Поява на вариола в югозападна Азия
От -622г.
Най-ранните сведения за наличието на някои епидемични заболявания в северо-западна Азия, сред които е и едрата шарка датират от 568 г.пр.Хр. Има доказателства, че етиопските нашественици, желаещи да завладеят Мека, заболяват от тежка болест, характеризираща се с обрив. Тя почти напълно унищожава армията.
Учени от югозападна Азия, Александрия и египетското средиземноморско крайбрежие са автори на забележителни произведения, касаещи вариолата, много преди европейските лекари да се натъкнат на случаи на едра шарка. Християнският свещеник Ахрун, който е живял в Александрия прави описание на вариола и морбили около 622 г.пр.Хр.
Най-съществените от тези писания принадлежат на ал-Рази (Абу Бакр Мохамед Ибн Закария ал-Рази). Медикът с персийско потекло е отговарял за болницата в Багдад. Трактатът на Ал-Рази, посветен на вариолата и морбилите е преведен на латински и гръцки. Медицинският труд оказва влияние на европейските лекари до 17-ти век. В него прави впечатление ясното разграничаване между двете инфекциозни заболявания. Ал-Рази провежда и няколко забележителни епидемиологични наблюдения. Лекарят споменава, че заболяванията имат доста бурно протичане и засягат най-вече децата. Друг голям персийски учен, Авицена (980-1037), също прави описание на вариолата, а преводите на негови произведения на латински повлияват историята на медицинската практика в Европа до периода на Ренесанса.
Статията е част от историята на:
Библиография
1. http://whqlibdoc.who.int/smallpox/9241561106_chp5.pdf
СТАТИЯТА е свързана към
- Разпространение на вариолата сред инките
- Доказателства за съществуването на вариола в Египет
- Скрита от властите в СССР епидемия от едра шарка е овладяна за 19 дни
- Вирус на вариолата
- История на вариолата
- Скандал от 2014 година, касаещ открити проби с вариола и опасни вируси в САЩ
- Вариола в Древна Индия
- Световни запаси от вариола
- Ваксина срещу едра шарка, ползвана през 80-те години на 20 век
- Антониновата чума - сблъсъкът на Римската империя с едрата шарка
Коментари към Поява на вариола в югозападна Азия