи: Величка Мартинова

Статията е част от историята на:

  • История на Карл Ландщайнер
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА 0 таблетки * 90
101.40лв.

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА 0 таблетки * 90

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА АВ таблетки * 90
101.40лв.

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА АВ таблетки * 90

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА В таблетки * 90
101.40лв.

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА В таблетки * 90

Библиография

източник: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1365-2141.2003.04295.x/full#b30

снимка: thefamouspeople.com

Коментари към Откриване на резус (Rh) фактор през 1940 г.

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Откриване на резус (Rh) фактор през 1940 г.
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 11:23
    Коментирайте "Откриване на резус (Rh) фактор през 1940 г."

СТАТИЯТА е свързана към

  • Съвместимост на кръвните групи
  • Хранене според кръвната група - кръвна група 0
  • Хранене според кръвната група - кръвна група А
  • Хранене според кръвната група - кръвна група тип АВ
  • Хранене според кръвната група - кръвна група В
  • Хранене според кръвната група
  • Защо трябва да знаем кръвните групи на всеки от семейството
  • Система AB0
  • Система Резус (Rhesus) и резус фактор (Rh-фактор)
  • Съществува връзка между кръвните групи и вероятността от развитие на определени заболявания
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП с ПИК

преди 808 дни, 19 мин.

Салофалк и нексиум - могат ли да се приемат заедно през определени интервали

преди 1314 дни, 21 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 5 дни, 23 часа и 27 мин.

Какво представлява прозяването

преди 10 дни, 14 часа и 28 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 10 дни, 14 часа и 39 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 10 дни, 14 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХАРТМАН ОМНИФИКС Е ХИПОАЛЕРГИЧНА САМОЗАЛЕПВАЩА ЛЕНТА 5 см / 10 м * 1

КАЛИВИТА ОКСИ КРИСТАЛ 50 мл

АСАМ КРОЙТЕРХОФ ПЪРФЕКТ МЕЙК ЪП ФОН ДЬО ТЕН 30 мл

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ С 2% РЕТИНОЛ 30 мл

МАСЛО ОТ МЕНТА капсули 200 мг * 60 HOLLAND & BARRETT

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival