Шести сърдечен тон - откритието на професор Иван Митев
От 23.7.1982г.
Шестият сърдечен тон е известен още и с името на своя откривател проф. д-р Иван Митев - "тон на Митев".
Откриването му е дава възможност за едно по-пълно и цялостно изследване на аномалиите на сърцето и сърдечната дейност.
Проф.д-р Ив. Митев е специалист по педиатрия. През целия си живот се грижи за опазване здравето на децата. Оставя след себе си доста трудове и защитава всички свои дисертации (една от най-значимите е "Детска смъртност"). По-подробно работи над изучаването, изследването и диагностицирането на проблемите със сърдечно-съдовата система.
Откритието ...
Своята дисертация на тема "Шести сърдечен тон", Иван Митев защитава през 1982 година, а година по-късно бива избран за директор на Научния институт по педиатрия.
Опити ...
Регистрирането на 6-ти сърдечен тон професорът прави при преглед на пациент, страдащ от вроден порок на сърцето. Установява го по време на сърдечната систола. Тонът е забелязян от професор Митев на фонокардиографския запис. Първоначално медикът е доста объркан от видяното. Той започва да се колебае дали това, което вижда не е случайност.
Стига до заключението, че причината, поради която до този момент тонът да не е включен в сърдечната диагностика, се коренила в неправилното разбиране за носкочестотния канал на записа. Д-р Митев успява да опровергае тогавашните некоректни твърдения за маловажността на този канал. Медикът брани своите твърдения и поддържал тезата си за безценната информация за състоянието на сърцето, която носи шестият тон.
Започва провеждането на много изследвания, свързани с теорията на медика, които продължават седем години. Проучени са голям брой фонокардиографски записи на пациенти, целящи да се изясни медицинското естество на новия сърдечен тон.
Проведен е експеримент с хора над 20 години (430 - мъже и жени). Използван е шестканален апарат. При 14 % от тях е регистриран шести сърдечен тон. Той е засечен между първи (свързан със систолата) и втори (свързан с диастолата) сърдечен тон, като по-голямата близост е до втория.
Теорията на проф. Митев за възникване на 6-ти сърдечен тон:
- тонът настъпва в резултат на трептенията, които се пораждат при разтягането на стената на аортата и новото сърдечно свиване в края на сърдечната систола;
- причината за възникването на 6-ти сърдечен тон е в трептенията, които се пораждат в камерната стена по време на систола;
Медикът стигнал е до заключението, че този тон се среща много рядко при децата. Д-р Митев прави изследване със здрави деца, при които установява шести сърдечен тон, едва при 1% от тях. Той стига до извода, че шестият сърдечен тон спада към патологичните изменения на сърдечната дейност. Той е долавян при деца, заболели от миокардит, стеноза на аортната и митралната клапа.
Не след дълго, трудът на професора е високо оценен - неговото откритие получава и международно признание. Това революционно откритие увековечило професор Митев завинаги в историята на българската и световната медицина, факт, с който можем само да се гордеем.
На 12 март 1981 година откритието на проф. д-р Митев е вписано в Златната книга на Института за изобретения и рационализации, а самият Тодор Живков е връчил диплом за откритието.
***
В чест на професор Иван Митев, през 1994 година е създадена българска пощенска марка илюстрираща шестият сърдечен тон по време на систола на фонокардиограма. Смята се, че това е единствената пощенска марка, илюстрираща данни от кардиологията.
В памет на великия български медик, през 2012 г. е издигнат негов паметник в родното му село Крушовица. Той се намира на площада, който също носи името на проф. Митев , в знак на уважение пред големия му принос към българската медицинска наука.
Коментари към Шести сърдечен тон - откритието на професор Иван Митев