Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Порфирия: синдром на вампира

Порфирия: синдром на вампира

от 05 сеп 2014г., обновено на 15 яну 2021г.
Редактор: Виктория Милова
Порфирия: синдром на вампира - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1871г.

Порфириите са група от редки наследствени или придобити нарушения в състава на определени ензими, които обикновено участват в производството на кръв и порфирини. Те се проявяват с неврологични усложнения и проблеми с кожата (понякога и двете).

Порфирия – симптоми

Порфириите се класифицират по два начина – според симптомите и патофизиологията. Симптоматично острите порфирии включват оплаквания, свързани с нервната система, придружени с тежка коремна болка, повръщане, невропатия и умствени смущения.

Терминът порфирия произлиза от гръцката "πορφúρα" (порфира), което означава "лилав пигмент". Името вероятно е препратка към лилавото обезцветяване на изпражненията и урината, когато са изложени на светлина. Въпреки че оригиналните описания на заболяването се приписват на Хипократ, първият учен, обяснил на биохимично ниво заболяването, е Феликс Хопе Сейлер през 1871 година. Острите порфирии са описани от холандския лекар Баренд Стоковис през 1889 г.

Историята на медицината разказва, че порфирията, известна още и като "синдром на вампира", засяга всички раси и етническите групи по всички континенти. Връзката между порфириите и определени психични заболявания е впечатлявала медиците в продължение на десетилетия. В началото на 50-те години на ХХ век пациенти с това заболяване, с тежки симптоми на депресия или кататония, се лекували с електрошок. Болестта порфирия дава логично обяснение за появата на легенди за произхода на вампирите.

Известни случаи на синдрома на вампира, популярни в медицинската история

Порфирия в английското кралско семейство

Теорията, че крал Джордж III е страдал от смесена порфирия е предложена за първи път през 1966 г. от британката Ида Макалпин и сина й Ричард Хънтър, които я основават на твърдението, че урината му била пурпурна.

Те публикуват хипотезата си в статия със заглавието "Лудостта на крал Джордж III: класически случай на порфирия". Тя е последвана от друга статия: "Порфирията в кралските дворове на Стюарт, Хановер и Прусия."

Периодично появяващите се оплаквания на Джордж III довеждат до оттеглянето му от обществото в замъка "Кю", близо до Ричмънд. Джордж често буйствал и говорел несвързано, понякога с часове. Описван е като един от най-предизвикателните медицински случаи за времето си. Лекарите определят урината му като кървавочервена.

Впоследствие Джордж се възстановява и през следващите 12 години получава само леки пристъпи на болестта. През 1810 г. той получава рецидив, от който никога не се възстановява. Кралицата продължава да посещава съпруга си, но той не може да я познае. По-големият му син Джордж е обявен за регент. След като става ясно, че състоянието на краля този път е нелечимо, дори отдадената му съпруга Шарлот спира да го посещава.

През следващите 10 години кралят просто съществува в замъка, пренебрегван и безпомощен, сляп и глух призрак. Дори в лудостта си той никога не забравя високопоставения си статут, въпреки че престава да се бръсне. Имал дълга бяла брада, но винаги носел червена дреха със звезда Гартър на гърдите. Никога не му съобщават, че Шарлот умира през 1818 г. На Коледа през 1919 г., Джордж получава жесток пристъп и след като говори несвързано в продължение на 48 часа, изпада в кома. Умира на 16 февруари, 1820 г.

Някои изследователи смятат, че Джордж наследява заболяването от пра-пра-пра-пра-прабаба си Мери, кралица на шотландците, въпреки че тази теория подлежи на дискусия. Симптомите на Мери включвали язва, ревматизъм и истерия. Тя също така получавала остри болки в коремната област, парализа, припадъци и епизоди на психическо разстройство още от юношеските си години. Смята се, че Мери, от своя страна, наследява състоянието от баща си Джеймс V Шотландски. И двамата получавали пристъпи, чиито симптоми се припокриват с оплакванията при порфирия.

Синът на Мери - Джеймс I, страдал от същото заболяване. Според историци Джеймс се оплаквал от сърбеж, подагра и болки в корема. Лекарят му си водел подробни бележки за състоянието му и описва урината му "червена като вино Аликанте" – което е един от симптомите на порфирията. 

Сред другите наследници на Джордж III, за които се твърди, че са страдали от порфирия, е внучката му – принцесата на Уелс Шарлот Августа, единственото дете на Джордж VI и първа братовчедка на Каролин Брунсуик. Принцесата била бременна с дете, което се очаквало да наследи британския престол. Тя започнала да ражда на 3 ноември 1817 г. – мъките й продължили 50 часа. Детето се родило мъртво чак на 3 ноември. Въпреки че на пръв поглед изглеждало, че Шарлот се възстановява добре, същата вечер тя се оплакала от остри болки в стомаха и започнала да повръща. По-късно се появила и болка в гърдите, която прераснала в конвулсии. Смята се, че Шарлот умира в резултат на порфирия.

За пра-правнучката на Джордж III принцеса Виктория, най-голямата дъщеря на кралица Виктория, и дъщеря й принцеса Шарлот Пруска, също се смята, че са страдали от коварното заболяване. Шарлот пише в писмата си до своя лекар, че има силни болки в корема, разпространяващи се по цялото й тяло, които отслабвали силите й, получавала мехури по лицето, а урината й била тъмночервена. За кралица Виктория не съществуват подобни сведения.

От порфирия вероятно е страдала и принцеса Феодора Саксмайнинген. Скорошни медицински изследвания на останките на Шарлот и Феодора, която се самоубива на 66 г. през 1945 г., разкриват, че и двете са страдали от порфирия. ДНК-тестовете, направени на принцеса Шарлота, показват мутация, която засяга гена, който отговаря за протопофириноген оксидаза (която контролира преминаването от стъпка 5 към стъпка 6 при хемосинтезата).

Според историческите сведения остра форма на порфирия е белязала живота и на Фредерик Велики Пруски (1712-1786), внук на Джордж I. Той често повръщал, имал невралгични болки и дори парализа.

От порфирия са страдали също Адеалаид Пруска (1891-1971), потомка на Джордж II, както и пра-правнукът на кралица Виктория III, принцът на Глочестър Уилям (най-големия син на принц Хенри, херцог на Глочестър, син на крал Джордж V), първи братовчед на кралицата, който умира при самолетна катастрофа през 1972 г. на 31 г.

През август 1968 г. принц Уилям е прегледан по молба на майка си Алис. Той започва да страда от треска и чернодробни оплаквания през 1965 г., които продължават няколко месеца, а междувременно забелязва и че кожата му е предразположена към обриви и мехури, особено след излагане на слънчева светлина. Всички тези симптоми са типични за порфирията.

Любопитно: През 2010 г. е публикуван изчерпателен анализ на историческите записки, в който се стига до заключение, че твърдението за наличието на порфирия в кралското семейство се основава на фалшиви и селективни интерпретации на съвременните медицински и исторически източници.

Страдал ли е и  Влад III Дракула от синдрома на вампира?

Популярно е твърдението, че румънският владетел Влад III Дракула е страдал от остра порфирия. Фоточувствителността на Дракула вследствие на заболяването провокирала твърдението, че е вампир (вярвало се е, че митологичните същества се страхували от слънчева светлина). Историческата личност впоследствие се превърнала в символ на вампиризма и вдъхновение на писателя Брам Стокър.

Заслужено, подобно на хемофилията, порфирията може да се определи като едно от заболяванията, запазени за кралските особи. Несъмнено кръвосмешенията и генетичните аномалии, натрупвани през вековете, оказват влияние върху появата и развитието им.

3.0/5 2 оценки

Библиография

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Porphyria, http://www.englishmonarchs.co.uk/hanover_15.html

Снимки: pixy.org, pxhere.com

Коментари към Порфирия: синдром на вампира

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Порфирия: синдром на вампира
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 06:32
    Коментирайте "Порфирия: синдром на вампира"

СТАТИЯТА е свързана към

  • „Скритите“ заболявания на великите исторически личности
  • Какво причинява пристъпите на лудост, с които е известен крал Джордж III
  • Световният конгрес по порфирии за първи път в държава от Източна Европа
  • Порфирията убива, недиагностицирана навреме
  • Ново лекарство срещу порфирия - до година официално в България
  • Започна регистрацията в България на две лекарства за облекчаване на симптомите при остра порфирия
  • Международна среща за обучение и подкрепа на пациенти с порфирия, София 2019
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 150 дни, 6 часа и 49 мин.

Световъртеж и главоболие дали са симптоми на вертижен синдром?

преди 1787 дни, 13 часа и 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 18 часа и 36 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 9 часа и 37 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 9 часа и 48 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 9 часа и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival